תפריט עמוד

ביקור ביד ושם

קמפוס יד ושם, צילום נועם חן, באדיבות יד ושם

אתר יד ושם, המשקיף על הרי ירושלים, מכיל מוזיאונים, תערוכות, אנדרטאות ואתרי זיכרון. הצצה לאתר המרגש והמלצה לכמה אירועים מיוחדים שיתקיימו בו בחודשיים הקרובים

יד  ושם שוכן על הר הזיכרון ומשקיף אל נופם הפסטורלי של הרי ירושלים. האתר משתרע על פני דונמים של חורש ושבילים, המובילים אל מוזיאונים, תערוכות, אנדרטאות, פסלים ואתרי זיכרון. אלפי אנשים מבקרים מידי יום במכלול המוזיאוני ופותחים את סיורם במוזיאון לתולדות השואה.

מבקרים במוזיאון לתולדות השואה | הצילומים בכתבה באדיבות יד ושם

מבקרים במוזיאון לתולדות השואה | הצילומים בכתבה באדיבות יד ושם

המוזיאון בנוי ברובו מתחת לפני הקרקע והוא בעל מבנה לינארי דמוי חץ – 200 מטר אורכו –  החודר להר מצדו האחד ויוצא מצדו האחר. המוזיאון מורכב מגלריות שונות, המציגות את סיפור השואה מנקודת מבט יהודית ייחודית על ידי חפצים מקוריים, מסמכים, עדויות, סרטים, יומנים, מכתבים ויצירות אמנות גם יחד, תוך שימת דגש על הסיפור האישי והאנושי. השילוב של כל אמצעי הביטוי האישיים הללו מאפשר למבקר לקלוט ולחוות את שפע המידע באמצעות חוויה חושית רב ממדית ומרגשת.

בסוף הסיפור ההיסטורי נמצא היכל השמות – מאגר של דפי העד של מיליוני קרבנות השואה – יד וזיכרון לנרצחים. מהיכל השמות ממשיכים המבקרים אל האפילוג ולמרפסת שממנה נשקף נופה של ירושלים.

היכל השמות, מאגר של דפי עד של מיליוני קרבנות השואה

היכל השמות, מאגר של דפי עד של מיליוני קרבנות השואה

אל תפספסו ביקור בתערוכת הצילום החדשה: "הבזקי זיכרון", העוסקת בצילום בתקופת השואה ובוחנת את נסיבות הצילום ואת תפיסת העולם של הצלם המתעד: צלם מהמשטר הגרמני הנאצי, צלם מצבאות בעלות הברית והצלם היהודי, תוך התייחסות לנקודת מבטם השונה והייחודית של הצלמים היהודים. בתערוכה ייחודית זו, ראשונה מסוגה, מוצגים קרוב ל-1,500 דימויים הכוללים תצלומים, אלבומים, יומנים ודפי עיתון. כמו כן, ישנם בתערוכה 16 מסכים בהם מוצגים 13 סרטים, כולל צילום תלת ממדי שנעשה על ידי הגרמנים כבר בתקופת השואה.

תערוכת הצילום "הבזקי זיכרון" בביתן לתערוכות

תערוכת הצילום "הבזקי זיכרון" בביתן לתערוכות

תוכלו לבקר גם במוזיאון לאמנות השואה, הכולל את האוסף הגדול והמקיף ביותר בעולם, המכיל כ-11,500 יצירות אמנות, רובן מתקופת השואה. בסמוך אליו בית הכנסת בו מוצגים ארונות קודש, תשמישי קודש מבתי כנסת שנפגעו או שנהרסו בשואה. זהו בית כנסת פעיל, המשמש גם מקום למבקרים הרוצים לומר קדיש על יקיריהם, לתפילות אישיות ולטקסי אזכרה.

בסיורכם ברחבי האתר תוכלו למצוא אנדרטאות ואתרי זיכרון שונים המנציחים את סיפור השואה במגוון דרכים, ותוכלו להבחין בעשרות עצים שניטעו לכבודם של חסידי אומות העולם, לא-יהודים אשר פעלו על פי הצו האנושי הנעלה ביותר, וסיכנו את חייהם בתקופת השואה כדי לעזור ליהודים ולהצילם. שמותיהם וארצות מוצאם של חסידי אומות העולם רשומים על גבי לוחיות שהוצמדו לכל עץ ועץ.

אל תשכחו לעבור ב"יד לילד" מערה חצובה כמבנה תת קרקעי, גל-עד לזכרם של כמיליון וחצי ילדים יהודים שנספו בשואה. אם זמנכם בידכם רדו לקצה המערבי של יד ושם –  אל בקעת הקהילות המשתרעת על שטח של כ-10 דונם, ומנציחה על גבי 107 קירות את שמותיהן של למעלה מ-5,000 קהילות ישראל אשר נפגעו בשואה, זכר לעולם היהודי שהיה ואיננו.

אנדרטת הקרון

אנדרטת הקרון

אירועים קרובים ביד ושם

מרץ-יולי 2019: "מועדון הסרט של יד ושם"
יתקיים השנה בירושלים, גבעתיים וחיפה. חמישה מפגשים קולנועיים, אחת לחודש, העוסקים בנושא השואה, בהם יוקרנו סרטים עלילתיים בליווי דברי פתיחה. הכניסה ללא תשלום על בסיס מקום פנוי.
לפרטים על הסרטים לחצו כאן >>

1 באוגוסט 2019: "פאזל שבור": הסיפורים מאחורי אוסף החפצים
הסיור יתחיל במוזיאון לאמנות השואה, הכולל את אוסף האמנות הגדול והמקיף ביותר בעולם בנושא השואה. ההדרכה תציג את סיפוריהם של האמנים שפעלו בשואה ושל יצירות האמנות שנוצרו ברובן בתקופת השואה – אמנים שיצרו בתנאים בלתי אנושיים, על סף כיליון גופני ונפשי. לרישום ותשלום לחצו כאן >>

8 באוגוסט 2019: "גוילין נשרפין ואותיות פורחות באוויר"
סיור מיוחד לקראת ט' באב בדגש ההתמודדות הרוחנית בתקופת השואה. במהלך הסיור במוזיאון ההיסטורי נכיר את העולם היהודי העשיר והתוסס שהיה טרם השואה, נלמד על הדילמות של ההנהגה הרבנית, על אתגרי שמירת מצוות, ועל ההתמודדות היומיומית של היהודי המאמין בתקופת השואה. משם נמשיך לבית הכנסת ביד ושם שבו ארונות קודש ותשמישי קדושה ששרדו מבתי כנסת שנפגעו בשואה ושקהילותיהם שולחו להשמדה. לרישום ותשלום לחצו כאן >>

12 בספטמבר 2019: "זיכרון חצוב באבן": עיצוב ואדריכלות בהר הזיכרון
הסיור יבחן כיצד התכנון האדריכלי מבטא את זיכרון השואה מאז הקמת יד ושם בשנות ה-50 של המאה ה-20 ועד ימינו. המשתתפים יבקרו באתרים ובאנדרטאות שנבנו ביד ושם מיום הקמתו ועד המאה ה-21 , כולל המוזיאון לתולדות השואה, ויגלו כיצד זיכרון השואה נחצב בחומר, באור ובאבן. לרישום ותשלום לחצו כאן >>

 19 בספטמבר 2019: "דיוקן אחרון": הסיפורים שמאחורי יצירות האמנות
הסיור יתחיל במוזיאון לאמנות השואה,ויציג את סיפוריהם של האמנים שפעלו בשואה בצל איום ההכחדה. לאחר מכן ייערך שיח גלריה עם האוצרת ומנהלת מחלקת האמנות באגף המוזיאונים והמערך למבקר ביד ושם אליעד מורה-רוזנברג, שתחשוף את המשתתפים לסיפורים שמאחורי הגעת יצירות האמנות ליד ושם ולאתגרים הכרוכים בעיצוב התצוגה ובשימור פרטי האמנות לדורות הבאים. לרישום ותשלום לחצו כאן >>

מבט על קמפוס יד ושם

מבט על קמפוס יד ושם

מידע שימושי

הכניסה ליד ושם בלא תשלום.

כתובת: הר הזיכרון, ירושלים

שעות פתיחה: ימים א'-ד': 18:00-8:30, יום ה': 20:00-8:30,  ימי ו' וערבי חג: 14:00-8:30, שבת ומועדי ישראל: האתר סגור. הכניסה תתאפשר עד שעה לפני שעת הסגירה, ומגיל 10 ומעלה.

לתיאום סיורים מודרכים יש לפנות למרכז ההזמנות בטלפון: 562 / 02-6443802

דואר אלקטרוני: visit@yadvashem.org.il, אתר אינטרנטפייסבוק

לחצו לסיור וירטואלי

האם היית ביעד הזה?

  • 1

    כן הייתי

  • 1

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

ים המלח: תעלומת הנהר הסודי

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

מסע אחר - המרכז לנסיעות