תפריט עמוד

הארבל: אל המצודה שבסלע

הארבל: אל המצודה שבסלע

טיול למשפחות מיטיבות לכת אל מצוק הארבל, המערות החצובות בו ושרידי המצודה בה התקיים קרב גדול ודרמטי

עונה מומלצת: כל השנה למעט ימים גשומים או לאחריהם (בגלל סכנת החלקה)
התאמה: משפחות מטיבות לכת
קושי מסלול: בינוני (ירידה ועליה תלולה)
אורך מסלול: קילומטר וחצי
משך מסלול: שעתיים וחצי
מפה: מפת סימון שבילים מס' 3 "הגליל התחתון העמקים והגלבוע".
הגעה מהמרכז: בצומת גולני ממשיכים ישר בכביש מס' 77 לעבר טבריה. גם בצומת פוריה ממשיכים ישר. כעבור שלושה קילומטרים לאחר הצומת יש פניה שמאלה המשולטת כפר חיטים, ארבל, כפר זיתים ונבי שועייב. כשלושה קילומטרים וחצי לערך לאחר הפנייה מגיעים לפניה ימינה אל מצוק הארבל. הליכה קצרצרה מהחניון המסודר תביא אותנו אל התצפית מראש המצוק.

• המסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים.
• בראש המצוק הרדוף רוחות עשוי להיות קריר גם בימים חמים ולכן מומלץ להצטייד בבגד חמים.

• הארבל הינו גן לאומי. הכניסה אליו כרוכה בתשלום וכפופה ללוחות הזמנים ולחוקי רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

סביר להניח שעם ההגעה אל מרפסת התצפית נהדף לאחור על-ידי רוח חזקה שעולה מלמטה. אם נתגבר עליה, נוכל לראות מכאן את כל צפון הכינרת, רמת הגולן, רמת כורזים, הרי הגליל העליון ובראשם צפת והר מירון וכן את הרי הגליל התחתון ואת הפסגה המרשימה של קרני חיטין. ממש מתחתנו, כ-400 מטר בהפרשי גבהים, נראה כפר חמאם כמו פרוס על כף היד.

ממרומי המצוק נפנה ימינה (מזרחה) בעקבות השביל המסומן בשחור. משך כברת דרך קצרה, לפני שהוא פונה ימינה, מקביל אליו שביל מסומן בכחול. השביל השחור מקיף את מצוק הארבל ממזרח וגולש בו בתוואי קל יחסית. בכל זאת ישנם כמה קטעים תלולים למדי בהם יש להיעזר בידיים ובידיות האחיזה שהותקנו לשם כך בסלע. כשנגיע אל תחתית המצוק יפנה השביל השחור בחזרה מערבה. כשהוא שומר פחות או יותר על אותו קו גובה הוא מקיף את תחתית המצוק. בקצה עליה קטנה מגיע השביל השחור לקצהו ונפגש בשביל מסומן אדום. בדיוק מעלינו נמצא האיזור המחורר ביותר במצוק, כמו במצוק ממול, על הר נתאי, גם כאן יש שפע מערות טבעיות וחצובות ביד אדם.

בנקודה בה מסתיים הסימון השחור והופך אדום, נפנה שמאלה, בעלייה, כעבור מרחק קצר נבחין בשביל מדרגות המטפס שמאלה, היישר אל הנקרות שבסלע ושרידי המצודה החרבה. שביל זה נחנך לפני כשנתיים. כדאי בהחלט לטפס ולסייר במצודה בטרם נמשיך בהעפלה בשביל האדום בחזרה אל מרומי המצוק.

בארבל נחצבו המערות כך שהיו ביניהן גרמי מדרגות, מסדרונות ומעברי סתרים. בכמה מקומות נחצבו בורות שטויחו כך שיוכלו לשמש לאגירת מים. המצודה שהוקמה כאן שלטה באופן מוחלט על הדרך העוברת לאורך גדת הכינרת. ככל הנראה שימש המבצר מעוז למורדים החשמונאים ולימים, עם עלייתו של הורדוס התבצרו כאן מתנגדיו והסבו לו אבדות גדולות. קרב גדול נערך בין צבאו לצבאם בבקעת ארבל (אותה חצינו בדרכנו לפסגה), אולם מורדים רבים הוסיפו להתבצר במצודה.

מסופר כי בסופו של דבר חזר הורדוס לארבל וצר על המקום. הוא הורה לשלשל תיבות עם חיילים מקצה המצוק מטה. החיילים היו מצוידים במוטות ארוכים עם ווים בקצותיהם ולפידים. הם הציתו את המערות ובעזרת המוטות המעוקלים משכו את המתגוננים אל עבר התהום (מלחמות היהודים ספר א' פרק ט"ז). הורדוס ניסה לשווא להביא לכניעתם של המורדים. ככל הנראה הוא ניהל את המשא והמתן מראש הר נתאי שעליו נותרו, אגב, שרידי חומה מרשימים. בגלל המיקום הדרמטי של המצודה על הסלע המתפורר לא נותר ממנה הרבה. רוב השרידים הנראים כיום הם מתקופה מאוחרת יחסית, ימי השלטון הע'ותמאני.

לאחר הביקור במצודה נמשיך בשביל האדום מעלה. זהו הקטע המתיש ביותר במסלול, אך אין לנו כל סיבה למהר. כל אחד יכול לעשות את העלייה בקצב שלו, כשכל מבט לאחור, אל הנוף, מזכיר לנו לנשום לאט וליהנות.
 

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מהגליל התחתון

  נצרת וציפורי – טיול גלילי רב קסם
  נצרת וציפורי – טיול גלילי רב קסם

  נצרת מספקת למטיילים בה אינספור חוויות, מפגשים מרתקים, טעמים נהדרים ומקומות לינה ייחודיים. ואחרי הטיול העירוני, אפשר לקפוץ למושב ציפורי הסמוך, ולהירגע עם יין מיקב בוטיק, שמני זית איכותיים מבית בד אורגני או טיול סוסים על גבעות ירוקות. ...

  יקב תבור: נרים כוסית
  יקב תבור: נרים כוסית

  אם התנשמת שעל בקבוקי היין של יקב תבור שבתה את לבכם, חכו עד שתטעמו את היינות. יקב תבור מייצר יינות איכותיים, מענבים שגדלו בכרם אורגני גלילי, מושלמים לא רק לאירועים מיוחדים אלא גם לשתייה יום יומית עם חברים. ...

  מסלולי טיול בגליל התחתון
  מסלולי טיול בגליל התחתון

  בין אם אתם מחפשים טיול פריחה משפחתי, מסלול אופניים מאתגר ועתיר נופים או הליכה לאורך ערוץ נחל שופע מים, לגליל התחתון יש מה להציע לכם. שלושה מסלולי טיול נפלאים בגליל התחתון – למשפחות, לרוכבי אופניים ולאוהבי הליכה