תפריט עמוד

הגולן – לאבד את הצפון, למצוא את הרוח

הגולן – לאבד את הצפון, למצוא את הרוח

נופי הבזלת של הגולן משמשים תפאורה מושלמת לתופעות יוצאות דופן. כך, למשל, בפארק הוולקני תגלו שהצפון זז מזרחה וברכס בשנית תוכלו להקשיב לרוח. הצעה לטיול קליל

טיול ברמת הגולן לוקח אתכם למחוזות אחרים. לא רק שהנופים כאן ייחודיים, גם התופעות שתיתקלו בהן במהלך הטיול יגרמו לכם להרים גבה… 

המצפן מאבד את הצפון: הפארק הוולקני בגולן
באים עם מצפן מהבית ומגלים שהצפון עבר למקום אחר…. תופעת המגנטיות ההפוכה היא תופעה גיאולוגית, שאת טיבה תבינו לכשתיקחו מצפן, תצמידו לסלע ותגלו להפתעתכם שהצפון עבר מזרחה והמחט איננה מוצאת מרגוע ולו לרגע.

האתר בו זה קורה נקרא הפארק הוולקני, וההסבר לעניין הוא מגנטיות כדור הארץ שהיתה בעבר הפוכה ופריצת הלבה מבטן האדמה הביאה אל פני השטח את המגנטיזם של התקופה "ההיא". באתר שלט המסביר את תופעת המגנטיות ההפוכה, ואתם חפשו לכם סלע ותאבדו את הצפון. 

כדאי לדעת: האדם משתמש בשדה המגנטי לניווט בעזרת מצפן, וחוקרים טוענים שגם עופות נודדים מנווטים דרכם באמצעות מגנטיות כדור הארץ.

איך מגיעים: על כביש 959, כשני ק"מ מצפון לצומת האמיר (וואסט), משמאל לדרך (יש שילוט).

טחנות הרוח של מחשבתך: טורבינות רוח באלוני הבשן
על קו הזינוק התייצבו שני מתחרים: הרוח והשמש. שניהם מביאים את בשורת מקור האנרגיה החליפית. האחת, טורבינות סובבות ברוח והשנייה, לוחות סולאריים הפונים לשמש. מי ינצח בעתיד, לא ברור, אבל מי כבר זכה בכבוד אין ספק. טיול אל טחנות הרוח ברכס בשנית הוא חוויה ייחודית.

את שמי צפון רמת הגולן קורעות טחנות הרוח שעל השלוחה המזרחית והארוכה בגבול ישראל-סוריה. כמו בתמונה סוריאליסטית הן נטועות בשורה וכנפיהן סובבות, כאילו קוראות לדון קישוטים ועוזריהם שיבואו ויסתערו עליהן להכניען. 10 הטורבינות המתנשאות לגובה 30 מטר, שאורך להביהן 18 מטר, הן גרסה מודרנית לטחנות הרוח שבעבר שמשו לטחינת חיטה. היום מספקות הטחנות את צריכת החשמל של חלק מיישובי רמת הגולן ומשרד האנרגיה מתכנן בניית שדות אנרגיית רוח נוספים באזור.

נהלך בין ענקי הרוח האלה, נאזין לרעש הכנפיים החותכות בשמים הכחולים ונתבונן בנופים הנשקפים מזרחה לעבר מרחבי החורן שבסוריה ומערבה למרחבי הגולן – לא צריך יותר מזה.

איך מגיעים: מכביש 98, כחמישה ק"מ מצפון לאלוני הבשן, נפנה לדרך כורכר לבנה המוליכה עד לענקים המסתובבים ברוח (יש שילוט).

____

אמנון גופר – מורה דרך וחוקר התרבות הגלילית. מתוך ספרו "חמש דקות מהצימר" בהוצאת עם עובד

 

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *