תפריט עמוד

הר סדום – הר שכולו מלח

באזור ים המלח מתנשא הר אחד שכולו תופעת טבע – הר סדום – הר מלח עצום. אייל ברטוב ביקר באחד מאזורי הנוף המרתקים ביותר בישראל (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

בדרום חופו המערבי של ים המלח מתנשא הר סדום. ההר המיוחד הוא תופעת טבע גיאולוגית. כתוצאה מהצטברות מלחים ומינרלים בקרקעית האדמה, באזור שבו היה בעבר אגם ים המלח טרם התכווצותו, נוצר גוש מלח שעשה את דרכו כלפי מעלה. הגוש, הוא הר סדום, עלה על פני השטח, תוך שהוא משאיר אחריו מערות, מחילות, פירים, ארובות ובורות. כל אלו נותנים להר את מראהו הייחודי וההזוי, עטור הצבעים והצורות.
כיום מתנשא ההר לגובה 200-150 מטר מעל פני ים המלח ופסגתו מתנשאת לרום 240 מטר. מפסגת ההר נשקפים נופיהם של ים המלח, מדבר יהודה והרי מואב. סלעי המלח של ההר רגישים מאוד למגע מים, ולכן כאשר יורד גשם באזור (לעתים רחוקות), ממיסות טיפות המים את המלח ומפסלות תצורות סלע שונות בהר. עם התמוססותו הטבעית של המלח נוצרים בחלליו של ההר פירים ומערות אדירות.
הביקור במערות המלח, הפירים והארובות שבהר סדום מסוכן מאוד בשל סכנת התמוטטות, ועל כן אסרה רשות הטבע והגנים את הביקור בהן. ניתן לטייל בשבילי ההר עצמו, מהם נשקף נוף יפהפה שכולל רצועות סלעים בגוני אדום, לבן, חום ושחור, מאובני דגים, אצות, צבים ונחשים והמון תצורות סלע נפלאות ומעוררות דמיון.
בסרטון הווידאו של השבוע מזמין אתכם אייל ברטוב אל מערת סדום המרתקת. המערה אסורה לכניסת מבקרים, אך באישור מיוחד מרשות הטבע והגנים הותרה הכניסה לשם הצילומים. הזדמנות פז להציץ למעמקי הר סדום.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מים המלח ומדבר יהודה

  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים
  מסע לארץ החורים השחורים: ביקור מפחיד בבולענים

  ארץ הבולענים בחופי ים המלח אינה מקום לשוטט בו ובכל זאת למרות הסכנה המתמדת של שקיעת הקרקע הפך האזור הזה עם השנים לאתר שוטטות מבוקש וגם לארץ מפלט של מתבודדים ונוודים הנוטים את אוהלם במקום. וגם: בדיקה של ...

  נוף משותף: יחסי אדם סביבה בערד והאזור
  נוף משותף: יחסי אדם סביבה בערד והאזור

  בסביבה המדברית הצחיחה, במדרונות המוליכים לים המלח, אפשר לעמוד היטב על יחסי אדם וסביבה וכיצד יחסים אלה קשורים קשר הדוק ביחסי הקהילות השוכנות שם. "נוף משותף", פרויקט של אמנות השתתפותית בערד ובהתיישבות הבדואית בבקעת קנאים, בוחן את היחסים ...

  נחל רחף תחתון – טיול סנפלינג
  נחל רחף תחתון – טיול סנפלינג

  בנחל רחף התחתון במדבר יהודה יש מסלול אתגרי הרפתקני ובו לפחות חמישה מפלים בגבהים שונים וגבים נהדרים (כאשר הם מלאים). נדרש ציוד ומדריך סנפלינג!