תפריט עמוד

החומה הסינית – פלא עולם

בניגוד למיתוס המקובל, אם אתם רוצים לראות את החומה הסינית – אל תטוסו לחלל. בחודש מרץ 2004 הכריז משרד החינוך הסיני על שכתוב ספרי הלימוד לאחר שהאסטרונאוט הסיני הראשון, יאנג לי-וויי, חזר מהחלל ודיווח כי לא ראה דבר. בדיקה מהירה העלתה שמקור האגדה הוא בספר שנכתב ב-1938 על ידי סופר המסעות הפופולרי ריצ'רד הליברטון.

גם כך, החומה הסינית ממשיכה להרשים. היא משתרעת דרך הרים מושלגים, רמות ירוקות ומדבריות, משאנחאיגואן על החוף המזרחי ועד ג'יאו גואן במערב, באורך של 6,259 קילומטר. חלקיה המוקדמים ביותר נבנו כבר במאה החמישית לפני הספירה במטרה לבלום את השבטים הנוודים מהצפון. הם אוחדו במאה השלישית לפני הספירה על ידי קיסר צ'ין הראשון, שי הואנג-טי, שהיה חובב גדול של פרויקטים גרנדיוזיים. שיפוצים ותוספות נעשו בתקופות מאוחרות יותר, אך החומה לא עצרה את המונגולים שכבשו את סין במאה ה-13. לאחר גירוש המונגולים, בימי שושלת מינג (1644-1368), התחזקו מגמות שנאת הזרים וההתבדלות. סין נסגרה בפני העולם ומרבית חלקי החומה שאנו רואים כיום נבנו בתקופה זו.

הסינים לא מצליחים להגן על מי שנועדה לשמור עליהם. על פי הערכות אחרונות, כשני-שלישים מהחומה נמצאים בסכנת קריסה. תושבים מקומיים הנזקקים לאבנים לוקחים אותן מהחומה, וחלקים נוספים נהרסו לצורך סלילת כבישים ובנייה לא חוקית. קריאה לעריכת שיפוץ כללי של החומה נדחתה בינתיים על ידי הממשלה בשל עלותה הצפויה – עשרות מיליארדי דולר.

מיקום והגעה: קטע החומה שנשמר במצב הטוב ביותר ומופיע על כל הגלויות הוא בדלינג (Badaling), שישים קילומטר צפונית לבייג'ינג, שם גובהה הממוצע של החומה הוא 7.5 מטרים, ועובייה ארבעה מטרים. לבדלינג ניתן להגיע באוטובוסים היוצאים מכיכר טיאנאנמן.
אתר זה הוא כמובן הצפוף והפופולרי ביותר בקרב המבקרים בחומה. לאור זאת ממליצים היום רבים לבחור באחד משני יעדים אחרים, גם הם לא רחוקים מאוד מבייג'ינג, אבל עדיין שקטים ושלווים הרבה יותר מן הצפיפות בבדלינג. אתרים אלה הם מוטיאניו (Mutianyu) וסימאטאי (Simatai). במוטיאניו פועל אפילו רכבל שמסייע למבקרים שמתקשים לטפס על החומה הגבוהה. סימטאי הוא ללא ספק האתר הפחות צפוף ודחוס אבל כדאי לציין שבקטע זה החומה גבוהה, קשה לטיפוס ולעיתים אפילו בלתי יציבה ואבנים נופלות ממנה.

עונה מומלצת: מאי-אוקטובר.

החומה הסינית ב-Google Street View

סין של פעם: הכפר שאשי במחוז יונאן

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מסין

סיפורו של בנק אוף צ'יינה בהונג קונג
סיפורו של בנק אוף צ'יינה בהונג קונג

לכאורה, בניין בנק אוף צ'יינה הוא עוד גורד שחקים בקו הרקיע של הונג קונג, אבל מאחורי תכנון הבניין ובנייתו מסתתר סיפור מרתק, עמוס בניגודים בין מזרח למערב, בין עבר לעתיד, בין מודרניות למסורת, בין תקווה לחופש למציאות העכשווית

נסיעה למזרח אסיה בצל הווירוס הסיני
נסיעה למזרח אסיה בצל הווירוס הסיני

מספר הנדבקים בווירוס הקורונה הסיני עולה גם בזמן שבו אתם קוראים את הכתבה הזאת, וכך גם מספר השאלות והתהיות. בצל האיום הבריאותי, טל רשף, יועץ עסקי בשווקים במזרח אסיה, שופך אור על המצב בסין ולא יכול שלא לדאוג ...

באיזו שנת חיה נולדתי? מזלות סיניים
באיזו שנת חיה נולדתי? מזלות סיניים

סוס, ארנב או קוף? רגישות, נאמנות או ערמומיות? בלוח השנה הסיני כל שנה מיוצגת על ידי בעל חיים אחר - אלו הם המזלות הסיניים. לכל בעל חיים יש אופי ותכונות ייחודיות, שמשתקפות גם באנשים שנולדו באותה שנה. בדקו ...