תפריט עמוד

סתיו באגמון החולה

אגמון החולה הוא אגם מלאכותי של כ-1,100 דונם, וסביבו שדות חקלאיים, תעלות מים, חורשות צל נעימות, נופי מים וביצה ועשרות אלפי ציפורים – יעד נפלא לטיול סתווי (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

מאת: טל ברטוב

עונת הסתיו והחורף המתקרב היא התקופה בה מבקרים מדי שנה את אגמון החולה אלפי עגורים, שקנאים, ברווזים, דורסים ושאר עופות נודדים מאירופה ואסיה. מרבית הנודדות נחות בשדותינו וממשיכות הלאה לאפריקה, אך חלקן נשארות בישראל כל החורף. 

הקרן הקיימת לישראל השקיעה כסף רב בתשתיות, בתחזוקה ובפיתוח עמק החולה. נחפרו תשעים קילומטר של תעלות לשמירה על גובה מפלס המים והוצף שטח של 1,100 דונם, כדי לשקם את אדמות הכבול שיובשו. כך נעצרה הפגיעה במי הכנרת, נבלם תהליך התחממות הקרקע ונוצר אתר טבע לתפארת. האזור הפך לשטח פיתוח תיירותי, תוך שמירה על איזון עדין בין חקלאות, תיירות ואקולוגיה. נסללו דרכי גישה ושבילים נגישים לכל אל מצפורים בנויים, נבנה אתר אקלום לג'מוסים, וניטעו חורשות עצים. על שולי האגם והאיים במרכזו נשתלו צמחי מים שחיו בעבר בביצות החולה. המקום כולו מטופל בגישה של שמירה ושיחזור, עם הקפדה מרבית על שמירת הטבע והנוף.

איך מגיעים?
מכביש ראש פינה-קריית שמונה (90) פונים מזרחה בצומת המנפטה (צומת המנפטה נמצאת מצפון לפניה אל שמורת החולה, ובערך קילומטר מדרום לצומת הכוח), בכביש ההופך בהמשך לדרך עפר טובה המובילה אל הכניסה לאגמון. את הרכב משאירים ליד שער הכניסה, ונכנסים ברגל לעולם של ציפורים וקולות טבע. 

אפשרויות הביקור
האגמון אינו אתר לצפרים בלבד! שפע בעלי החיים בנוף האגם היפהפה גורם גם לקרי המזג להתרגש. מבואה רחבת ידיים מקבלת את פני הבאים עם שלל הצעות לבילוי. הספורטאים שבינינו יכולים לשכור אופניים (אישיות או זוגיות) ולצאת באופן עצמאי אל שבילי האגמון. כל פינה על שפת האגם מגלה נוף מעט שונה, ציפורים רבות והרבה שקט. למתקשים בהליכה או המתנגדים למאמץ שאינו הכרחי – ניתן לשכור רכב חשמלי לסיור. בצריפי התצפית מחכים למבקרים מדריכי צפרות מנוסים שמעשירים את החוויה בידע.
מי שחפץ לראות עגורים ממש מקרוב – יכול לעלות על עגלת המסתור, סוס טרויאני בצורת עגלה רתומה לטרקטור הנוסעת ממש בלב להקות העגורים. העגורים אינם חוששים מכלים חקלאיים העובדים בעמק, והאדישות שלהם כלפי עגלת המסתור מאפשרת קירבה רבה ביותר.
אפשר להצטרף לסיורים מודרכים, עם הזמנה מוקדמת:
• ספארי לילה – בו מגלים את חיי הלילה המרתקים באגמון ועוקבים אחר תנשמות ושאר דורסי לילה.
• סיור שחר עם העגורים – חוויה בלתי נשכחת של זריחה באגמון, עם אלפי עגורים, שקנאים וציפורים נוספות המתעוררות ליום חדש של פעילות ונדידה.
• סיור שקיעה – טיול בנופי האגם ותצפית אל אלפי עגורים ושקנאים שמתקבצים לקראת ערב ללינה המונית, מעופפים בלהקות ענק באור האדום של השקיעה, ונוחתים באתרי הלינה בקריאות מהדהדות.

טלפון לבירורים והזמנת מקומות בסיורים: 04-6817137, קו ליער: 1-800-350-550.

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

תגובות פייסבוק

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

חופשה משפחתית בגליל העליון
חופשה משפחתית בגליל העליון

מה צריך לחופשה משפחתית מושלמת בצפון? מסלולי טיול שופעי צמחייה ומים, רכיבה על אופניים בנופים הירוקים, פעילות מקפיצת אדרנלין, אוכל טוב ומקום לינה פסטורלי נעים להפליא. את כל אלה ועוד תגלו במהלך חופשה גלילית בקיבוץ דפנה, עם טיולים ...

אגמון החולה: תמונת מצב
אגמון החולה: תמונת מצב

החורף הגשום של 2020 מטיב עם עמק החולה: על רקע פסגת החרמון המושלגת העגורים מפוזרים בקבוצות קטנות בשדות ובמקווי המים, מנקרים בעשב או באדמה הלחה ויוצרים תמונת נוף כמעט אירופית. כדי לצלם אותם ואת שאר בעלי הכנף בזריחה, ...

טיולי חורף בגליל העליון
טיולי חורף בגליל העליון

נחלים שופעי מים, מפלים שוצפים, יערות אפלוליים וישובים עטופים בערפילים - לא, אנחנו לא באירופה, אלא בגליל העליון. החורף הוא עונה מושלמת לטיולים בגליל העליון ויש לנו כמה הצעות בשבילכם, כולל המלצה על מלון מטיילים בלב הטבע, עם ...