תפריט עמוד

פארק תמנע

כ-25 קילומטר צפונית לאילת שוכן פארק תמנע, אחד האתרים המרתקים בישראל. הפארק חושף בפני המבקרים תופעת טבע יוצאת דופן שנוצרה בעקבות ההרכב הגיאולוגי הייחודי של המקום. אייל ברטוב מביא צילומים מביקור בפארק (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

במרכזו של אזור המכונה העמק האדום, בשולי הערבה, משתרע פארק תמנע על שטח של כשישים קמ"ר, ובנוי בצורת פרסה. פארק תמנע הוא בעצם בקעה (בקעת תמנע) המוקפת בהרים תלולים. חלק מתצורות הסלע המעניינות והמפורסמות של הפארק, הן הפטרייה, עמודי שלמה והקשת. 

בקעת תמנע החלה את היווצרותה לפני כשבעים מליון שנה (תקופת הקרטיקון) עם התרוממות הר תמנע. התרוממות זו גרמה להרמת שכבות הגיר ואבן החול שכיסו את ההר ולקימוטן. כתוצאה מכך נסדקו שכבות הגיר הקשה שהיו בכיפת ההר, מי הגשמים חדרו דרך הסדקים וסחפו את שכבות אבן החול שמתחת לגיר. וכך, בתהליך הדומה לתהליך היווצרות המכתשים שבנגב, נוצר "מכתש תמנע". 

בשונה ממכתשי הנגב, את מכתש זה מנקזים שני נחלים, נחל תמנע שצפון להר תמנע ונחל נחשתן שמדרום. נחלים אלו נותנים למכתש את צורת ה"פרסה". דרך התפתחותה של הבקעה יצרה בה חתך סלעים המייצג את עושר הסלעים ועושר הצבעים שבאזור הרי אילת. הסלעים הקדומים ביותר בבקעה הם הבונים את הר תמנע, כדוגמת סלע הגרניט ועוד כמה סלעים מגמתיים. לאחר היווצרותם חדר לתוכם חומר מותך "טרי" ויצר עורקים, שצבעם אדום וירוק. בתקופה מאוחרת יותר שקעו סלעי המשקע היבשתיים – אבני החול הצבעוניות וסלעי משקע ימיים – פצלים שמכילים ברזל ונחושת ועל כן צבעם אדום וירוק. סלעי משקע ימי נוספים הם הגיר והדולומיט הצהבהבים. 

בפארק תוכלו לראות ריכוז גדול של אתרים ארכיאולוגיים הקשורים בהפקת הנחושת. כריית הנחושת בתמנע החלה לפני למעלה מ-6,000 שנה, בשלהי האלף החמישי לפני הספירה. כאן נמצא המכרה הקדום ביותר בעולם. במאות 14-12 לפני הספירה הוקם במקום מפעל אדיר לכריית והפקת נחושת (מימי פרעה סתי הראשון ועד לפרעה רעמסס החמישי). 

בנוסף לכל אלו הפארק מציע חוויות נוספות כגון: אגם מלאכותי גדול בו אפשר לשוט, ציורי קיר עתיקים, מרכז מבקרים המציג מיצג אור-קולי ועוד. 

הסיור בפארק מבוצע לאורך כבישים שנסללו במקום לנוחות המטיילים, תוך יציאות חטופות כדי לצפות במקומות היפים מקרוב.

איך מגיעים?
פארק תמנע נמצא כ-25 קילומטרים צפונית לאילת. למגיעים מצפון, יש לרדת מכביש הערבה (מס' 90) בקילומטר ה-245, אל כביש הנכנס לתוך הבקעה. הפנייה היא ימינה לכיוון הפארק ולכיוון קיבוץ אליפז.

מחיר כניסה: 55 שקל למבוגר, 45 שקל לילד.
פרטים נוספים בטלפון: 08-6339403.
למידע נוסף לחצו כאן.

 

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מאילת והאזור

  אברהם הוסטל אילת: תיירות מסוג אחר
  אברהם הוסטל אילת: תיירות מסוג אחר

  אם אתם רוצים להכיר את אילת האמיתית, זאת שמחוץ לשורת המלונות הענקיים שבטיילת הצפונית, אברהם הוסטל מציע לא רק אופציית לינה במחיר שפוי, אלא גם אווירה צעירה ותוססת ואפשרות להכיר צדדים חדשים ופחות מוכרים של העיר הדרומית

  לבלות באילת בלי לשלם
  לבלות באילת בלי לשלם

  אולי תתקשו להאמין, אבל באילת אפשר לבלות נהדר בלי לפתוח את הארנק. ירדנו לעיר הנופש הדרומית כדי לבדוק אחדות מתוך 101 החוויות החינמיות שמוצעות למבקרים. טיילנו במדבר בלוויית מדריך מוסמך, חתרנו בסאפ בים האדום, למדנו ריקודי בטן, צפינו ...

  אי ירוק: חוזרים לאילת
  אי ירוק: חוזרים לאילת

  אילת נפתחה מחדש כאי ירוק, מה שאומר שאפשר לטייל, לבלות, לבקר בתערוכות, ללון במלונות, לשבת במסעדות - כל הדברים שנמנעו מאיתנו בתקופה האחרונה. ואם לא די בכל הטוב הזה, למבקרים בעיר הדרומית מחכות יותר ממאה פעילויות - מסיורים ...