תפריט עמוד

פארק תמנע

כ-25 קילומטר צפונית לאילת שוכן פארק תמנע, אחד האתרים המרתקים בישראל. הפארק חושף בפני המבקרים תופעת טבע יוצאת דופן שנוצרה בעקבות ההרכב הגיאולוגי הייחודי של המקום. אייל ברטוב מביא צילומים מביקור בפארק (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

במרכזו של אזור המכונה העמק האדום, בשולי הערבה, משתרע פארק תמנע על שטח של כשישים קמ"ר, ובנוי בצורת פרסה. פארק תמנע הוא בעצם בקעה (בקעת תמנע) המוקפת בהרים תלולים. חלק מתצורות הסלע המעניינות והמפורסמות של הפארק, הן הפטרייה, עמודי שלמה והקשת. 

בקעת תמנע החלה את היווצרותה לפני כשבעים מליון שנה (תקופת הקרטיקון) עם התרוממות הר תמנע. התרוממות זו גרמה להרמת שכבות הגיר ואבן החול שכיסו את ההר ולקימוטן. כתוצאה מכך נסדקו שכבות הגיר הקשה שהיו בכיפת ההר, מי הגשמים חדרו דרך הסדקים וסחפו את שכבות אבן החול שמתחת לגיר. וכך, בתהליך הדומה לתהליך היווצרות המכתשים שבנגב, נוצר "מכתש תמנע". 

בשונה ממכתשי הנגב, את מכתש זה מנקזים שני נחלים, נחל תמנע שצפון להר תמנע ונחל נחשתן שמדרום. נחלים אלו נותנים למכתש את צורת ה"פרסה". דרך התפתחותה של הבקעה יצרה בה חתך סלעים המייצג את עושר הסלעים ועושר הצבעים שבאזור הרי אילת. הסלעים הקדומים ביותר בבקעה הם הבונים את הר תמנע, כדוגמת סלע הגרניט ועוד כמה סלעים מגמתיים. לאחר היווצרותם חדר לתוכם חומר מותך "טרי" ויצר עורקים, שצבעם אדום וירוק. בתקופה מאוחרת יותר שקעו סלעי המשקע היבשתיים – אבני החול הצבעוניות וסלעי משקע ימיים – פצלים שמכילים ברזל ונחושת ועל כן צבעם אדום וירוק. סלעי משקע ימי נוספים הם הגיר והדולומיט הצהבהבים. 

בפארק תוכלו לראות ריכוז גדול של אתרים ארכיאולוגיים הקשורים בהפקת הנחושת. כריית הנחושת בתמנע החלה לפני למעלה מ-6,000 שנה, בשלהי האלף החמישי לפני הספירה. כאן נמצא המכרה הקדום ביותר בעולם. במאות 14-12 לפני הספירה הוקם במקום מפעל אדיר לכריית והפקת נחושת (מימי פרעה סתי הראשון ועד לפרעה רעמסס החמישי). 

בנוסף לכל אלו הפארק מציע חוויות נוספות כגון: אגם מלאכותי גדול בו אפשר לשוט, ציורי קיר עתיקים, מרכז מבקרים המציג מיצג אור-קולי ועוד. 

הסיור בפארק מבוצע לאורך כבישים שנסללו במקום לנוחות המטיילים, תוך יציאות חטופות כדי לצפות במקומות היפים מקרוב.

איך מגיעים?
פארק תמנע נמצא כ-25 קילומטרים צפונית לאילת. למגיעים מצפון, יש לרדת מכביש הערבה (מס' 90) בקילומטר ה-245, אל כביש הנכנס לתוך הבקעה. הפנייה היא ימינה לכיוון הפארק ולכיוון קיבוץ אליפז.

מחיר כניסה: 55 שקל למבוגר, 45 שקל לילד.
פרטים נוספים בטלפון: 08-6339403.
למידע נוסף לחצו כאן.

 

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

תגובות פייסבוק

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות מאילת והאזור

שומרי המפרץ: ים של פלסטיק
שומרי המפרץ: ים של פלסטיק

מפרץ אילת וחופיו הם לא רק אתר נופש פופולרי, אלא גם אזור טבע יוצא דופן, עם עולם תת ימי ייחודי בעולם. למרבה הצער, כמויות אדירות של אשפה שמשאירים אחריהם הנופשים גורמות לנזק בלתי הפיך לסביבה הימית. בני נוער ...

אקשן באילת – חופשה אקטיבית בעיר הדרומית
אקשן באילת – חופשה אקטיבית בעיר הדרומית

הגעתם לאילת והחופים קורצים לכם? אחרי שקפצתם למים הקרירים של הים האדום ונחתם על החוף, הגיע הזמן לקצת אקשן: ספורט ימי, צלילה, טיולי הליכה ועוד. הנה כמה הצעות לחופשה פעילה באילת והמלצה למקום לינה נעים במחיר שווה לכל ...

חופשת חורף באילת: עיר ללא הפסקה
חופשת חורף באילת: עיר ללא הפסקה

בזמן שבתל אביב ירד גשם ובחרמון נפלו פתיתי שלג, אילת הצדיקה את הכינוי "עיר השמש". יעל עופר ירדה לעיר הנופש הדרומית וגילתה שגם בעיצומו של החורף יש המון מה לעשות על שפת הים האדום. הצעה לחופשת חורף באילת ...