תפריט עמוד

אבו סימבל: פלאי הזריחה

אבו סימבל: פלאי הזריחה

פעמיים בשנה, באוקטובר ובפברואר, בעת הזריחה קרני השמש הראשונות חודרות דרך פתח המקדש באבו סימבל ומאירות את הפסלים בני אלפי השנים של מלכי מצרים. בשבוע הבא זה יקרה

הטבע בצורותיו המגוונות הוא דבר שלעולם ימשיך להפתיע ולהדהים את המין האנושי וכבר בשנים עברו נעשו מאמצים רבים לנצל את הטבע לתועלת האדם. מקדש אבו סימבל (Abu Simbel) הוא אחד הדוגמאות לאתר בו נעשה מאמץ אנושי בשילוב עם תופעת טבע ליצירת אחד המראות המופלאים בעולם.

פעמיים בשנה, בפברואר ובאוקטובר, מתחולל מעין "נס" במקדש שבדרום מצרים. קרני השמש הזורחת חודרות בימים אלו אל תוככי המקדש, זוחלות לתוך האפלולית ומאירות את האבנים העתיקות. ברגע השיא נופלות קרני השמש על דמויותיהם המפוסלות בנות מעל שלושת אלפים השנה של רעמסס, אמון ורע.

ה"נס" יוצא הדופן לא התגלה במקרה, אלא תוכנן בקפידה. המקדש המיוחד נבנה ב1279-1213- לפני הספירה למען רעמסס השני אשר דרש להקפיד על דיוק למען יצירת מבנה מושלם שפעמיים בשנה מתרחשת בו זריחה מופלאה – פעם אחת ביום עלייתו לכס המלכות ובפעם השנייה ביום הולדתו. המקדש נחצב כולו בסלע, בחזיתו ארבעה פסלי ענק ובתוכו ציורים מרהיבים.

בתחילת שנות השישים נחנך באזור סכר אסואן שנבנה על מנת למנוע את השיטפונות השנתיים במורד הנילוס וכדי לספק כמות גדולה של חשמל. בניית הסכר יצרה בעיות סביבתיות רבות – שטחים הוצפו, עשרות אלפי תושבים הועתקו ממקום מגוריהם ואתרי עתיקות רבים פונו. אחד מהאתרים שהועתקו ממקומם המקורי היה מקדש אבו סימבל שהוזז למקום גבוה יותר במבצע הצלה בינלאומי. בעקבות העברת המקדש מתרחש ה"נס" יום אחד מאוחר יותר מהתאריך המקורי.

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *