תפריט עמוד

שמורת צ'ובה

על הגבול בין זמביה לבוצוואנה שוכנת שמורת טבע עשירה בתצורות נוף ובמגוון בעלי חיים. אייל ברטוב מביא תמונות משמורת צ'ובה (צילום: אייל ברטוב)

שמורת צ'ובה משתרעת מדרום לנהר שנושא שם זהה. היא שוכנת על הגבול בין זמביה לבוצוואנה ושטחה בדיוק חצי משטחה של מדינת ישראל (11 אלף קמ"ר). חלק מן הקסם של שמרות צ'ובה טמון בגיוון הגדול של נופיה. המבקרים בה חולפים על פני נוף מדברי, שטחי מלחות עם מקורות מים עונתיים, ביצות, חלקות שנמתחות לאורך גדת הנהר, ומישורי ההצפה שלאורך הנהר. 

נהר הצ'ובה הוא האתר והנתיב המרכזי והחשוב ביותר במהלך כל ביקור בשמורה. בתקופות מרובות מים הוא רחב מאוד ומשתרע על פני כמה מאות מטרים מגדה לגדה. בתקופות שחונות הוא צר ורוחבו רק כמה עשרות מטרים. ניהול השמורה מתחלק לפארק לאומי ולשמורת יער.

שמורת צ'ובה מפורסמת בעיקר בזכות אוכלוסיית הפילים שלה. לעתים קרובות ניתן לצפות בעדרי פילים המונים מאות פרטים. מלבד הפילים, ניתן למצוא בשמורה שפע של יונקים, זברות, אימפלות, אריות, צ'יטות, סייבל ורואן אנטילופ, איילנד, קודו ועוד. בנהר ניתן למצוא היפופוטמים, תנינים, לטאות כח הנילוס וכו'. מלבדם יש כאן המון בעלי כנף, מעיט קולני ועד שרקרקים צבעוניים שמקננים בגדת הנהר.

כדי להכיר את השמורה ולהתרשם מבעלי החיים כדאי להקדיש לביקור יומיים עד שלושה. דרך אחת אורכית, בין נגומה (Neguma) לקסנה (Kasane) , חוצה את השמורה. מלבדה, כל הדרכים האחרות מתאימות לרכב בעל הנעה קדמית והעבירות בהן קשה. מסיבות אלה ומסיבות נוחות אחרות בוחרים רוב המבקרים להפליג בנהר. ההמלצה היא להקדיש לנהר לפחות שליש מזמן הביקור. השיט מאפשר גישה לבעלי החיים ותצפית קלה עליהם.

הדרך הקלה ביותר להגיע לשמורה היא ברכב מזימבבווה. בין מפלי ויקטוריה וקסנה מפרידים כשישים קילומטר של דרך סלולה. בשמורה עצמה חייבים לנסוע ברכב בעל הנעה קדמית. ניתן להגיע לצ'ובה גם בטיסה, במטוס קל עד לקסנה, ומשם ברכב (שלושה קילומטרים עד שער השמורה), לתוך השמורה.

הצ'ובה ריבר לודג' (Chobe River Lodge), הוא המלון הוותיק והעיקרי בשמורה. פרט לו, ישנם מספר בתי מלון מחוץ לגבולות השמורה בקסנה. הלינה בצ'ובה יקרה למדי, אבל כוללת את כל הסיורים, כולל הפלגות בנהר ללא הגבלה. בשמורה גם כמה מחנות קמפינג, כשהמסודר והפופולרי שביניהם הוא מחנה סרונדלה (Serondela).

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

    תגובות פייסבוק