תפריט עמוד

התגלו בקבוקי שתייה ממלחמת העולם הראשונה

ד"ש מהעבר: מאות בקבוקי שתייה חריפה של חיילים בריטיים ממלחמת העולם הראשונה נחשפו ליד רמלה. הממצא המפתיע התגלה בחפירות של רשות העתיקות במסגרת סלילת כביש 200

הפתעה בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות שנערכה בשבועות האחרונים ליד העיר רמלה: לצד פריטי צור בני כ-250,000 שנה מהתקופה הפליאוליתית התיכונה, הופתעו הארכיאולוגים לגלות דרישת שלום מרתקת ממלחמת העולם הראשונה, הכוללת, בין השאר, מאות בקבוקי שתייה חריפה בני כ-100 שנה. הבקבוקים נמצאו סמוך למבנה בו שהו חיילים בריטיים במהלך מלחמת העולם הראשונה. החפירה מתנהלת בשדות החקלאיים של קיבוץ נצר סירני, במסגרת סלילת כביש 200 ביוזמה ובמימון של חברת נתיבי איילון.

לדברי רון טואג, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "בעדויות ההיסטוריות הכתובות, מופיעים בדרך כלל פרטים יבשים אודות פעילות החיילים בצבא הבריטי בארץ ישראל – כגון מספרי חיילים, כיווני תקיפה ותוצאות הקרב. גילוי האתר הזה והממצאים שבו, מעניקים הזדמנות להציץ אל החלק הלא כתוב של ההיסטוריה, ולשחזר לראשונה את חי היום יום ואת הנעשה בשעות הפנאי של החיילים".


בקבוקים וממצאים נוספים מבור האשפה | צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

טואג מספר כי במהלך החפירה נחשף מבנה שחלקו העליון לא השתמר, ואשר שימש בתקופה העות'מאנית לצרכים חקלאיים, ובימי מלחמת העולם הראשונה הוסב על ידי הבריטים לצרכי הצבא. בתוך המבנה התגלו עשרות כפתורי מדים, אבזמי חגורות, חלקי ציוד רכיבה וממצאים נוספים שהיו שייכים לחיילים הבריטים. במרחק של כמה מטרים מהמבנה, שנשרף והתמוטט מסיבה לא ידועה, נחשף מקום בו השליכו החיילים פסולת. "הופתענו לגלות, שלצד צלחות שבורות וסכו"ם, נמצא מספר עצום של בקבוקי שתייה קלה וחריפה. למעשה, כ-70% מהפסולת שהושלכה לבור האשפה היו בקבוקי משקאות חריפים. נראה שהחיילים ניצלו את המנוחה שניתנה להם להפגת המתח באמצעות שימוש תכוף בטיפה המרה".


הארכיאולוג רון טואג אוסף ממצאים מהבור | צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

בריג'יט אונונה, חוקרת במדור הזכוכית של רשות העתיקות, אומרת שזו הפעם הראשונה בתולדות הארכיאולוגיה בארץ ישראל, בה נחשף מכלול של מאות בקבוקי זכוכית ממחנה צבאי בריטי מימי מלחמת העולם הראשונה. "מעניין לדעת שבקבוקי הזכוכית, שהכילו בעיקר יין, בירה, סודה ומשקאות אלכוהוליים, כגון ג'ין, ליקר וויסקי, הגיעו מאירופה כאספקה לחיילים ולקצינים במחנה. זוהי עדות מרתקת על חיי היום יום במחנה הצבאי הבריטי לפני 100 שנים".


בקבוק גורדון דריי ג'ין | צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

פריט מעניין שנמצא בחפירה בסיועו של הארכיאולוג שחר קריספין, הוא ראש של "מקל מנהיגות", שהיה שייך לקצין בחיל האוויר הבריטי. מקלות כאלו שימשו כחפץ ייצוגי של קצינים בכירים. ראשו עשוי כסף, ומוטבע בו סמל החיל וראשי התיבות RFC. לדברי אסף פרץ, חוקר התקופה ברשות העתיקות, "למיטב ידיעתי, זהו הפריט הראשון מסוגו שנמצא עד כה בארץ".


לא רק אלכוהול: בקבוק סודה בן 100 שנים עם שם היצרן | צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

לדברי שרי מרק, אדריכלית, משמרת וחוקרת את נוכחות הצבא הבריטי בפלשתינה, ב-15 בנובמבר 1917 כבש חיל המשלוח המצרי, בפיקודו של גנרל אלנבי, את אזור הערים לוד ורמלה. לפני כיבוש ירושלים, חנה הצבא באזור בו התקיימה כעת החפירה הארכיאולוגית: המפקדה בביר סאלם- מחנה רמלה ומחנה סרפד. הצבא שהה במקום כתשעה חודשים, עד שהתקבלה החלטה להמשיך את הכיבוש צפונה. המבנה שהתגלה בחפירה שימש את החיילים הבריטים, "זו עדות אותנטית נדירה וראשונה מסוגה לחיי היום יום הצבאיים של חיילי המשלוח בתקופת קצרה מאוד בזמן מלחמת העולם הראשונה", מרק מסכמת.

בתמונה הפותחת: בחינת בקבוקי הזכוכית במעבדת רשות העתיקות | צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

אליפות ישראל באופני כביש

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

הרי ירושלים: חו"ל פינת כביש 1
הרי ירושלים: חו"ל פינת כביש 1

אוויר הרים צלול כיין, ואם כבר יין – גם זה יש ובשפע, ארוחות היישר מהשדה אל השולחן ולילה מושלם בחדר שכולו בנוי מעץ אורן פיני. כל אלה נמצאים במרחק קצרצר מירושלים, ממש ליד הכביש המהיר, והם מזכירים לנו ...

טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב
טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב

פסטיבל האוכל הכפרי שמתקיים זו השנה ה-21 במטה יהודה הוא הזדמנות מצוינת להיחשף לחבל הארץ המקסים שבקרבת ירושלים, העשיר בכרמים ויקבים, מבשלות בירה, מחלבות, מאפיות והמון בשלנים שפותחים את ביתם ולבם בפני המבקרים

בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון
בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון

מתחם מבנה הבזיליקה מהתקופה הרומית, שהינו הגדול ביותר בארץ, נחשף בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות כחלק מפרויקט פיתוח נרחב בגן הלאומי בהובלת רשות הטבע והגנים, עיריית אשקלון וקרן "ליאון לוי". לאחר השלמת עבודות השימור והשחזור, המתחם יוכשר למבקרים. עבודות ...