תפריט עמוד

הדיונה הגדולה באשדוד: ארגז חול ענק

• עונה מומלצת: כל השנה

• התאמה: כל המשפחה (גן עדן לילדים)

• קושי מסלול: קל מאוד

• אורך מסלול: קילומטר, עם אפשרות להארכה

• משך מסלול: שעה וחצי, אפשרות להאריך כמה שרק רוצים

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 10, "תל אביב גוש דן וחוף פלשת"

• הגעה מההמרכז: נוסעים בנתיבי איילון (כביש מס' 20) דרומה וממשיכים בכביש החוף (מס' 4) לעבר אשדוד. חולפים על פני מחלף אשדוד וממשיכים דרומה, לעבר מחלף אשדוד דרום. פונים בו ימינה, לעבר העיר עצמה וברמזור הראשון פונים שמאלה. כעבור כמה עשרות מטרים תהיה פנייה משולטת ימינה, לדיונה הגדולה. זוהי דרך עפר המתפתלת ומגיעה אל פיצול. נפנה שמאלה לעבר חניון השקמים ונחנה.

• מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים

• אין ללכת בדיונות יחפים, שכן יש פה שברי זכוכיות. מומלץ לנעול נעליים או סנדלים.

אנחנו נמצאים בחלקו הצפוני ביותר של פארק החולות, סמוך לדיונה הגדולה ביותר בישראל. סביבנו שרידים לעץ מהודר שבעבר כיסה שטחים נרחבים לאורך מישור החוף: השקמה. זהו סוג של פיקוס שאת פריו (הנקרא בערבית ג'ומס), ניתן לאכול כשהוא מאדים ומבשיל. לפיכך נהגו לגדלו בימי קדם, והוא מוזכר רבות במקורות.

בניגוד לדעה הרווחת, כי התורכים הם אלו שכרתו את השקמים לצורך הסקת מערכת הקיטור של הרכבות, ידוע כיום כי הבריטים אחראים למעשה. תצלומי אוויר ממלחמת העולם הראשונה, עם כיבוש הבריטים מלמדים שאז עדיין נמשכה שדרת שקמים רציפה כמעט לאורך כל דרך הים העתיקה המקבילה לחוף, מעזה לקיסריה.

זה אולי המקום לגלות כי עמוס הנביא שבמקצועו היה בולס שקמים לא היה גרגרן. כיום מקובל לראות את פעולת הבליסה בחיתוך הפרי כך שיבשיל מהר וטוב יותר. פעולת חיתוך זו הייתה מוכרת עוד בעת המודרנית בקרב עולי מצריים ואלג'יר.

מחניון השקמים נפנה באחד השבילים הפונים שמאלה (מערבה). אחד מהם, מעגלי, מסומן בירוק. במרחק 500 מטרים לערך נמצאת דיונת החול הגדולה במדינה. צידה הפונה אלינו (הצד המזרחי) תלול בעוד הצד המערבי מתון מאוד. צורה זו נגרמת כתוצאה מכך שהרוח המערבית מעיפה את גרגירי החול. דיונה זו עדיין פעילה ומשנה צורתה. איך יודעים? שימו לב: לא נאחזת שום צמחייה בחולותיה הנודדים (להבדיל מהשקעים שסביב, הסמוכים לפני התהום, בהם גדלה צמחייה), אולם אין זה עניין מובן מאליו.

 

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 2

    לא, אבל מתכנן

  • 1

    לא מעוניין

מערות לוזית

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח
מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח

פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה חוגג 20 שנה, והפעם, בעקבות הקורונה, במתכונת מעט שונה. במהלך שלושה שבועות בחודש אוגוסט, לפנות ערב, כשהחום הגדול מתפוגג, אפשר יהיה ליהנות מאוכל מצוין ומפגשים עם בשלניות ובשלנים ובעיקר לחגוג את המגוון ...

הטעמים של אשדוד
הטעמים של אשדוד

כעיר השוכנת על חוף הים התיכון, עם תושבים שהגיעו מכל קצות תבל, אשדוד מציעה מגוון קולינרי כמעט אינסופי. פסטיבל "עמים וטעמים", שמתקיים בסוף חודש מאי, מאפשר לטעום מנות מקומיות ממטבחים שונים ומגוונים - גיאורגי, בוכרי, מרוקאי ואפילו סיני, ...

פסטיבל האוכל הכפרי במטה יהודה: ההנאה שבאיטיות
פסטיבל האוכל הכפרי במטה יהודה: ההנאה שבאיטיות

שפלת יהודה מציעה שפע של תענוגות קולינריים: מסעדות כפריות, בשלנים ביתיים, יקבים, מבשלות בירה, מאפיות ומחלבות, עם דגש על חומרים מקומיים ועונתיים ושיטות הכנה מסורתיות. פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה הוא הזדמנות מצוינת לטייל באזור הירוק והמקסים ...