תפריט עמוד

הכפרים הדרוזים והצ'רקסים – ביקור מרתק

השמות מוכרים, המראות הרבה פחות. ביקור בכפרים דרוזים וצ'רקסים בגליל ובכרמל מאפשר הצצה מרתקת לפולקלור, למסורת, לנופים ולטעמים הייחודיים. את החוויה כדאי להשלים בלינה באחד מחדרי האירוח המקומיים

הקשר של רובנו עם הכפרים הדרוזים והצ'רקסים בגליל ובכרמל מסתכם לרוב בעצירה חטופה לאוכל. פיתה דרוזית דקיקה לצד לבנה חמצמצה, וזהו – חוזרים למכונית להמשך הטיול. אלא שבכך אנו מחמיצים היסטוריה ומורשת, טעמים וריחות, פולקלור ומסורת ואירוח כפרי חם ומיוחד. את הצבע המקומי, שכמותו יש לנו ממש מתחת לאף, אנחנו מחפשים ביוון, תורכיה וארצות הבלקן. חופשת הפסח מהווה זמן מצוין לתקן את המצב ולהכיר את דרך החיים של השכנים הדרוזים והצ'רקסים. אתר אינטרנט חדש שהעלו המשרד לפיתוח הנגב הגליל והרשות לפיתוח הגליל, בשיתוף עם משרד התיירות ומשרד ראש הממשלה, מביא מסלולי טיולים, לוח אירועים, הצעות למסעדות ולחדרי אירוח ועוד הקשורים במסורת המפוארת בכפרים הללו. הנה, על קצה המזלג, הצעות לכמה דברים שאפשר לחוות ולראות באתרי התיירות הדרוזים והצ'רקסים, מידע מפורט על כל הכפרים – כולל מפות, הצעות למסלולי טיול ושמות מסעדות וחדרי אירוח – תוכלו למצוא באתר האינטרנט.

בית ג'אן: מעיינות זורמים וקוסמטיקה מהטבע
הטיול מתחיל ב-"מקם הא אלדין" הקדוש לדרוזים, משם ממשיכים לגרעין הישן של הכפר ולסמטאות המעידות על התיישבות דרוזית בת מאות שנים. אפשר לסייר בבתי קברות כנעניים קדומים ולבקר במעיינות מים שזורמים מסביב לכפר. את הטיול הרגלי מסיימים בביקור במפעל "איה נטורל" המייצר סבונים ומוצרי קוסמטיקה טבעיים, המבוססים על שמנים צמחיים ובעיקר שמן זית. לפני שנפרדים, לא מוותרים על ארוחה מסורתית במסעדה המגישה אוכל דרוזי ביתי.
 

ג'וליס: מורשת דרוזית
הכפר ג'וליס, שמהווה מרכז רוחני ודתי לדרוזים, נמצא כ-15 ק"מ מגבול הצפון. הוא משתרע על כמה גבעות מתונות וירוקות. הביקור בו יכול להיפתח ב"אל מונה", גנים פורחים הנמצאים בעלייה לכפר מצד שמאל. משם אפשר לבקר בכמה אתרים מרתקים: בית המורשת הדרוזית, בית הבד ובביתו של המנהיג הדרוזי המנוח שיח' אמין טריף, שלאחר מותו הפך למוזיאון. 

אל מונה. גנים פורחים בג'וליס

ג'ת: אל המערה
כפר ג'ת, הסמוך לכפר ורדים, מוקף במערות ובבורות מים. לאחר שמסיירים במקומות הקדושים לדרוזים הפזורים ברחבי הכפר, אפשר לבחור בכמה מסלולי הליכה בסביבתו. למשל, אל המערה מתקופת האדם הקדמון, שנחצבה בתוך סלע גדול. בתוך הסלע נחצבו גם מדרגות היורדות לבריכת מים. מסלול נוסף, שאורכו כקילומטר, מתחיל בכפר העתיק, עובר דרך בית בד עתיק ובית בד מודרני ומסתיים במערה.

דליית אל כרמל: עושים שוק
רבים מכירים את השוק הצבעוני של דליית אל כרמל, הגדול בכפרים הדרוזיים בישראל. השוק מציע עשרות חנויות ודוכנים לממכר שטיחים, רהיטים, עבודות יד ומעדנים מקומיים, וכן מסעדות רבות המציעות מאכלים אותנטיים. אבל מלבד השוק הכפר מציע גם גלריות, בית בד מודרני, חדרי אירוח רבים וכמובן – מסלולי הליכה באזור הירוק והיפהפה מסביבו.

