תפריט עמוד

הכתבים של מסע אחר

נוגה אילן

מדריכת טיולים ומעסה מזדמנת לשיפור הקרמה.

פרטי הכתב/ת:

פעם הייתי קטנה והייתי נוהגת לטייל באצבעי על מפת העולם הגדולה ולדמיין איך אני מפטפטת בסינית עם חברים מלוכסני עיניים ומתרוצצת בג'ונגל עם אינדיאנים חצי ערומים. כשהייתי מטפסת בזהירות לחלקה העליון של המפה הייתי מצטרפת לאסקימוסים למסע על מזחלות כלבים, וכשהחלקתי כלפי מטה הוזמנתי לרקוד כל הלילה מסביב למדורה עם חברי בני היבשת השחורה.

כששאלו אותי מה ארצה לעשות כשאהיה גדולה השבתי בוודאות: "לטייל".

יום אחד התחילו כולם לקרוא לי גברת, וזה היה מבהיל: פתאום הבנתי שכולם חושבים שאני כבר גדולה. אך עדיין נשארו החלומות בגדר חלומות של ילדה, עדיין אהבתי לטייל עם האצבע על פני המפה. מה יכולתי לעשות? קניתי תרמיל, פנס, מצפן, ועם אותה מפה ישנה יצאתי לדרך.בינתיים התבלה התרמיל, ובמקומו קניתי מזוודה וחבילת מפות חדשות ומפורטות. לאט לאט, בזכות הוותק והניסיון, התחילו הבריות לכנות אותי מדריכה. לא סתם מדריכה, מדריכה לדבר הכי נפלא בעולם: מדריכת טיולים.
כיום אני מחלקת את ימי בטיולים בין יעדים הן במזרח והן במערב. סין, וייטנאם, קמבודיה, הודו, אמריקה התיכונה ואמריקה הדרומית. בימים שלא מתחשק לי להתרחק מהבית אני מטיילת פה בסביבה: ספרד, גרמניה, תורכיה, ולפעמים רק לתל אביב.

היכרות מעמיקה עם מגוון יעדים פותחת בפני אופקים להשוואה בין תרבותית. אני בוגרת תואר שני בתיאטרון, עשיתי מחקר שדה בכלים אנתרופולוגיים, והמשכתי להתמחות בתחומים הקשורים לטקסים ולפולחנים. העניין שאני מבקשת לי בתרבויות הוא האופן שבו באה התרבות המסוימת לידי ביטוי בדרכי הייצוג: בטקס, באמנות החומרית, במיתוס ובסיפורי העם. כמדריכת טיולים אני מוצאת עניין רב בסוגיית אופני הצגתה של התרבות האחרת וסוגיית מקומו של המדריך כמתווך או כפרשן שלה.
עניין אחר שמזמנת לי ההדרכה הוא מעקב אחר הדינמיקה הקבוצתית הנוצרת בטיול מאורגן. זהו מסע בתוך מסע, מסע שאיש טרם שרטט לו מפה ואשר מותיר את המצפן לא פעם נבוך ובלי יכולת להתאפס.

לכל החולמים לדעת מקום אחר – דרך צלחה ולהתראות אי שם. 


דוא"ל:  nog1@hotmail.com

כתבות של נוגה אילן: