תפריט עמוד

הר כרכום: הר סיני המקראי?

קרוב לגבול עם מצרים נמצא הר כרכום, ועליו פזורים עשרות אלפי סימנים וציורי סלע מרתקים. יש הסבורים שהוא הר סיני המקראי

לא פחות מ-23 הרים במזרח התיכון מתחרים ביניהם על התואר המקראי היוקרתי – הר סיני. מלים רבות נכתבו על מסע בני ישראל במדבר, על נתיבם המדויק ועל המקומות והאתרים שבהם ביקרו. אחד הטוענים המרכזיים לכתר הוא הר כרכום, השוכן במערב הנגב ההררי. זהו הר מרתק, המתהדר בנופי מדבר בראשיתיים שיד האדם טרם נגעה בהם, מקום שעברו המסתורי אינו ידוע לגמרי עד היום. 

עוד על הר כרכום, ומסלול לילי

ייחודו של ההר מצוי בראש ובראשונה במספר העצום של ציורי הסלע החקוקים על רבים מסלעיו. עד היום נסקרו למעלה מארבעים אלף סימנים וציורי סלע על ההר – ממצא ארכיאולוגי נדיר בכל קנה מידה, וכמובן חוויה מרתקת למטיילים, גם אם אינם בקיאים באמנות ציורי הסלע. לציורים מגוון רב של סגנונות ותכנים, ובהם סצינות ציד, בני אדם חמושים, בני אדם מתפללים, וגם בעלי חיים שונים כגון יעלים, גמלים, כלבים, שועלים, זאבים ויענים. 

פולחנים עתיקים מכל התקופות

הר כרכום הוא גוש סלע אדיר ממדים מתקופת האיאוקן, כלומר בן כארבעים מיליון שנה. הוא מתנשא לגובה של 840 מטר מעל פני הים, ובולט למרחוק: אפשר לראותו בבירור מכל פסגה בנגב ואף מהרי אדום, בשל גודלו החריג מאוד בנוף. פסגתו השטוחה נראית כמישור רחב ידיים, המשתרע על שטח של כ-12 קילומטר רבוע. 
את ההר מרכיבים סלעי משקע ימיים (גיר, דולומיט, קירטון), והוא עשיר בעיקר במרבצי צור איכותי ביותר, חומר שהיה בעל חשיבות מרכזית לייצור כלי העבודה וכלי הבית בעולם העתיק, טרם השימוש במתכות. עושר זה מאפשר לנו להבין את הרקע להתיישבות סביב ההר, ולעלייה לרגל אליו בימי קדם; לימים יגרום הדבר לתרבויות עתיקות רבות שחלפו באזור לקדש את ההר ולהופכו לאתר פולחן. 
הר כרכום נסקר ונחפר ביסודיות בעשרים השנים האחרונות בידי משלחות מחקר מאיטליה בראשותו של פרופ' עמנואל ענתי, והוצג לקהילה המדעית כאופציה הגיונית להר סיני המקראי. פרופ' ענתי מאמין בכל לבו שזהו ההר המיוחל, שעל פסגתו קיבלו בני ישראל את עשרת הדיברות ואת תורת ישראל ולמרגלותיו הפכו לעם אחד. 
הממצאים סביב ההר ועליו עשירים באופן יוצא דופן לאזור מדברי וצחיח זה. עד היום נסקרו סביבו כאלף אתרים ארכיאולוגיים, החל בתקופה הפליאוליתית (לפני כארבעים אלף שנה) ועד לתקופה העות'מאנית (ואפילו אתרים בדוויים בני המאה העשרים). רוב האתרים הם מתקופת הברונזה התיכונה, לפני כ-4,000 שנה. למעט תקופות בודדות, שבהן היתה הנוכחות האנושית בו דלילה ביותר, קיים סביב ההר רצף של קיום אנושי.

שחר שילה בסרטון וידיאו על הר כרכום:

העין ולוחות הברית

מעטים מגיעים לטייל בהר כרכום. הוא מרוחק יחסית, קרוב לגבול עם מצרים, ומוכר הרבה פחות מאתרים אחרים בהר הנגב. עם זאת, שווה להתאמץ ולהגיע. ההר מצוי בתחום שמורת טבע גדולה – שמורת הר הנגב – וחלים עליו כל כללי ההתנהגות בשמורת טבע. 
על ההר מסומנים ארבעה מסלולי סיור בצבעים ובאורכים שונים: הקצר ביותר, שאורך כשעתיים, מסומן בירוק, והארוך שבהם – עד יום מלא של טיול – מסומן בתחילתו בירוק, מתחלף לשחור וחוזר שוב לסימון ירוק. נקודות העניין שעל פניהן עוברים המסלולים כוללות, בין היתר, את מזבח 12 המצבות – 12 אבנים גדולות הסדורות בשתי שורות ובצדן מזבח; את מפל כרכום, שגובהו שישים מטר, שבתחתיתו צומחים עצי אלה ושיטה ובראשו גבי מים המתמלאים בשנים גשומות; וכמובן את ציורי הסלע, ובהם הציור המפורסם ביותר – ציור העין, וציור נוסף הידוע כ"לוחות הברית". 
לפני שיוצאים לדרך, מומלץ לקבל מעט רקע בתחום הארכיאולוגיה וההיסטוריה של המקום, וכך להפוך את ההנאה מהטיול לשלמה יותר. 

מפת הר כרכום

באדיבות עמוד ענן והמרכז למיפוי

באדיבות עמוד ענן והמרכז למיפוי

לקריאה נוספת:

הר כרכום – ביקור לילי
הר כרכום קרוב לגבול עם מצרים, ועליו פזורים עשרות אלפי סימנים וציורי סלע מרתקים שפשרם עדיין בגדר תעלומה. אחרי שמכירים אותו ביום, אפשר לגלות אותו מחדש בלילה
ספי בן־יוסף

 

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *