תפריט עמוד

ספארי לילה באגמון החולה

סיור לילי באגמון החולה מאפשר לראות הרבה בעלי חיים שלא נראים במקום בשעות היום, בהם חתולי ביצות, תנשמות ועופות דורסים. הצצה מרתקת אל חיי הלילה הסוערים  של האגמון  (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

ההכרה הבינלאומית הגיעה זמן קצר לאחר פתיחתו של האתר. "אגמון החולה הינו אחד מאתרי הצפרות היפים והמיוחדים ביותר שעתיד להיות מוקד לעלייה לרגל למבקרים מכל קצוות תבל – "המכה" של מיליוני הצפרים בעולם"… כך אמר טים אפלטון, מנהל ארגון הטבע והצפרות הבריטי, בו חברים מיליוני צפרים, בכנס צפרות בינלאומי שנערך באנגליה. 

בתחילת שנות החמישים ייבשו הרשויות חלק גדול מאגם החולה. האדמות שנחשבו לאדמות אורגניות פוריות לגידולים חקלאיים נחשפו, יובשו והוכנו לחקלאות. כאשר קרקע הכבול התייבשה עם השנים ובאה במגע עם החמצן שבאוויר, היא התפרקה, שקעה, איבדה מפוריותה, והתפרצו בה שריפות. החנקות והזרחות שבקרקע נסחפו עם מי הגשמים אל הכנרת וגרמו בה לריבוי אצות, שפגעו באיכות מימיה.

בנוסף, הייבוש פגע בעולם החי והצומח העשיר שאפיין את המקום. העמק שהיה מקום המנוחה של עופות המים הנודדים מאירופה לאפריקה ובחזרה הפך לאזור חקלאי, לא כל כך ידידותי לבעלי חיים. רק שטח קטן באותו זמן ניצל מהייבוש ואיתו עולם החי הייחודי. זהו השטח של שמורת החולה , כ-3,200 דונם של שמורה (הראשונה בארץ) עלייה נלחמו אנשי שמירת הטבע .

בשנת 1994 חזרה קק"ל לעמק כדי לתקן את הטעויות שנגרמו חמישים שנים קודם לכן. אחת ממטרות מבצע ההצפה הייתה למצוא פתרון לבעיות הניקוז ובליית הקרקע וכך לשמור על איכות מי הכנרת. מטרה שנייה וחשובה הייתה החזרת בעלי החיים הייחודיים לאזור: עופות הבר, ברווזים, עגורים, שקנאים, קורמורנים, נוטרות, חמורי הבר, חתולי הביצה, ג'מוסים, צמחי ביצה ועוד ועוד. ייחודה של שמורת החולה נובע מהיותה מקום מפגש נדיר בין צמחים ובעלי חיים אפריקאים, אשר זהו קצה גבול תפוצתם הצפוני כמו גומא הפפירוס, לבין צמחים ובעלי חיים אירופאים, אשר זהו גבול התפשטותם הדרומי. צבי ביצה, שפמנונים ונוטריות הינם נציגים מבית הגידול המימי, לצד ג'מוסים הרועים באחו ובעלי כנף מרובים.

הפעולה החשובה שבלמה את תהליך התרחשה בשנות התשעים, עת קק"ל שבה למקום. במסגרת השיקום נחפר האגמון וחלק מהשטח "הוצף" מחדש. כך נוצר האגמון, ששוקם והותאם לשמש כאתר מבקרים. שטחו כ-1,100 דונם והוא נחפר באופן מלאכותי.

בכל שעות היום אפשר לערוך כאן ביקור מקיף, משולב בצפייה בעופות הרבים שמתגוררים במקום. התנועה ברחבי האגמון במהלך היום נעשית בדרך כלל ברכיבה על אופניים. כניסת כלי רכב לשטח האגמון אסורה.

בלילה משתנים הכללים ולמבקרים מזומנת חוויה שונה לחלוטין. ספארי לילה שמפעילים במקום אנשי קק"ל הוא סיור מרתק אל חיי הלילה הסוערים של אגמון החולה, הצצה אל חייהם של חתולי הביצות, מעקב אחר התנשמות ודורסי הלילה. הסיור נערך בכלי רכב ובליווי הדרכה צמודה.

המדריכים יודעים בדיוק היכן לחפש את בעלי החיים הליליים, מה לעשות כדי להימנע מלהבהיל אותם ומה לעשות כדי לגרום להם להשתהות עוד רגע באור הפנסים.

איך להגיע: הכניסה לאגמון מכביש 90, חמישה קילומטרים מצפון לפנייה ליסוד המעלה. במקום ישנו שילוט שמפנה ימינה, מזרחה, מהכביש.
טלפון לפרטים: 04-6817137.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מגליל עליון ועמק החולה

  לטייל בגשם בגליל העליון
  לטייל בגשם בגליל העליון

  החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...

  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

  טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.

  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם
  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם

  טועמה מגזל בן 94 מהכפר בירעם גר בכפר ג'יש הוא גוש חלב. היהודים והאנגלים קראו לו טומי. הוא כבר לא ילד, יש לו עשרים ותשעה נכדים ואחד עשר נינים. הוא מניק אותם בסיפורים על כפר הולדתו בירעם בעודם ...