תפריט עמוד

קלעת נמרוד

בצפון רמת הגולן, לא רחוק מן החרמון, מתנשא אחד המבצרים המרשימים ביותר בישראל. בגלל מיקומו המעט נידח הוא מוכר פחות מן המבצרים הצלבניים האחרים אבל סיפורו מרתק אפילו יותר (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

מצודת נמרוד, הידועה בשם קלעת נמרוד, היא אתר ארכיאולוגי מתקופת ימי-הביניים. מדובר בשרידי מבצר גדול שבנו צבאות איוּבּים וממלוכּים. קלעת נמרוד ממוקם כחמישה קילומטרים דרום-מערב ליישוב נמרוד. מסביב שוכנים כפרים דרוזים, מג'דל שמס בדרך לחרמון, מתחת מסעדה ובהמשך – בוקעתה ועין קינייה.
המבצר ידוע גם בשמו הערבי – קלעת סוביבה. הוא נבנה בשנת 1,228 על ידי אלמלכ אלעזיז עות'מן, מושל בניאס, כדי לחסום את הדרך בפני פלישת צבאו של פרידריך השני, שאיים לעלות מעכו לדמשק.

בשלב הראשון נבנה מבצר פשוט ובלתי מתוחכם, אך מאוחר יותר כבש הסולטן הממלוכי בייברס את המבצר, שהפך בימיו למתחם מבוצר ענק.

האתר הוא גן לאומי ומופעל בידי רשות הטבע והגנים. מחיר הכניסה 18 ₪ למבוגר. מסלול הסיור עובר דרך השער המונומנטלי, שמאחוריו מוצב משקוף ענק, נושא כתובת גדולה ומרשימה, המעידה שהיא נכתבה בימיו של בייברס (1,275 לספה"נ). ליד המגדל אף נותר בית שימוש מאותה תקופה. בשנת 1,998 התגלתה בחפירות אבן גדולה ועליה חרות ברדלס, סמלו של בייברס.

ברכב שטח תוכלו להגיע ליער אודם ולראות את המכתש הוולקני. יער אודם הוא שריד למה שבעבר כיסה את רוב רמת הגולן. כחצי קילומטר פנימה, הסימון השחור יוביל אתכם אל "הג'ובה הגדולה" – מכתש וולקני, אחד מתוך 23 ג'ובות שהתגלו באיזור. קוטר המכתש הוא 250 מטרים ועומקו – כ-60 מטר.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מגולן וחרמון

  פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן
  פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן

  במושב כנף שבדרום רמת הגולן יש ריכוז מדהים של אנשים יוצרים ויצירתיים, שעוסקים במגוון מסחרר של תחומים. יצאנו למסע של קולינריה, אמנות, טבע, אתרים היסטוריים ותצפיות מרהיבות על הגולן, הכנרת והרי הגליל. ויש גם המלצה לעצירה מיוחדת בדרך ...

  רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים
  רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים

  ארבעה מעגלי אבנים המקיפים זה את זה, אשר קוטר הגדול שבהם 155 מטר, מסקרנים במשך השנים את המבקרים בגולן ואת הארכיאולוגים החוקרים אותו. הסבר משכנע למהות האתר הנקרא רוג'ום אל הירי, אין עדיין. העבודה נמשכת וההשוואות עם מקומות ...

  מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי
  מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי

  אוקטובר, סתיו ברמת הגולן. בשעות הבוקר רובץ ענן על יער אודם, וערפילים מלטפים את האלונים כהינומת כלה את לחייה. הג'יפ שוב במוסך, אני והקרוואן עדיין כאן, ונדמה שהנדודים פסקו בעל כורחם. מידי פעם אני בודק מתחת לקרוואן שמא ...