תפריט עמוד

הבהלה לזהב – הגרסה השוודית

הבהלה לזהב – הגרסה השוודית

האם זה מרבץ הזהב הגדול באירופה? הדעות עדיין חלוקות, אבל שתי קשישות שוודיות, שיצאו לקטוף אוכמניות ומצאו זהב, לגמרי לא מודאגות

סיב ויק והרייט סוונסון הן כבר לא ילדות, הצעירה שבהן חגגה 70. מזה עשרות שנים השתיים נוהגות לצאת לחיק הטבע כדי לקטוף אוכמניות. בקיץ 2007 החליטו להרחיב קצת את תחומי העיסוק שלהן. זו היתה עונה רעה מאוד לקטיף אוכמניות והשתיים החליטו שיעסקו בטיול הקבוע גם קצת בגיאולוגיה – תחביב אחר שלהן. הן מבינות מעט מאוד במינרלים, אבל מספיק כדי לחשוד שגילו זהב.
 
הציוד שעמד לרשותן היה בסיסי ביותר – שני פטישים, כמה יתדות וזכוכית מגדלת. הן הלכו לאזור סורקולון, בהמשך הדרך מן האתר בו הן קוטפות כבר 40 שנה אוכמניות. באזור זה נפלו באותה תקופה כמה עצים והעפר שהתרומם איפשר להן לחפור בקלות. הן עבדו בחריצות כשש שעות ואז נתקלו בסלע נוצץ. 

לאחר מכן סיפרו שכבר לפני כן מצאו כמה פעמים באזור זה סלעים נוצצים אבל הפעם הכמות היתה גדולה בהרבה. "הבנו שיתכן וגילינו מרבץ משמעותי של זהב". בדיקה שערכו עבורן במכון הגיאולוגי של שוודיה הדהימה את כל הנוגעים בדבר: ברוב המכרות הפעילים בשוודיה יש 5 גרם זהב לטון עפר. במקום בו חפרו ויק וסוונסון התגלו 23 גרם זהב בטון עפר. 

אבל כאן לא הסתיים סיפורן של שתי הקשישות הנמרצות. להפך, הוא רק התחיל. תאגיד העצים השוודי הוא אמנם בעל הקרקע באזור שחפרו אבל אין לו זכויות כרייה. השתיים מיהרו ורכשו את זכויות הכרייה באזור ענק בסביבת המקום בו מצאו את שרידי הזהב. לאחר מכן פתחו במגעים עם 20 חברות כרייה וסיכמו על חוזה יפה עם חברת כרייה קנדית. זו שילמה בשלב ראשון לשתי השוודיות 125 אלף דולר תמורת הזכויות ו-225 אלף דולר נוספים כאשר יוכח שמדובר בזהב טהור. בעתיד יקבלו 20 אחוז מכל מיזם כרייה באזור. 

גילן המתקדם אולי לא יאפשר להן ליהנות מן הרווחים העתידים במשך הרבה שנים – אבל הסיפוק שבגילוי עולה לדבריהן על כל רווח. 

לקריאה נוספת:

אלסקה - הבהלה לזהב  
אלסקה – הבהלה לזהב
כשהגיעו שמועות על ערבות זהב אינסופיות שהתגלו באלסקה, האנשים ברחבי ארצות הברית יצאו מדעתם. מאה אלף איש יצאו לדרך בעקבות אוצרות הזהב, מבלי שיהיה להם צל של מושג על התלאות המחכות להם

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

אגם הורנבורגה, שוודיה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *