תפריט עמוד

הופסקה בניית סכר ענק בתורכיה

הופסקה בניית סכר ענק בתורכיה

בנייתו של סכר איליסו הענק בדרום מזרח תורכיה, סמוך לגבול עם סוריה, הופסקה. חברות המימון הזרות החליטו להפסיק את הבנייה כיוון שלטענתן לא עמדה בסטנדרטים בינלאומיים. הגופים הירוקים בתורכיה ומחוצה לה רואים בכך ניצחון למאבק ממושך.

סכר איליסו נבנה כבר כמה שנים בדרום מזרח תורכיה, על גדת נהר חידקל. עלות בניית הסכר הוערכה ב-1.1 מיליארד דולר ואמורה היתה להסתיים בשנת 2013. חברות המימון הזרות החליטו בשבוע האחרון להשעות את הבנייה לשלושה חודשים, בגלל מה שכינו "אי עמידה בסטנדרטים שהכתיבו הממשלות הזרות שמעורבות בבנייה והבנק הבינלאומי". לא מדובר כמובן בסטנדרטים הנדסיים אלא במימון הפרויקט וניהולו. השעיה כזו פירושה הפסקה מוחלטת של הפרויקט כיוון שהממשלה התורכית תתקשה מאוד לחדש את העבודה לאחר שלושה חודשי הפסקה.
הגופים הירוקים בתורכיה ומחוצה לה, שניהלו בשנים האחרונות מאבק ממושך ועיקש בהקמת הסכר, הכריזו מיד על ניצחונם. גופים אלה טוענים במשך זמן רב שהקמת הסכר משמעותה פינוי של 80 ערים וכפרים והרס חוות חקלאיות רבות. לטענתם, האוכלוסייה הכורדית באזור שמונה בין 50 אלף ל-80 אלף תושבים, תאלץ לעזוב את מקום מגוריה אם תימשך הקמת הסכר ובשל ניהולו הכושל של הפרוקיט תעשה זאת ללא פיצוי הולם. 
גופים אלה גם טענו שבגלל ההצפות שיגרום הסכר ייהרסו שרידים חשובים של מספוטמיה העתיקה.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

כדור פורח בקפדוקיה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *