תפריט עמוד

המכתש הגדול: אל החולות הצבעוניים

המכתש הגדול: אל החולות הצבעוניים

הצעה לטיול משפחתי במכתש הגדול, תופעה גיאולוגית ייחודית לארצנו

• עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב 

• התאמה: כל המשפחה

• קושי מסלול: בינוני 

• משך מסלול: כ- 3 שעות 

• הגעה מהמרכז: נוסעים דרומה בכביש מס' 40 עד לצומת הנגב. בצומת הנגב פונים ימינה לעבר ירוחם, כביש מס' 224. בצומת ירוחם פונים ימינה ובכיכר העגולה שמאלה (כביש מס' 225), דרך אזור התעשייה של ירוחם אל המכתש הגדול. 

• הקפצת רכב לסוף המסלול: מחניון החולות הצבעוניים נמשיך בכביש מס' 225 מזרחה אל מחוץ למכתש. בצומת T נפנה ימינה ונחנה כעבור 500 מטרים במגרש שלידו שילוט המכוון לעין ירקעם.

כעבור מספר דקות נסיעה מירוחם נמצא את עצמנו בלב אזור מדברי יפהפה, אולם זוהי רק ההתחלה. עם השילוט הכתום שמאלה לעבר הר אבנון, נוכל לפנות בדרך עפר קצרה שתוביל אותנו אל מגרש חניה וממנו בהליכה קצרה נגיע אל עמדת תצפית אל עבר המכתש כולו. בהמשך הנסיעה בכביש מס' 225 נגלוש אל המכתש עצמו. מצד ימין יתגלו נופים מרשימים של המצלעות, כינוי למצוקים הסוגרים עליו סביב סביב.

חולות צבעוניים במכתש הגדול, מספקים תעסוקה מהנה לקטנים ולגדולים

"מכתש" זוהי תופעה ייחודית לארץ ישראל. היא קיימת בשלושה מקומות בלבד (ועוד שניים לא מפותחים ביותר בהר עריף): מכתש רמון, מכתש גדול (חתירה) ומכתש קטן (חצרה). מסיבה זו זכתה התופעה לכינוי בינלאומי בעברית. לא בכדי רשום על השלטים Machtesh ולא Crater. תיאור התופעה הוא אגן קעור בנוף, המנוקז על ידי נחל הזורם ממנו החוצה דרך פתח יחיד. סברות רבות קיימות לגבי אופן היווצרותם של המכתשים. ההצעה הרווחת כיום היא שבתקופה קדומה שקעה במקום אבן חול רכה ומעליה גיר קשה. בהמשך התרומם האזור והוצף בים. הים "כרסם" את ראש הקמר העשוי גיר וסחף את החול הרך. במקביל השקיע הים חומר נוסף על דופנותיו החיצוניות של הקמר. כשנסוג הים החל תהליך בליה מואצת בו נשטף החול והגיר שמעליו התמוטט. חומר המילוי נסחף דרך נחל אחד ראשי שפרץ את דופן ההר.

נחצה את המכתש בנסיעה עד לעברו האחר, אל אתר החולות הצבעוניים. האתר נמצא בסמוך ליציאה מהמכתש משמאל לדרך. שילוט ברור ושני עצים גדולים מסמנים את הנקודה. נחנה את הרכבים ונחצה את הכביש. השביל המסומן שחור מטפס בגאיון קטן במעלה קיר המכתש. במהלך הטיפוס, אם רק נעצור ונתבונן, נוכל להבחין בהשתנות סוג המסלע. פנים המכתש עשוי כולו אבן חול רכה, בעוד שוליו עשויים שכבות אבן גיר קשה. כשנעלה עוד, נוכל לראות על פני הסלעים מרבדים של קונכיות מאובנות.

ממרומי המצוק נשקף נוף מרהיב לעבר המכתש. מנקודה זו נוכל להבחין בנטייתן של כל השכבות מעלה, אל עבר נקודה דמיונית הנמצאת גבוה מעל מרכז המכתש. בנקודה זו, שכיום תלויה באוויר, היה בעבר, לפני התהוות המכתש, ראש הר.

מנקודת התצפית נוכל לשוב ולרדת במסלול שסימונו ירוק בחזרה אל אתר החולות הצבעוניים ואל הרכבים. השביל גולש במורד ערוץ הזורם בין מצלעות המכתש אל הפתח דרכו מתנקז המכתש כולו. בהגעה לכביש יש לחצותו בזהירות, לפנות שמאלה וללכת כברת דרך קצרה לאורך ערוץ הנחל. בסוף המסלול מומלץ לשוב אל אתר החולות הצבעוניים. זהו מקום חביב לערוך בו הפסקת אוכל. לילדים, הקטנים והגדולים שבנינו, תהיה שפע תעסוקה במילוי בקבוקים שקופים ריקים (ויבשים לחלוטין מבפנים, אחרת הכל נדבק) שהבאנו מהבית בחול רב גוונים.

נוכל גם לערוך מסלול הליכה ארוך יותר, אך לשמו תידרש הקפצת רכבים אל נקודת הסיום. מנקודת התצפית נמשיך במסלול המסומן שחור, המטפס עוד ואחר שב ויורד. בחצייתו את מצלעות המכתש הוא עולה ויורד כמה פעמים. מהצד עשוי המראה להזכיר את מראהו המשונן של סנפיר דג, ומכאן שמו של השביל "סנפיר גדול". מהמצלעה האחרונה יורד השביל התלול אל מרגלות קמר המכתש. לאחר הליכה קצרצרה בערוץ נצטרך לעבור במנהרה תחת מסילת הרכבת להובלת פוספטים ממפעלי "אורון" צפונה, ולצאת אל הכביש המקביל לה ממזרח.


לחצו להגדלה

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 4

  לא, אבל מתכנן

 • 2

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מהר הנגב

  מבוא לנדודים 26: על נבטים ונמרים
  מבוא לנדודים 26: על נבטים ונמרים

  רונן רז נודד בעקבות הנבטים: הם, ובעקבותיהם הרומאים והחצר הביזנטית הכירו היטב את נבכי המדבר וצפונותיו, העבירו סחורות על אורחות של מאות ואלפי גמלים בין המזרח הדרום והמערב, עם מצודות משמר, מעיינות ומאגרי מים, וקיימו חקלאות מדבר מפותחת ...

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

  הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...