תפריט עמוד

אופניים בנגב – שביל ערוץ הטרסות

אופניים בנגב – שביל ערוץ הטרסות

מסלול מעגלי המתאים במיוחד למשפחות, שעובר כולו בדרכי ג'יפים לא עמוסות במיוחד וניתן לרכוב עם כיסאות ילדים וטריילרים.

אורך המסלול: כ – 9 ק"מ, מעגלי. 

מזג האוויר באזור רמת הנגב יבש ונוח כמעט במשך כל השנה. בעוד שבאזורים אחרים בארץ מדברים על אחוזי לחות גבוהים שמגבירים את עומסי החום, אנחנו ברמת הנגב זוכים לרוח נעימה גם בימים החמים של הקיץ. הדבר מאפשר לרב בבוקר ואחר הצהריים גם במהלך חודשי הקיץ יוני- ספטמבר. בשאר השנה ניתן לרכוב כמעט כל יום בעקבות מיעוט ימים גשומים. 

מסלולי רכס חלוקים סומנו בסטנדרט גבוה, העומד בתקנים האירופאים על ידי גיאופן- המרכז לרכיבה מדברית וביוזמת המועצה האיזורית רמת הנגב אשר פועלת לקידום תחום האופניים בתחומה על ידי פיתוח וסימון שבילי אופניים נוספים בכל רחבי האיזור. 

המסלול המוצע מסומן לכל אורכו בעמודי שילוט והכוונה עליהם מופיע שם המסלול וחיצים המורים את הדרך. המסלול מעגלי ומתאים במיוחד למשפחות, כולו עובר בדרכי ג'יפים לא עמוסות במיוחד וניתן לרכוב עם כיסאות ילדים וטריילרים.

מהלך הרכיבה:
נחנה את הרכבים בחניון הרועה ומשם נצא ברכיבה לכיוון דרום. חניון הרועה והנחל הנושא שם זהה, נקראים על שם רועת הצאן של קיבוץ שדה בוקר, ברברה פרופר, אשר נרצחה ב – 1953 בידי רועי צאן בדואים. הרועים סברו שברברה גנבה את עדריהם. ברברה היתה ניצולת שואה שאומצה על ידי חבר הקיבוץ. לאחר הרצח להטו הרוחות באזור, ורק מאמצים רבים של יהושע כהן, חבר הקיבוץ מנעו שפיכות דמים נוספת. 

ממשיכים לרכב על הכביש הישן המקביל לכביש 40. ליד בית הקברות של מדרשת בן גוריון והמטווחים של הגדנ"ע פונים ימינה (מערבה) לתוך ערוץ הטרסות. לאורך השביל ניתן לראות את אזורי המחקר של האוניברסיטה העברית. בשטחים אלו נערכים מחקרים בנושאי נגר עילי (איסוף מי גשמים ושיטפונות) וחקלאות מדברית. 

השביל חוצה את רכס חלוקים ויוצא ממערב לרכס, באגן נחל הבשור העליון, שם פונים ימינה על דרך ברורה ורחבה. מצד שמאל ניתן לראות "לימן" – מעין חורשת עצים קטנה המושקת במי נגר – מי שטפונות הנסכרים בסוללות עפר שמקיפות את החורשה. 

בתחנה הבאה נראה את שרידי הדיר של קיבוץ שדה בוקר, זכר לתקופה בה גידלו חברי הקיבוץ את העדרים. למעשה, השטח בו מתנהל הטיול הוא אזור המרעה של קיבוץ שדה בוקר. מיד לאחר שחולפים על פני הדיר אפשר לראות את סכר בוקר, סכר מים גדול שבנו עובדי קק"ל ולא עמד לו כוחו אל מול השיטפון הראשון שהגיע אליו, ופרץ אותו. הסכר לא תוקן. 

לאחר הסכר אנו פונים מזרחה ורוכבים לאורך נחל הרועה אל חניון הרועה. בדרך ניתן לראות את הפיצול למסלולי חלוקים הנוספים- שביל חלוקים ושביל נחל עץ המתאימים לרוכבים מיומנים יותר. נסיים את המסלול בחניון הרועה שם השארנו את המכוניות. מחניון הרועה ניתן להמשיך למסלולים רגליים ולביקור באתרים רבים באזור- מסלול "העיר האבודה", צריף בן גוריון, אחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון, נחל חווארים, גן לאומי עין עבדת ועוד.

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 3

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מהר הנגב

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

  הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...

  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר
  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר

  אוגוסט בנגב? הכי כן! הלילות קרירים ויבשים, בשמיים החשוכים נוצצים אינספור כוכבים ומטר המטאורים ("כוכבים נופלים") מרגש בכל פעם מחדש. יצאנו למדבר להכיר כמה מקומות חדשים ולחזור למקומות אהובים