חורפיש: נופים ומסורת
הטיול בחורפיש מחבר בין נופים גליליים למסורת דרוזית עתיקה. מסלול הטיול מתחיל בהר סבלאן, בנקודת תצפית מרהיבה על נופי שומרת הטבע מירון. לאחר התצפית מומלץ לסייר בקבר נבי סבלאן, המקודש לבני העדה הדרוזית, ובמערה הקדושה שבתוך המבנה. הטיול הרגלי מתחיל בסמטה היוצאת צפונה מכיכר הכפר ומובילה לרחובות קטנים ולבתי אבן עתיקים. בחורפיש אפשר למצוא מגוון חדרי אירוח בסגנון דרוזי ומסעדות רבות. 

פקיעין. כפר ציורי ותצפית מרהיבה

יאנוח: בתי בד וטיולים בטבע
ריכוז המקומות הקדושים והשרידים העתיקים המצויים ביאנוח בשילוב עם הנוף המרהיב שנשקף מהרי הגליל העליון מבטיחים למטיילים בכפר חוויה ייחודית. ברבי הכפר פזורים בתי בד שאפשר לבקר בהם ובסביבתו יש כמה מסלולי טיול יפים במיוחד.

כסרא: טיול בשני מעגלים
את הטיול מומלץ לעשות בשני מעגלים: המעגל הראשון מציע מסלול הליכה בטבע, והשני מתמקד בגרעין הכפר העתיק. המסלול מתאים לכל גיל ומאפשר הליכה בחורש, תצפיות לנופים הררים ומפגש עם תופעות טבע ייחודיות בפארק הסלעים. ניתן לבקר בבית עתיק המשמר את סגנון הבנייה הערבי ובבית בד ובמקומות הקדושים לדרוזים.

פקיעין
את הטיול בפקיעין, כפר ציורי השוכן שישה קילומטרים ממזרח למעלות, מתחילים בתצפית מרהיבה מעל בתי הכפר בכביש פקיעין-ראמה. משם מגיעים לגרעין הכפר הישן ומתוודעים לפסיפס הרב-עדתי ורב-תרבותי שבו. ממשיכים לבית הכנסת העתיק וממנו פונים שמאלה לביקור במוזיאון של בית הבד המשוחזר. הטיול ממשיך בירידה למעיין דרך מערת רבי שמעון בר יוחאי ומסתיים בביקור באל דיוואן המקומי ובחנויות למוצרי סבונים ושמן זית. 

באר ריחן, על שמה נקרא הכפר ריחניה

קמא: ניחוחות צ'רקסים
בכפר הצ'רקסי הגדול הוכשרו כמה מסלולי טיולים, שמתחילים בגרעין הכפר ועוברים דרך סמטאות ציוריות ובתים עתיקים וכוללים ביקור באחד משני המוזיאונים למורשת הצ'רקסית (או בשניהם). את הטיול מסיימים בארוחה משובחת במסעדת צ'רקסיה או מושכים אותו עוד יום או יומיים בצימר מקומי.

ריחניה: שלווה אירופאית
המראה השלו והמטופח של ריחניה מזכיר כפרים אירופאים מנומנמים. כדאי לבקר במוזיאון החוויה הצ'רקסית, ביקור הכולל הרצאה ומצגת על המורשת הצ'רקסית העתיקה. לאחר הסיור במרכז העתיק, מומלץ להמשיך לבאר ריחן, שעל שמה נקרא הכפר. בחורף נוצרת פה שלולית גשמים גדולה עם צמחיית מים עשירה.

בתמונה הפותחת: הכפר הצ'רקסי ריחניה מזכיר במראהו כפרים אירופאים שלווים

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מהגליל התחתון

  נצרת וציפורי – טיול גלילי רב קסם
  נצרת וציפורי – טיול גלילי רב קסם

  נצרת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות, מפגשים מרתקים, טעמים נהדרים ומקומות לינה ייחודיים. ואחרי הטיול העירוני, אפשר לקפוץ למושב ציפורי הסמוך, ולהירגע עם יין מיקב בוטיק, שמני זית איכותיים מבית בד אורגני או טיול סוסים על גבעות ירוקות. ...

  יקב תבור: נרים כוסית
  יקב תבור: נרים כוסית

  אם התנשמת שעל בקבוקי היין של יקב תבור שבתה את לבכם, חכו עד שתטעמו את היינות. יקב תבור מייצר יינות איכותיים, מענבים שגדלו בכרם אורגני גלילי, מושלמים לא רק לאירועים מיוחדים אלא גם לשתייה יום יומית עם חברים. ...

  מסלולי טיול בגליל התחתון
  מסלולי טיול בגליל התחתון

  בין אם אתם מחפשים טיול פריחה משפחתי, מסלול אופניים מאתגר ועתיר נופים או הליכה לאורך ערוץ נחל שופע מים, לגליל התחתון יש מה להציע לכם. שלושה מסלולי טיול נפלאים בגליל התחתון – למשפחות, לרוכבי אופניים ולאוהבי הליכה