תפריט עמוד

מורשת בן גוריון בשדה בוקר

מדרשת שדה-בוקר שוכנת ברמת הנגב, מעל לערוץ נחל צין, כ-50 ק"מ מדרום לבאר-שבע. המדרשה הוקמה ברוח חזונו של דוד בן-גוריון ונועדה להיות קריה לחינוך ולמדע (צילום ועריכה: ירון ויינשטיין)

במערכת החינוך במדרשה נכללים כמה מוסדות בעלי אופי שונה, שמעניקים למתחם כולו את ייחודו. המוכר מביניהם הוא בית-הספר התיכון לחינוך סביבתי שהוקם לפני שלושים שנה. הלימוד בו ממוקד בתחומי האקולוגיה ומדעי הסביבה. בבית-הספר לומדים כ-250 תלמידים מכל רחבי הארץ, רובם תלמידי פנימייה. 

מלבדו פועל במקום בית-הספר היסודי "צין", בו לומדים ילדיהם של תושבי המדרשה וילדי משפחות אנשי הקבע המתגוררים בבסיס "רמון" הסמוך. 

עוד פועל במקום בית-ספר שדה על שם יהושע ונחמה כהן – זהו אחד משני בתי-ספר השדה הראשונים בארץ. בית-הספר משמש מרכז הדרכה ולימודי שדה בנושאים הקשורים לנגב ולמדבר ומקיים פעילות ענפה בתחום שמירת הטבע ואיכות הסביבה. בבית-הספר מרכז תצוגה מדברי ובו אוסף נחשים ייחודי, אוסף בדואי ואוסף ארכיאולוגי.
 
במרכז בין-תחומי ללימודי נגב, למדבר וסביבה יש פעילויות חינוכיות וסביבתיות ומרכז מידע. 

הפעילות החינוכית במדרשת שדה-בוקר נשענת על שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן-גוריון באמצעות שני מכוני המחקר האוניברסיטאיים הפועלים בה:
1. המכון לחקר המדבר על שם יעקב בלאושטיין – המכון עוסק בחקר תופעות מדבריות ובקידום אמצעים לפיתוח וליישוב הנגב ואזורים צחיחים בעולם. בין תחומי המחקר בקמפוס: פיזיקה של הסביבה, מטאורולוגיה, אנרגיה סולרית, ניהול משאבי מים, אקולוגיה, פיזיולוגיה של צמחים ושל בעלי-חיים, חקלאות מדברית, ארכיטקטורה מדברית, ביוטכנולוגיה וביולוגיה מולקולרית וסלולרית.
2. המכון למורשת בן-גוריון – פועל להנחלת מורשתו לדורות.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מהר הנגב

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

  הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...

  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר
  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר

  אוגוסט בנגב? הכי כן! הלילות קרירים ויבשים, בשמיים החשוכים נוצצים אינספור כוכבים ומטר המטאורים ("כוכבים נופלים") מרגש בכל פעם מחדש. יצאנו למדבר להכיר כמה מקומות חדשים ולחזור למקומות אהובים