תפריט עמוד

קורמורנים בחפציבה

מדי שנה, עם סיומו של הסתיו ותחילתו של החורף, מגיעים לחוות חפציבה כ-10,000 קורמורנים לביקור של כשלושה חודשים. אייל ברטוב היה שם (צילום: אייל ברטוב)

עונת הסתיו היא גם העונה בה מתחילה נדידת הציפורים מאירופה. מדי שנה, בחודשים נובמבר-דצמבר, מגיעים לביקור בישראל מעל 10,000 קורמורנים לתקופה של כשלושה חודשים. הקורמורנים הם עופות מים המשתייכים למשפחת השקנאים וכוללים כ-32 מינים. רוב הקורמורנים שמגיעים לישראל מקורם מאזור הים השחור.
חוות חפציבה, שהוקמה על גדת נחל חדרה ב-1890 על ידי יהושע חנקין, נבחרה על ידי הקורמורנים כאחד מיעדי הלינה המועדפים והם מקפידים לבקר בה מדי שנה.
לפני כ-12 שנה נקנתה חוות חפציבה על ידי חברת החשמל במטרה לשמור על מרחב פתוח לא מיושב מסביב לתחנת הכוח 'מאור דוד'. במקביל לפעילות זו, החלה במקום פעילותה של המועצה לשימור אתרים. במהלך 1998 שוקמו על ידי חברת החשמל מבנים רבים בחווה והוקם פארק פתוח לציבור הרחב.
בימים אלו מתקיימים בחווה ביקורים ותצפיות על מושבת הקורמורנים. בשעות היום עפים הקורמורנים לצוד מזון במקווי המים הסמוכים ובים, ואילו עם רדת הערב נאספים אלפי הקורמורנים ללינת הלילה לגדות נחל חדרה. המחזה מרהיב ומרתק ומלווה בהדרכה מקצועית של אנשי החווה.
הקורמורנים צפויים להישאר בישראל עד ראשית חודש מרץ.

איך להגיע: יורדים מכביש החוף (כביס מס' 2) במחלף קיסריה לכיוון חדרה, פונים ברמזור הראשון ימינה, בפניה הראשונה שוב ימינה, ועוקבים אחרי השילוט. החווה נמצאת בסמוך לשכונת חפציבה, יש שילוט הכוונה במקום.
שעות פעילות: מדי יום, עד רדת החשיכה. הכניסה ללא תשלום. יש לתאם ביקורים מודרכים מראש.

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

    תגובות פייסבוק