תפריט עמוד

זאבים בערבה

הזאבים הם אחד היונקים המרתקים ביותר. הם חיים לצידנו אבל אנחנו מבחינים בהם רק לעיתים רחוקות. אייל ברטוב יצא לפגוש זאבים בערבה (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

לפני כמאה שנים החלה השמדה מסיבית של זאבים בכל רחבי העולם. התהליך הבעייתי נבע בעיקר מהתפשטות השטחים המיושבים ואזורי המרעה, יחד עם הצטיידות בנשק חם. כל אלה גרמו להגדלת החיכוך בין הזאבים ובין האדם. תוצאות הקונפליקט, בו ראה האדם בזאבים איום לא רק על חייו כי אם גם, ובעיקר, על עדרי הצאן והבקר שלו, היו חיסולם של הזאבים בארצות רבות בעולם. במקומות רבים הושמדה כל אוכלוסיית הזאבים. כתוצאה מכך הוגדר הזאב על ידי הארגון העולמי לשימור הטבע, כמין בסכנת הכחדה.

בישראל חיים כיום זאבים בנגב, בערבה, במדבר יהודה, בגולן ובבקעה. עד תחילת שנות ה-90 לא נראו כמעט זאבים בגולן, וההנחה היתה שהם על סף הכחדה. במהלך שנות ה-90 חלה עליה ניכרת באוכלוסיית זאבי הגולן, ככל הנראה בעקבות איסור הציד שנאכף מאז כיבוש הגולן במלחמת ששת הימים. העליה התלולה במספר מקרי הטריפה של בקר על ידי זאבים לאורך השנים, גרמה לחקלאים באזור לפתוח בפעולות לדילול אוכלוסיית הטורפים על ידי הנחת פתיונות מורעלים וירי לא מבוקר.

 

    האם המאמר הזה עזר לך?

    עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר
    תגובות פייסבוק