תפריט עמוד

ביקור ביד ושם

אתר יד ושם, המשקיף על הרי ירושלים, מכיל מוזיאונים, תערוכות, אנדרטאות ואתרי זיכרון. הצצה לאתר המרגש והמלצה לכמה אירועים מיוחדים שיתקיימו בו בחודשיים הקרובים

יד  ושם שוכן על הר הזיכרון ומשקיף אל נופם הפסטורלי של הרי ירושלים. האתר משתרע על פני דונמים של חורש ושבילים, המובילים אל מוזיאונים, תערוכות, אנדרטאות, פסלים ואתרי זיכרון. אלפי אנשים מבקרים מידי יום במכלול המוזיאוני ופותחים את סיורם במוזיאון לתולדות השואה.

מבקרים במוזיאון לתולדות השואה | הצילומים בכתבה באדיבות יד ושם

מבקרים במוזיאון לתולדות השואה | הצילומים בכתבה באדיבות יד ושם

המוזיאון בנוי ברובו מתחת לפני הקרקע והוא בעל מבנה לינארי דמוי חץ – 200 מטר אורכו –  החודר להר מצדו האחד ויוצא מצדו האחר. המוזיאון מורכב מגלריות שונות, המציגות את סיפור השואה מנקודת מבט יהודית ייחודית על ידי חפצים מקוריים, מסמכים, עדויות, סרטים, יומנים, מכתבים ויצירות אמנות גם יחד, תוך שימת דגש על הסיפור האישי והאנושי. השילוב של כל אמצעי הביטוי האישיים הללו מאפשר למבקר לקלוט ולחוות את שפע המידע באמצעות חוויה חושית רב ממדית ומרגשת.

בסוף הסיפור ההיסטורי נמצא היכל השמות – מאגר של דפי העד של מיליוני קרבנות השואה – יד וזיכרון לנרצחים. מהיכל השמות ממשיכים המבקרים אל האפילוג ולמרפסת שממנה נשקף נופה של ירושלים.

היכל השמות, מאגר של דפי עד של מיליוני קרבנות השואה

היכל השמות, מאגר של דפי עד של מיליוני קרבנות השואה

אל תפספסו ביקור בתערוכת הצילום החדשה: "הבזקי זיכרון", העוסקת בצילום בתקופת השואה ובוחנת את נסיבות הצילום ואת תפיסת העולם של הצלם המתעד: צלם מהמשטר הגרמני הנאצי, צלם מצבאות בעלות הברית והצלם היהודי, תוך התייחסות לנקודת מבטם השונה והייחודית של הצלמים היהודים. בתערוכה ייחודית זו, ראשונה מסוגה, מוצגים קרוב ל-1,500 דימויים הכוללים תצלומים, אלבומים, יומנים ודפי עיתון. כמו כן, ישנם בתערוכה 16 מסכים בהם מוצגים 13 סרטים, כולל צילום תלת ממדי שנעשה על ידי הגרמנים כבר בתקופת השואה.

תערוכת הצילום "הבזקי זיכרון" בביתן לתערוכות

תערוכת הצילום "הבזקי זיכרון" בביתן לתערוכות

תוכלו לבקר גם במוזיאון לאמנות השואה, הכולל את האוסף הגדול והמקיף ביותר בעולם, המכיל כ-11,500 יצירות אמנות, רובן מתקופת השואה. בסמוך אליו בית הכנסת בו מוצגים ארונות קודש, תשמישי קודש מבתי כנסת שנפגעו או שנהרסו בשואה. זהו בית כנסת פעיל, המשמש גם מקום למבקרים הרוצים לומר קדיש על יקיריהם, לתפילות אישיות ולטקסי אזכרה.

בסיורכם ברחבי האתר תוכלו למצוא אנדרטאות ואתרי זיכרון שונים המנציחים את סיפור השואה במגוון דרכים, ותוכלו להבחין בעשרות עצים שניטעו לכבודם של חסידי אומות העולם, לא-יהודים אשר פעלו על פי הצו האנושי הנעלה ביותר, וסיכנו את חייהם בתקופת השואה כדי לעזור ליהודים ולהצילם. שמותיהם וארצות מוצאם של חסידי אומות העולם רשומים על גבי לוחיות שהוצמדו לכל עץ ועץ.

אל תשכחו לעבור ב"יד לילד" מערה חצובה כמבנה תת קרקעי, גל-עד לזכרם של כמיליון וחצי ילדים יהודים שנספו בשואה. אם זמנכם בידכם רדו לקצה המערבי של יד ושם –  אל בקעת הקהילות המשתרעת על שטח של כ-10 דונם, ומנציחה על גבי 107 קירות את שמותיהן של למעלה מ-5,000 קהילות ישראל אשר נפגעו בשואה, זכר לעולם היהודי שהיה ואיננו.

אנדרטת הקרון

אנדרטת הקרון

מבט על קמפוס יד ושם

מבט על קמפוס יד ושם

מידע שימושי

הכניסה ליד ושם בלא תשלום.

כתובת: הר הזיכרון, ירושלים

לשעות פתיחה מעודכנות לחצו כאן

לתיאום סיורים מודרכים יש לפנות למרכז ההזמנות בטלפון: 562 / 02-6443802

דואר אלקטרוני: visit@yadvashem.org.il, אתר אינטרנט, פייסבוק

לחצו לסיור וירטואלי

האם היית ביעד הזה?

 • 3

  כן הייתי

 • 7

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מירושלים

  שוק מחנה יהודה ונחלאות – ירושלים מתעוררת
  שוק מחנה יהודה ונחלאות – ירושלים מתעוררת

  בקושי התאוששנו מהקורונה והתחילו המהומות בירושלים, אבל זה ממש לא אומר שאתם צריכים לוותר על טיול בעיר. אפשר לשוטט בסמטאות הצרות של נחלאות, לבקר בשוק מחנה יהודה ביום ולחזור אליו בערב, לאכול נהדר – מאוכל שמבושל על פתיליות ...

  מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים
  מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים

  היא ענקית, מורכבת, מגוונת ומסובכת, וגם אם הייתם בה עשרות פעמים, ירושלים תמיד מפתיעה. רשמים מטיול בן כמה ימים בירושלים, דרך שכונות חילוניות וחרדיות, בין דוכני שוק ומסעדות שף, בבתים של נשים מקומיות, על חומות העיר העתיקה ובטחנת ...

  טיול בשכונות ירושלמיות
  טיול בשכונות ירושלמיות

  הצעה לטיולים רגליים בשתי שכונות ירושלמיות קסומות, טלביה והמושבה הגרמנית. בשתיהן תגלו שפע של בתים היסטוריים, מוסדות תרבות, בתי קפה נעימים ואווירה מיוחדת. ואחרי שטיילתם ברגל ברחובות העיר, למה שלא תבחרו מקום לינה נעים ומרכזי במחיר מצוין? יש ...