תפריט עמוד

ז'יברני – כמו תמונה אימפרסיוניסטית

ז'יברני – כמו תמונה אימפרסיוניסטית

ביקור בביתו של האמן הנודע קלוד מונה מזמן הנאה אסתטית מיוחדת במינה. הצעה לטיול מהציורים

הצייר האימפרסיוניסטי קלוד מונה הפך כבר מזמן למותג מסחרי. חתימתו מוכרת לנו לא רק מהציורים הגאוניים של שושנות המים, המוצגים במוזיאון האורנז'רי (L'Orangerie) בפריז, אלא גם מפוסטרים, מלוחות שנה, מספלים ומה לא. ואולם, אין סיבה שכל התעשייה המסחרית הזאת תפריע לכם לבקר בביתו, המשמש כיום כמוזיאון (Musee Claude Monet).

ב-1883, לאחר שזכה להכרה מצד המבקרים, שכר מונה בית כפרי, מוקף על ידי גן, בכפר ז'יברני (Giverny) שעל גדות הסֶן. מאוחר יותר, ב-1890, קנה מונה את הבית, שבו התגורר עם משפחתו במשך 43 שנים, עד מותו ב-1926.

הבית בעל התריסים הירוקים, שקירותיו החיצוניים צבועים ורוד, והגן שמסביבו שופצו לאחר שנים של הזנחה, ובדייקנות מרבית. אוסף התחריטים היפניים של מונה, שהשפיעו על יצירותיו, תלוי על הקירות, בדיוק במקום שבו תלה אותם האמן. חדר האוכל הצהוב נראה כאילו זה עתה ביקרו בו רנואר, סיסלי, דֶגָה וסזאן, חבריו האימפרסיוניסטים של מונה.

מה שמושך לכאן את רוב המבקרים הוא שני הגנים, שהיוו מקור השראה לציוריו. מונה, שהיה מעצב גנים נלהב, ראה באחד הגנים את יצירתו הגדולה ביותר. הוא הפך אותו לשדה נסיונות ללימוד על אור, צבע וקומפוזיציה. הגן ונופיו שימשו נושא למאות מציוריו.

המתחם הסמוך לבית מכונה קְלוֹ נורמַן (Clos Normand). שביל כניסה רחב (Grand Allee), מחופה בחצץ ושתול משני צדדיו בסגנון חופשי, מוביל לבית. מעל לשביל יש כמה קשתות ברזל, שעליהן משתרגים ורדים מטפסים. בשולי השביל גדלים פרחי כובע הנזיר, הפולשים אליו בסוף הקיץ וכמעט מכסים אותו. תמונת השביל, שמראהו משתנה מעונה אחת לאחרת, מופיעה בספרי גינון רבים.

קלוד מונה, "הגשר היפני"

בגן עצמו יש עצי פרי כמו דובדבן ותפוח, וגם עצי נוי מעוצבים. אבל מה שבולט בו הוא בעיקר ערוגות, המכוסות במגוון פרחים, ששילוב הצבעים ביניהם מרהיב ומאפשר לבדוק את מהות הצבע. בערוגה אחת יש פרחים בכל צבעי הקשת, ובאחרות – שילובי צהוב וכחול, צהוב וכתום או ורוד וכחול.

כמה שנים לאחר שקנה את הבית רכש מונה שטח נוסף, שבו זורם נחל קטן, אחד מיובלי הסן. כיום ידוע המתחם בשם "גן המים" (Jardin d'Eau) או "הגן היפני". מונה חפר כאן אגם קטן. ההשראה לתכנונם של האגם ושל הגן שמסביבו מקורה בהשפעה יפנית. על האגם נבנה גשר עץ, שנצבע בירוק, לפי דוגמה מתחריט יפני. גשר העץ והוויסטריה המשתרגת עליו (השיח המקורי שנשתל בימי מונה עדיין נמצא כאן) היוו נושא לאינספור ציורים. באגם פורחות שושנות המים המפורסמות, ובצידיו גדלים שיחי רודודנדרון, במבוק וערבה בוכייה.

ב-1897, לאחר שהושלם הגן היפני, התחיל מונה לעבוד על סדרת הציורים של שושנות המים. בשלב מאוחר יותר נבנה לצורך כך סטודיו, שיכיל את הבדים הגדולים. המבנה הזה משמש כיום כחנות ספרים ומזכרות. את הציורים הגדולים של שושנות המים (המוצגים, כאמור, במוזיאון האורנז'רי), שהושלמו לפני מותו בגיל 86, העניק מונה כמתנה לאומה הצרפתית.

ביתו של מונה והגנים שמסביבו פתוחים לקהל מתחילת אפריל עד סוף אוקטובר, בכל יום, מאפריל עד נובמבר, בשעות 18:00-9:30. למרות שהגנים יפים בכל עונה, הזמן הטוב ביותר לבקר בו הוא בחודשים מאי ויוני, בעונת הפריחה של הוויסטריה, הוורדים והאירוסים (שהיו אהובים על מונה במיוחד). 

באגם הקטן שב"גן המים" פורחות שושנות המים המפורסמות, ובצידיו גדלים שיחי רודודנדרון, במבוק וערבה בוכיה

מידע נוסף
איך להגיע: כדי להגיע לז'יברני בתחבורה ציבורית, נוסעים ברכבת מתחנת סן לזאר (St-Lazare) בפריז אל העיירה ורנון (Vernon), הסמוכה לז'יברני. מוורנון ממשיכים בנסיעה קצרה במונית או באוטובוס בקו 151. לחלופין, נוסעים במכונית מפריז בכיוון צפון-מערב בכביש המהיר A13 , שממנו יורדים ביציאה לוורנון, וממשיכים בכביש D5, המוביל לז'יברני.

עוד טיפ: לתיירים הבאים לז'יברני בחודשים מאי ויוני כדאי לבקר גם בגן הוורדים של מלון בודי (Hotel Baudy), הסמוך למוזיאון מונה. במלון התגוררו בעבר אמנים, בעיקר אמריקאים. אפשר לבקר בחדר האוכל המקורי, שם נהגו הציירים להיפגש, ובסטודיו שבו עבדו, וגם לאכול במסעדה שבמקום.


את עבודותיהם של הציירים האמריקאים האימפרסיוניסטיים, שחיו בז'יברני, אפשר לראות במוזיאון הסמוך לאמנות אמריקאית (Musee d'Art Americain).

באתר של ז'יברני יש מידע רב על העיר ועל האטרקציות שבה, כולל רשימת הצמחים הגדלים בגנים של מונה.

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 8

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

טירת הנשרים בדרום צרפת

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *