תפריט עמוד

אלפקות בנגב

האלפקות הן בעלי חיים מיוחדים שהגיעו לישראל מדרום אמריקה. אייל ברטוב חזר מביקור בחוות הגידול בהר הנגב, בילוי מרתק לכל המשפחה (צילום ועריכה: אייל ברטוב)

600 אלפקות ולאמות חיות בחווה ליד מצפה רמון. האלפקות והלאמות התפתחו בהרי האנדים שבדרום אמריקה. הן בעלי חיים קטנים שכסות עבה של צמר מכסה אותם. כסות זה מאפשרת להם לשמור היטב על חומם. בארצות האנדים באמריקה הדרומית משמשות האלפקות בעיקר כמקור לצמר לבגדים, שמיכות ושטיחים. הלאמות משמשות לנשיאת משאות בשבילי ההרים.

העדר הגדול הזה הוא לדברי בעלי החווה אחד הגדולים בעולם. לפני שהובאו מאמריקה חיפשו בעלי החווה עבורן מקום מתאים שיהיה גבוה, יבש, מדברי, רחב ידיים וגם יפה. וכך הגיעו להר הנגב. במהרה התברר שהקסם של האלפקות, הפעילות בחווה, ונופי המדבר מושכים אל החווה מבקרים רבים. האתר אטרקטיבי בעיקר למשפחות, לנוער ולקבוצות תיירים. עד כה ביקרו בחווה יותר ממיליון מבקרים.

הציפיות שאפשר יהיה לעבד את צמר האלפקות במטוויות הצמר הקיימות בארץ התבדו ובעלי החווה נאלצו לטוות את הצמר בעצמם. הצמר של האלפקות משובח וצבעוני. לא צובעים אותו בצבעים מלאכותיים.

המשך ההתפתחות הוביל להקמתה של חוות רכיבה מקומית על סוסים שאולפו במיוחד ואף להפעלתם של חדרי אירוח בתחומי החווה.

לאלפקות אורחות חיים ומנהגים מיוחדים שנראים משעשעים. הן מפורסמות ביכולת היריקה שלהן, ולעתים קרובות טוענים שזו דרכן "להתווכח". את צרכיהן עושות האלפקות אך ורק ב"בתי שימוש" שהן קובעות לעצמן: ואם בית השימוש תפוס הן יתאפקו ויחכו בסבלנות עד שיתפנה. אלפקה זכר יושב בנחת ומרגיע נקבה, ומיד מגיעות חברותיה, רובצות מסביב ומביטות בקנאה ומחכות לתורן. כשאלפקה רוצה לנקות את עצמה היא הולכת לאמבטיית חול.

המבקרים בחווה מוזמנים להאכיל את בעלי החיים, לרכב על הלאמות (ילדים בלבד), לעסוק באריגה וביצירה, ובימי הפסח אפילו להשתתף בפעילות הגז.

החווה נמצאת כחמש דקות נסיעה ממצפה רמון. שילוט בהיר מוביל אליה מהעיר. המרחק מבאר שבע 80 קילומטר, וכשעה נסיעה דרך צומת טללים ושדה בוקר.

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  תגובות פייסבוק

  כתבות מהר הנגב

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

  הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...

  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר
  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר

  אוגוסט בנגב? הכי כן! הלילות קרירים ויבשים, בשמיים החשוכים נוצצים אינספור כוכבים ומטר המטאורים ("כוכבים נופלים") מרגש בכל פעם מחדש. יצאנו למדבר להכיר כמה מקומות חדשים ולחזור למקומות אהובים