תפריט עמוד

אגמון החולה: תמונת מצב

אגמון החולה, עגורים בזריחה. צילום: עמי בן-בסט

החורף הגשום של 2020 מטיב עם עמק החולה: על רקע פסגת החרמון המושלגת העגורים מפוזרים בקבוצות קטנות בשדות ובמקווי המים, מנקרים בעשב או באדמה הלחה ויוצרים תמונת נוף כמעט אירופית. כדי לצלם אותם ואת שאר בעלי הכנף בזריחה, מוטב להתמקם במלון הסמוך לאגמון. עמי בן בסט חזר מהאגמון עמוס בחוויות ובתמונות מהשטח

הפסגות המושלגות של החרמון צבעו בלבן חלק ניכר מהנוף שנשקף ממלון גליליון, הסמוך לאגמון החולה, והזכירו לי את השורה מהשיר: "שם הרי גולן, הושט ידך וגע בם". כשאתה נמצא כאן, מרחק הוא שם המשחק, וכמה מהאתרים היותר מעניינים בגליל העליון ובגולן נמצאים במרחק נסיעה קצרצר.

אחד מהם הוא אגמון החולה. אם אתם מבקשים לצלם ציפורים באגמון בזמן השקיעה או להגיע לסיור בעגלת המסתור בשעת בוקר ערפילית (ומצוינת לצילום), רגע לפני הזריחה, המלון המפנק הזה הוא מקום טוב במיוחד.

אגמון החולה, פברואר 2020. נוף בסגנון אירופי | הצילומים בכתבה: עמי בן-בסט

אגמון החולה, פברואר 2020. נוף בסגנון אירופי | הצילומים בכתבה: עמי בן-בסט

להפוך לציפור נודדת

דקה נסיעה מהמלון ואנחנו במרכז המבקרים החדש של קק"ל שנחנך רק לאחרונה. במקום יש, בין היתר, עמדות של VR (מציאות מדומה) שמאפשרות לך "להפוך" לרגע לציפור נודדת, ובעצם להיות חלק מלהקת עגורים המעופפת בשמי העולם. אלא שאנחנו מחפשים את הדבר האמיתי: עגורים ושקנאים, ואם אפשר בתוספת דורסים, ברווזים, אנפות, מגלנים, שלדגים, ובכלל, מגוון עצום של עופות ויצורי מים למיניהם שרק המקום הזה יודע לספק אותם בשפע.

שקנאים בשמי עמק החולה

שקנאים בשמי עמק החולה

האגמון של חודש פברואר 2020 נראה קצת אחרת משנים קודמות. העגורים, כ-34,000 פרטים לפי ספירה אחרונה, מפוזרים בשדות ובמקווי המים בלהקות קטנות. פה ושם אפשר לראות משפחות של עגורים, המונות כל אחת בין שלושה לחמישה עופות, מנקרות בעשב הירוק או באדמה הלחה, כשהן מבודדות אחת מהשנייה. "ממש כמו באירופה", כמו שאומרת לנו המדריכה בסיור.

עגור והשתקפותו. הפסקת ההאכלה היזומה שינתה את מראה העמק והעגורים התפזרו ליחידים וקבוצות קטנות לחפש מזון במקווי המים

עגור והשתקפותו. הפסקת ההאכלה היזומה שינתה את מראה העמק והעגורים התפזרו ליחידים וקבוצות קטנות לחפש מזון במקווי המים

להציל את הנץ

נדמה כי המראה השכיח והדרמטי משהו של להקות עגורים גדולות היורדות בשריקות וצרימות על שדה כזה או אחר, נעלם לחלוטין (לפחות בינתיים). הסיבה העיקרית לכך היא מן הסתם העובדה הפרוזאית שהשנה החקלאים הפסיקו את ההאכלה, והעגורים נאלצים למצוא את מזונם בטבע – במים, בשדות הירק ובאדמה הלחה. לחלק מהאקולוגיה החדשה במקום תורמים גם הגשמיים הרבים שירדו שגרמו ליצירת שלוליות מים ענקיות שמציפות את השדות הרוויים למשך תקופות ממושכות.

לא רק עגורים

לא רק עגורים: עמק החולה והאגמון מושכים אליהם בעלי כנף רבים ומגוונים

לא רק עגורים: עמק החולה והאגמון מושכים אליהם בעלי כנף רבים ומגוונים

גלריית צילומים מאגמון החולה, חורף 2020 – לחצו להגדלה:

צילומים: עמי בן-בסט

בתום סיור הזריחה כאשר חזרנו למתחם היציאה הבחנו בציפור קטנה מוטלת על הקרקע ללא תנועה. עינבר, המדריכה שליוותה אותנו, רצה אליה בזריזות והרימה אותה בזהירות. היא אמרה לנו שמדובר בעוף דורס, נץ, ומיד נחפזה לעשות כמה טלפונים על מנת להזעיק עזרה. זה היה מרגש לראות את כמות החמלה שהורעפה על הציפור הגוססת. יום אחר כך קבלתי מעינבר קטע וידאו: הנץ, או ליתר דיוק נקבת הנץ, החלימה וחזרה לשמיים. אנחנו חזרנו הביתה.

נקבת הנץ הפצועה

נקבת הנץ הפצועה ומתחת – השחרור אל הטבע (בסרטון)

שחרור הנץ אל הטבע

מידע שימושי

• מלון גליליון ממוקם בגליל העליון, בין ראש פינה לקרית שמונה, בכניסה לאגמון החולה. טלפון: 04-6978008, אתר אינטרנט

• אגמון החולה נחשב לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם. אפשר לטייל באתר במסלול מעגלי שאורכו כשמונה וחצי קילומטרים באופני הרים, באופניים משפחתיים או ברכבים חשמליים וניתן גם להצטרף לסיור מודרך בעגלת מסתור. באגמון מתקיימים סיורים מיוחדים, כמו סיורי זריחה, סיורים ליליים ועוד. פרטים בטלפון 04-6817137  ובאתר

האם היית ביעד הזה?

  • 6

    כן הייתי

  • 4

    לא, אבל מתכנן

  • 0

    לא מעוניין

תאוות בשרים: תחנת האכלה לנשרים

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

מסע אחר - המרכז לנסיעות