תפריט עמוד

ג'סר א-זרקא – כתבה מצולמת

כשעומדים ליד הים, על החוף בג'סר א-זרקא, ומסתכלים אחורה אל עבר הכפר נדמה לרגע שנמצאים בחו"ל, בכפר ציורי על שפת נחל. מבט נוסף מגלה עוד צדדים - של יופי, הזנחה ועצב. כתבה מצולמת

יצאנו לדרך מזכרון יעקב לכיוון חוף הים. המטרה היתה לחצות את הכפר ולהגיע עד המים, אל השחפים. מנהרה צרה ולא ארוכה מדי סימנה לנו את הכניסה לג'סר א-זרקא. היססנו מעט, אך שיירת המכוניות של חברי הקבוצה שלנו כבר השתרכה לה אל תוך המנהרה, כך שגם אנחנו המשכנו לנסוע כחלק ממנה.


סירות הדייג בחוף של כפר הדייגים בג'סר א-זרקא | הצילומים בכתבה: יאנה דודלר

ביציאה מהמנהרה פגשנו את התושבים המקומיים אשר עצרו את מכוניותיהם בצד על מנת לתת לנו לעבור. הם הביטו בנו בתדהמה, כנראה שלא ראו מזמן קבוצה כה גדולה של אנשים זרים.


דייג צעיר מחלץ דג מהרשת

החיים בכפר נראים פשוטים ויציבים. כל אחד עוסק במטלותיו אך ישנם בניינים חצי בנויים או חצי הרוסים, וככל שמתקדמים יותר לכיוון החוף, כך רואים בשטח יותר הרס והזנחה.

סירת דייג מאויירת קשורה לקיר האחורי של הצריף

הגענו לשפך של נחל תנינים והתמקמנו על שפת הים, כמה שיותר קרוב אל הציפורים. מתוך סקרנות יצאנו לסיור בכפר הדייגים. היה קשה להבין האם גרים עדיין אנשים בצריפים העומדים בין הסירות ההרוסות, או שאלה הדייגים המקומיים אשר שוהים בהם באופן זמני בלבד. המקום הזכיר לי מאוד את בית הקברות לסירות דייג… מראה מרשים ועצוב כל כך.


החצר האחורית של הצריף בו שוהים הדייגים

צלילי הגלים, צרחות השחפים, נביחות הכלבים או רעש חזק של הרכב מתקרב או מתרחק הרעידו מדי פעם את השקט שהשתרע במקום.


מבט על משפך נחל תנינים, הג'סר א-זרקא

הבטתי לאחור, אל הכפר. הוא עמד שם גאה, עם המגדל של המסגד בראשו, ולרגע הרגיש לי כמו חוץ לארץ – כפר ציורי על שפת הנחל. נחל תנינים, א-זרקא, זורם שם במלוא הדרו ומוסיף כל כך הרבה חן למקום היפה והאומלל הזה.


השחפים בציד אחרי הדגים

צילמנו את השחפים. היה נראה לרגע שהם אלה שמנהלים כאן את החיים. הם והדגים. 

התקפלנו. וכרגיל, הדרך חזרה נראתה הרבה יותר קצרה.


סירת דייג ישנה זרוקה בפרברי הכפר


החוף המוזנח של ג'סר א-זרקא


מבט אל ג'סר א-זרקא מבית הקברות לסירות הדייג

לקריאה נוספת:

 

 

ג'יסר א-זרקא - סיני בקטנה 
ג'יסר א-זרקא – סיני בקטנה
סימון שמואל | צילום: סימון שמואל 
הכפר ג'יסר א-זרקא יושב במיקום מושלם, שתי דקות מחוף יפהפה עם נמל דייגים קטן ואווירה של סיני. התוכניות לפיתוח תיירותי עדיין נמצאות בחיתולים, אבל כבר עכשיו כדאי לעצור לביקור או סתם כך לשבת עם כוס תה מול הסירות והרשתות

 

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.