תפריט עמוד

דברים שלא תרצו להחמיץ באיי גלפגוס

נופים געשיים, צמחיה אנדמית, אתרי צלילה מרהיבים ומפגש עם בעלי חיים ייחודיים הנמצאים אך ורק כאן - כל אלה הופכים את איי גלפגוס ליעד מרתק במיוחד ולגן עדן לחובבי טבע. הנה כמה מקומות וחוויות שלא תרצו להחמיץ בביקור באיי גלפגוס

איי גלפגוס, 32 איים ואיונים הממוקמים באוקיינוס השקט סביב קו המשווה, הם גן עדן לאוהבי טבע ובעלי חיים. האיים המבודדים, השייכים לאקוודור, מפורסמים במגוון גדול של בעלי חיים אנדמיים, כלומר כאלה שנמצאים אך ורק כאן. בין השאר, אפשר לראות כאן צבי גלפגוס – הצבים היבשתיים הגדולים בעולם; פינגוויני גלפגוס, הפינגווינים היחידים בחצי הכדור הצפוני וקורמורן גלפגוס, הקורמורן היחידי שאיבד את יכולת התעופה שלו. בשל בידודם של האיים והיעדר אויבים טבעיים, בעלי החיים גדלו והתרבו ללא תחרות על מקורות המזון והם מגיעים לממדים גדולים במיוחד. הם גם אינם חוששים מבני אדם ואפשר לצפות בהם בקרבה אינטימית באופן שלא מתאפשר בשום מקום אחר בטבע.


אריות ים על החוף בגלפגוס | צילומים: שאטרסטוק

הגדול באיי גלפגוס הוא איזבלה, האי המיושב והמפותח ביותר מבחינת שירותי תיירות הוא סנטה קרוז ואיים פופולריים נוספים הם סן כריסטובל, סנטיאגו, פרננדינה ואספניולה. ואיך מטיילים כאן? באיי גלפגוס ניתן לבחור בין שתי אפשרויות טיול: אפשר ללון באחד או בשניים מהאיים המרכזיים ולצאת מהם בסירה לסיורים באיים השכנים, דרך אחרת לטייל בגלפגוס היא בהפלגה – המטיילים לנים על הספינה ושטים איתה לטיולים בין האיים.

בין אם תבחרו בלינה על אי או בטיול הפלגה, תיהנו  מקרבה בלתי אמצעית אל הטבע לצד נוחות מרבית. המלונות באיים נעימים ונוחים מאוד וסיורי השייט מוצעים גם ביאכטות פאר בתנאים מעולים, עם ארוחות, קוקטיילים, ברביקיו, מגוון פעילויות והרצאות ועוד.


חופים בגלפגוס. הטיול בין האיים מתבצע בשייט וכולל צפייה בבעלי החיים, בצמחייה ובנופים הייחודיים

הנה כמה מהמקומות והחוויות שלא כדאי להחמיץ במהלך טיול באיי גלפגוס:

שנורקלינג באי איזבלה

איזבלה (Isabella) הוא אי הררי וגעשי, עם עולם חי עשיר ביבשה ומתחת למים. באיזבלה נמצאים כמה מאתרי הצלילה והשנורקלינג הטובים בארכיפלג. בין השאר, מומלץ לטייל בשמורה הימית Los Tuneles, אשר זרמי לבה יצרו בה שלל צורות גאולוגיות, כמו קשתות ומנהרות מעל ומתחת לפני המים. המים במקום רדודים, שקטים וצלולים להפליא, ובמהלך הטיול אפשר לראות צבי ים ומנטות בתוך המים, אריות ים שוחים או משתזפים על הסלעים ומינים שונים של ציפורים, בהם אלבטרוסים, פלמינגו ועוד.


נופים געשיים באי איזבלה


פינגווינים בלס טינטוררס

לס טינטוררס (Las Tintoreras) היא קבוצה של איים ואיונים קטנים עם מפרצים וחופים נסתרים וכמעט סודיים. גם כאן יצרו זרמי לבה שלל צורות ייחודיות, אשר העניקו למקום את שמו, שפירושו "סדקים" או "בקיעים". השייט כאן מהווה את אחד משיאי הטיול בגלפגוס, הודות לנופים היפים ולמגוון העשיר של בעלי החיים. זהו אחד המקומות הטובים ביותר לפגוש פינגוויני גלפגוס, לצד אריות ים, צבי ים, איגואנות ימיות, סולות כחולות רגל, ועם קצת מזל – כרישים השוחים במימי האזור.


בין עופות המים הרבים בגלפגוס אפשר לפגוש גם פינגווינים

עופות מים בצפון סיימור
עופות מים אפשר לראות בכל אחד מהאיים, אבל אחד המקומות הטובים ביותר לצפייה בעופות מים הוא האי הקטן צפון סיימור (North Seymour) שבו חופים לבנים וצמחייה נמוכה וסבוכה. שביל הליכה באורך של כשני ק"מ חוצה את האי, ובמהלך הטיול הרגלי אפשר לפגוש אוכלוסייה גדולה במיוחד של סולות כחולות רגל ושחפים קדורי זנב, מין נוסף האנדמי לגלפגוס. כאן נמצאת גם האוכלוסייה הגדולה ביותר של פריגטות בגלפגוס. לצד אלה, אפשר להתרשם גם מאיגואנות יבשתיות.


באי צפון סיימור נמצאת האוכלוסייה הגדולה ביותר של פריגטות בגלפגוס

צלילה בקיקר רוק
באי סן כריסטובל (San Cristóbal), המזרחי ביותר בארכיפלג, נמצא אחד מסימני ההיכר הבולטים והמרשימים של גלפגוס – קיקר רוק. אלו שני גושי סלע וולקניים עצומים בגודלם המזדקרים מהים לגובה של כ-140 מטר. למסתכלים על הסלעים מזווית אחת הם מזכירים אריה ישן, ומזווית אחרת – מגף. זהו אתר החביב במיוחד על צלמים, אבל מעבר להיותו פוטוגני, הוא גם יעד נהדר לצלילה. זהו אחד המקומות הטובים ביותר לצפייה בכרישי גלפגוס לצד דגים טרופיים בשלל צבעים. לעתים ניתן לראות כאן גם לווייתנים ודולפינים.


קיקר רוק, מסימני ההיכר של גלפגוס


אלבטרוסים באי אספניולה

אספניולה (Espanola), העתיק מבין איי הארכיפלג, הוא גם אחד המרתקים ביותר, בין השאר בשל בידודו וריחוקו מהאיים האחרים. מינים אנדמיים רבים חיים כאן, כשגולת הכותרת היא אלבטרוס גלפגוס, העוף הגדול ביותר באיים. מדי שנה, בין החודשים אפריל לדצמבר, מגיעים לאספניולה כ-12 אלף זוגות של אלבטרוסים על מנת לקנן באי. מלבד האלבטרוסים, שזהו מקום הקינון הבלעדי שלהם, אפשר לראות פה גם סולות כחולות רגל, סולות מסכה, איגואנות ירוקות ואדומות ועוד.


אלבטרוסים באי אספניולה

איגואנות באי פרננדינה
פרננדינה (Fernandina), הצעיר באיי גלפגוס, הוא אי לא מיושב שבמרכזו הר געש פעיל. זהו אי צחיח המציע נופים געשיים מהפנטים עם זרמי לבה שהתקשו, אגמים וולקניים, צמחיית מנגרובים ועוד, שביניהם עוברים מסלולי הליכה. המקום המרתק ביותר נמצא במזרח האי – פונטה אספינוסה (Punta Espinosa), שם, על סלעי לבה שחורים מתקבצות מאות איגואנות ימיות, שיש בהן גם כאלה שאורכן מגיע למטר וחצי!


איגואנה ימית רובצת על סלעי הלבה השחורים בפונטה אספינוסה


מכתבים מהעבר באי פלוריאנה

הטבע ובעלי החיים הם אמנם הסיבה הראשונה במעלה להגיע לגלפגוס, אבל האי פלוריאנה (Floreana) שבדרום גלפגוס מציע חוויה ייחודית נוספת. כאן ניתן לבקר במשרד דואר היסטורי אשר בו מגוון תיבות דואר מהמאה ה-18, שבהן נהגו ציידי הלווייתנים להשאיר מכתבים לקרוביהם, והספינות שנסעו לכיוון ההפוך העבירו ליעדם. היום התיירים הם שנוהגים להשאיר במקום מכתבים וגלויות ליקיריהם. מעבר לכך, גם בפלוריאנה ניתן ליהנות ממפגש עם בעלי חיים, ויש פה גם שני אתרי צלילה נהדרים. הראשון הוא כתר השטן (Devil`s Crown) אשר בו ניתן לצלול לצד אריות ים, צבי ים, צלופחים, פטישנים ("כריש פטיש") ועוד. השני הוא צ'אמפיון (Champion) ובו קיר בזלתי שכוסה באלמוגים, צבי ים, ברקודות ועוד.


גם מתחת למים מציעים איי גלפגוס עולם חי עשיר ומגוון

צבי גלפגוס בסן כריסטובל
צבי גלפגוס נפוצים בשבעה מהאיים בארכיפלג. אחד המקומות המומלצים ביותר לצפייה בצבים הענקיים הללו הוא האי סן כריסטובל. באי יש כמה שמורות שבהן אפשר לפגוש את הצבים שמשקלם יכול להגיע ל-400 ק"ג ואורכם ל-180 ס"מ. אחת השמורות הבולטות היא סרו קולורדו (Cerro Colorado Tortoise Reserve), שבה פועלת תכנית רבייה ושימור של הצבים.


צבי ענק בשמורת סרו קולורדו באי סן כריסטובל

הרצאת וידאו: פטגוניה המסעירה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.