תפריט עמוד

בשביל הבנים – טיולים באזור המוחרקה שבכרמל

"שביל הבנים הדרוזים", שביל מסודר ומסומן שנמתח לאורך כ-226 ק"מ, מוביל בין הכפרים הדרוזים בכרמל ובגליל. מתוכו בחרנו מסלולי טיול באזור המוחרקה (קרן הכרמל) עם נופים נהדרים לעבר עמק יזרעאל והרי הגליל. מתאים גם למשפחות ולרוכבי אופניים

שבילי הליכה רבים יש בארץ, בחלקם אפשר ללכת כמה שעות, באחרים ימים אחדים, שבועות ואפילו חודשים. שביל ישראל הוא כמובן הידוע שבהם, וגם שביל הגולן מוכר לרבים. אל אלו נוסף לפני כשנה שביל נוסף, שביל הבנים הדרוזים, שנחנך רק בשנה האחרונה ומעט מאוד ידוע לציבור אודותיו. אורכו של השביל כ-226 ק"מ והוא מחבר בין הכפרים הדרוזים בכרמל ובגליל – מדלית אל כרמל ועוספיא ועד נבי שועייב, קבר יתרו, ליד קרני חיטין. הרוח החיה מאחורי הפרויקט הזה, הוא תת אלוף (במיל') אמל אסעד, אשר ביקש בדרך זו לספר את סיפורה של העדה הדרוזית וכן להנציח את זכרם של בני העדה שנפלו במלחמות ישראל. בשונה מאנדרטאות ומפעלי הנצחה דוממים, השביל מאפשר להכיר את נופי הצפון באופן אקטיבי ובד בבד לפגוש את התרבויות השונות והמנהגים המגוונים המרכיבים את המרקם הארץ ישראלי וללמוד על החיבור המיוחד שיש לדרוזים בין אדם לאדמה, בין עבר להווה, בין המתים לחיים.

בחרנו כאן שני מסלולי טיול, המתאימים גם למשפחות, באזור המוחרקה (קרן הכרמל), עם תצפיות נוף נפלאות אל עמק יזרעאל והגליל התחתון והזדמנות להכיר את אורח החיים בדליית אל כרמל ובעוספיא. ולסיום, הצעה למסלול אופניים (שאפשר לעשותו גם ברכבי שטח) באותו אזור. מידע נוסף ומקטעי טיול אחרים תמצאו באתר של שביל הבנים.

המוחרקה – מסלול מעגלי
למי מתאים? תוואי המסלול הוא קל, רוב הדרך היא מישורית ויש מעט עליות קלות. מתאים למשפחות ולכל מי שרוצה ליהנות מנוף מרהיב מדרום הכרמל לעבר עמק יזרעאל והגליל. ניתן לטייל עם עגלות ילדים (מתאים גם לאופניים).

כמה הולכים? 4 ק"מ, כשעתיים הליכה

איך מגיעים? מכביש 70 פונים צפונה במחלף אליקים לעבר כביש 672 – דליית אל כרמל. לאחר נסיעה של כ-3 ק"מ פונים ימינה לדרך עפר – דרך נוף הכרמל. ניתן להשאיר את הרכב מתחת למנזר, אך עדיף לחנות בחניית אולמי אל חדיד בצומת המוחרקה. זוהי נקודת ההתחלה של המסלול שלנו, הפונה צפונה, אל עבר עוספיא.

לאחר הליכה של כחצי שעה מגיעים לשכונה המזרחית של עוספיא, זוחלוק כפי שהיא נקראת בפי התושבים. בצומת השכונה פונים ימינה בירידה חדה עד לכביש עפר, דרך נוף הכרמל, ושוב ימינה חזרה עד למוחרקה.
לאורך כל הדרך ניתן ליהנות מנופי עמק יזרעאל והגליל התחתון. בימים בהירים בהם יש ראות מצוינת. ניתן לראות את פסגת הר תבור, הגלבוע ואפילו את הר גריזים ועיבל.

כדאי מאוד לעצור להפסקה מתחת לצל העצים או להתארח אצל המקומיים ולאכול פיתה עם זעתר. חשוב מאוד להצטייד במים.

רוכבים בשביל הבנים באזור המוחרקה. אפשר לטייל כאן גם ברגל

המוחרקה – מסלול שאינו מעגלי
למי מתאים? למשפחות. הטיול משלב טבע, היסטוריה ואת התרבות העשירה של תושבי המקום.

כמה הולכים? כ-10 ק"מ, כארבע שעות הליכה

תחילת המסלול במוחרקה (להוראות הגעה, ראו למעלה). המנזר הכרמליתי שבמקום מנציח את העימות בין אליהו הנביא לנביאי הבעל. המסלול ממשיך בדרך נוף כרמל עם תצפיות נהדרות לעמקי הצפון והרי הגליל. ליד חורבת דין פונים מערבה אל דליית אל כרמל, עוברים השוק שבו יש חנויות מזכרות ומסעדות עם אוכל מקומי, ומסיימים במקאם סידנא אבו אברהים. אבל עוד לפני שמגיעים לסוף הדרך, המשיכו אל תוך הגרעין העתיק של הכפר, שם כדאי לבקר בבית אוליפנט. את הבית הזה בנה לורנס אוליפנט בשנת 1884 כדי שישמש לו ולאשתו אליס בית קיץ שבו יוכלו להימלט מחום הקיץ הארצישראלי. בחורף התגוררו בני הזוג בבית אוליפנט שבמושבה הגרמנית בחיפה. יחד אתם גר נפתלי הרץ אימבר, כותב התקווה, ששימש כמזכירו של אוליפנט. לאחר מותה של אליס, בנה בעלה אנדרטה לזכרה העשויה מחלק מעמוד שיש עתיק שהתגלה במהלך בניית הבית.

בית אליפנט והשטח סביבו הוכרזו בשנת 1981 כאתר מורשת והוא משמש כבית יד לבנים ואתר הנצחה לדרוזים שנפלו במלחמות ישראל. הבית שוכן במרכז הכפר הישן, קרוב למקאם הנביא אבו אברהים, ויש ממנו תצפית לכיוון נחל בוסתן, עין הוד, בית אורן וחוף הים של עתלית.

מומלץ מאוד לתאם מראש עם מדריך מקומי ולסייר איתו בבתים דרוזים אותנטיים ולהאזין לסיפורי בתים ואישים.

מפת המסלול מהמוחרקה למקאם אבו איברהים (לחצו על המפה להגדלה) | באדיבות "בשביל הבנים הדרוזים"

מסלול אופניים ורכבי שטח
כמה רוכבים? 25 ק"מ לאורך שביל הבנים – על השביל מופיעים סימונים של רשות הטבע והגנים ושל קק"ל. מתוך השביל ניתן לצאת לשבילי מטיילים צדדיים ולרכיבה בסמטאות.
תחילת המסלול במוחרקה, משם ממשיכים לכיוון עוספיא. ניתן לבחור במסלול מעגלי או במסלול ארוך שמגיע עד לכביש נשר – עוספיא. הרכיבה נעשית בשטח, על פי השילוט בדרכים.
מסלול מומלץ: להגיע לשוויצריה הקטנה ומשם להמשיך לנחל אורן ובחזרה למוחרקה. בשוויצריה הקטנה ניתן לשלב הליכה, רכיבה על אופניים או נסיעה ברכב.
איפה אוכלים? בתים מארחים, שם מוגש אוכל דרוזי אותנטי, יש לתאם מראש.

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.