תפריט עמוד

נפלאות ניצנה

בכל מקום אחר בעולם היה האתר בניצנה זוכה לטונות של תשומת לב, פיתוח, טיפוח ויחס חם. בישראל, מדינה שבה עיר נבטית בת 2,300 שנה לא נחשבת לאטרקציה ענקית, מעטים מגיעים לניצנה וחבל. ירון ויינשטין מביא צילומים מביקור עכשווי בניצנה (צילום ועריכה: ירון ויינשטיין) 

העיר הנבטית העתיקה ניצנה שוכנת על אחת הדרכים החשובות בישראל. זו אחת משש הערים הנבטיות, כולן על נתיב דרך הבשמים שחוצה את הנגב ומוליכה מפטרה שבירדן לנמל עזה. על נתיב זה העבירו הנבטים לפני יות מאלפיים שנה את הסחורות היקרות. רק הם ידעו למצוא את דרכם במדבר ובזכות הידע הזה התעשרו והקימו את הערים. ניצנה היא אחת מהן.
לשיא פריחתו הגיע המקום המעט נידח בתקופה הביזנטית, לפני פחות מאלפיים שנה ובאתר אפשר לראות היום שלוש כנסיות עתיקות מן התקופה הזו. גם כיום קל להבין שמדובר במבנים מרשימים, שמאמץ אדיר הושקע בהקמתם. 

בתקופה מאוחרת יותר, בעיקר בתקופה הערבית הוזנח האתר בניצנה ועמד מאות שנים בשיממונו. 

לתחייה מסוימת זכה המקום בימי השלטון התורכי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה, בתחילת המאה העשרים, נבנתה כאן מסילת ברזל לרכבת שהוליכה ממצרים לישראל ואפילו תחנה הוקמה בניצנה. השריד הבולט ביותר מתחנה זו הוא כיום מגדל המים בגובה 15 מטר. שריד נוסף מאותה תקופה הוא מבנה בית החולים התורכי, שפעל כאן בימי מלחמת העולם. 

עוד במקום אנדרטה ללוחמי חטיבה 8 של צה"ל בימי הקרב על עוג'א אל חפיר, מול הצבא המצרי. 

מתל נצנה יוצאת שדרת העמודים "נתיב השלום" שהקים האמן דני קרוון עד לקו הגבול עם מצרים. פסל סביבתי זה הוקם בתחילת שנות השמונים, לאחר חתימת הסכם השלום בין מצרים לישראל.

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

תגובות פייסבוק

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות מהר הנגב

צימרים מומלצים בדרום
צימרים מומלצים בדרום

רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...

הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר
הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר

אוגוסט בנגב? הכי כן! הלילות קרירים ויבשים, בשמיים החשוכים נוצצים אינספור כוכבים ומטר המטאורים ("כוכבים נופלים") מרגש בכל פעם מחדש. יצאנו למדבר להכיר כמה מקומות חדשים ולחזור למקומות אהובים