תפריט עמוד

נחל ברק

ערוץ נחל ברק מתחתר כאן בנקיק עמוק וצר שקירותיו כמו גולפו על ידי המים הזורמים דרכו בעוצמה. אחרי שיטפון מלאים הגבים במים (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

כדי להגיע אל קניון נחל ברק יש לפנות מכביש הערבה מערבה (בהתאם לשילוט החום). הפנייה נמצאת כשבעה קילומטר מדרום למחנה בלדד, בין הקילומטר ה-115 לקילומטר ה-116 של כביש הערבה. במקום יש שביל בצבע כחול הנמשך לכיוון דרום-מערב.
אל נחל ברק מוליכה דרך עפר ארוכה המסומנת בצבע כחול. בנסיעה זהירה אפשר להגיע גם ברכב רגיל עד לפתח הקניון, אך מומלץ שמי שאינו מיומן בנהיגת שטח יעצור בשולי הדרך וימשיך ברגל.

ערוץ נחל ברק מתחתר כאן בנקיק עמוק וצר שקירותיו כמו גולפו על ידי המים הזורמים דרכו בעוצמה. בדרך נעבור כמה סולמות וחבלים, וייתכן כי חלק מהגבים שנקוו לאורך המסלול בעקבות שיטפונות נוכל לחצות בשחייה בלבד. יש להיזהר מאוד ביציאה מהגבים, כיוון שהסלעים סביבם נעשים חלקים ביותר במגע עם מים.

אם נישא עינינו מעלה נוכל להתרשם ממראה המצוקים הסמוכים זה לזה. גובהם של המצוקים הסוגרים על הערוץ הוא כעשרים מטר. קטע ערוץ מעין זה קרוי מעוק, כיוון שהוא מעיק על ההולכים בתוכו. תחושת מועקה זו עשויה להפוך לסכנה של ממש אם נקלעים למקום בזמן שיטפון, ומכאן החשיבות הרבה שבבדיקת תחזית מזג האוויר מראש. כשצפוי גשם באזור בשום פנים ואופן אסור לטייל בנחל.

במורד המעוק נמצאים כמה סולמות וחבלים שמסייעים להתגבר על המכשולים שנוצרו כתוצאה מזרימת המים. כשמתגברים עליהם מגיעים אל סוף המעוק, שם מתרחב הערוץ ואת רצפתו הסלעית והחלקה מחליפים חלוקי נחל קטנים. כאן שוב נראית צמחיית נחלים – צמחי צלף ורכפתן ועצי שיטה שמתעקשים להיאחז בשולי הערוץ.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מהערבה

  מבוא לנדודים 24: רוח הקודש, חוות התנינים ומה שביניהן
  מבוא לנדודים 24: רוח הקודש, חוות התנינים ומה שביניהן

  רונן רז נודד לצפון הערבה: "ביום בהיר בסוף החורף רתמתי את הקרוואן אל הג'יפ, והמשכתי דרומה אל הערבה. לפני חצבה פניתי ימינה אל כביש מעלה העקרבים ומיד שמאלה אל עיר אובות. התמקמתי במטע דקלים בחוות התנינים קרוקולוקו, גן ...

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  פארק תמנע: יצירת מופת של הטבע
  פארק תמנע: יצירת מופת של הטבע

  על רקע הנופים הקדומים, פארק תמנע לא מפסיק להתחדש. אל הטבע המדברי, הסלעים בשלל צורות והאטרקציות המשפחתיות הנהדרות, נוספו לאחרונה מסלולי אופניים חדשים ומתחם קרוואנים. השקיעות המופלאות והזריחות הכי יפות הן בונוס שאין לו מחיר למי שיישאר ללון ...