תפריט עמוד

נשרים בגמלא

כדאי להגיע לרמת הגולן בעיקר בחורף, עונת קינון הנשרים בשמורת גמלא היפהפייה. מדי שנה מקננים בשמורה עשרות זוגות של נשרים, המהווים את אוכלוסיית הנשרים הגדולה בישראל. אם תגיעו בחודש נובמבר אולי תזכו לראות פריחה מרהיבה של חצבים, סתווניות וחלמוניות (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

גמלא נבנתה בשנת 81 לפני הספירה על ידי המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי, ושימשה כבירת הגולן במהלך 150 השנים הבאות. העיר נבנתה על צלע הר תלול, דמוי גמל, ומכאן שמה.
בשנת 66 לספירה, בימי מרד הרומאים, עמדה גמלא בשני קרבות עזים ובמצור על העיר. אלפים נהרגו בקרבות, חלקם על ידי הרומאים וחלקם נפלו מההר אל מותם. בשנת 67 לספירה נפלה גמלא.
כיום נחשבת גמלא לאחת משמורות הטבע היפות בגולן ובה מצוקי נחלים תלולים, עולם חי וצומח עשיר ומגוון, לצד עתיקות מרשימות של העיר גמלא.
למבקרים בשמורה ישנן מגוון אפשרויות טיול. בכניסה לשמורה ניתן להתעדכן במסלולים השונים ולהתאימם לרמת הקושי הרצויה ולגיל המשתתפים בטיול. ביקור בעתיקות העיר מהווה חלק חשוב וייחודי בביקור בשמורה, אך יש לזכור את העלייה התלולה הממתינה בסוף המסלול.
האטרקציה העיקרית בשמורה הם הנשרים, מומלץ לבחור במסלול שביל הנשרים, שאורכו כ-600 מטר והוא מתאים לטיול משפחות (כולל עגלות). ממגרש החנייה של השמורה יוצאים מערבה לכיוון עמדת התצפית, בשביל המסומן לבן-ירוק-לבן, העובר מעל קניון נחל דליות העמוק. לאחר הליכה של כ-200 מטר מגיעים למצפור יפה עם תצפית פנורמית ממעוף הציפור. אפשר לראות את הכנרת וחופיה, הקניונים העמוקים של נחל גמלא ונחל דליות וכמובן שרידיה של גמלא העתיקה, שנבנתה בתקופת בית-המקדש השני על שלוחה תלולה וצרה המפרידה בין שני הקניונים. קיצור תולדות העיר וגבורת לוחמיה חקוקים על לוחות המוצבים במצפור. כמו כן ניצב במצפור דגם מרחבי של העיר.
מכאן, ממשיכים לאטרקציה הגדולה של השמורה – צפייה במושבת הנשרים הגדולה בישראל, המקננת במצוקי נחל גמלא (מומלץ להצטייד במשקפת, אך אפשר גם לשכור בכניסה לשמורה). עונת קינון הנשרים מתקיימת בחודשים דצמבר עד יולי-אוגוסט, אז פעילותם בשמורה נמצאת בשיאה. השביל מוביל לכיוון מצפור הנשרים, הבנוי על שפת המצוק, מעל מרכז מושבת קינון של הנשרים והדורסים. המבנה מצויד במצלמות וידיאו המשדרות על גבי מסך גדול את הנעשה במושבת הקינון.

איך להגיע?
מכיוון צפון – נוסעים דרומה בציר המפלים (כביש 808). בחורף מומלץ לעצור בחניון מפל עיט, כארבעה קילומטרים לאחר הכניסה לציר מכיוון צומת המפלים. מהחניון, הנמצא ממערב לכביש, יוצא שביל של כמה עשרות מטרים, המוביל לשפת המצוק ולמפל עיט. הכניסה לשמורת גמלא נמצאת בהמשך הציר, כעשרה קילומטרים מחניון עיט.
מכיוון דרום – יש לעלות לרמה בכביש מעלה גמלא, עד לצומת דליות. בצומת לפנות שמאלה (צפונה) ולעלות לציר המפלים (כביש 808). הכניסה לשמורה נמצאת במרחק שני קילומטרים מצפון לצומת. משם, יש לנסוע שני קילומטרים נוספים עד לחניון.

מידע נוסף
אתר שמורת גמלא

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מגולן וחרמון

  פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן
  פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן

  במושב כנף שבדרום רמת הגולן יש ריכוז מדהים של אנשים יוצרים ויצירתיים, שעוסקים במגוון מסחרר של תחומים. יצאנו למסע של קולינריה, אמנות, טבע, אתרים היסטוריים ותצפיות מרהיבות על הגולן, הכנרת והרי הגליל. ויש גם המלצה לעצירה מיוחדת בדרך ...

  רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים
  רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים

  ארבעה מעגלי אבנים המקיפים זה את זה, אשר קוטר הגדול שבהם 155 מטר, מסקרנים במשך השנים את המבקרים בגולן ואת הארכיאולוגים החוקרים אותו. הסבר משכנע למהות האתר הנקרא רוג'ום אל הירי, אין עדיין. העבודה נמשכת וההשוואות עם מקומות ...

  מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי
  מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי

  אוקטובר, סתיו ברמת הגולן. בשעות הבוקר רובץ ענן על יער אודם, וערפילים מלטפים את האלונים כהינומת כלה את לחייה. הג'יפ שוב במוסך, אני והקרוואן עדיין כאן, ונדמה שהנדודים פסקו בעל כורחם. מידי פעם אני בודק מתחת לקרוואן שמא ...