תפריט עמוד

מפת הקרחון ויאדְמה, ארגנטינה

חפש מפה

שדות הקרח של חבל פטגוניה, בקצה הדרומי של דרום אמריקה, הם גוש הקרח הגדול ביותר בחצי הדרומי של כדור הארץ. שטחם כ-55 אלף קמ"ר. מתוכו "נולדים" קרחונים קטנים יותר, המתנתקים משולי הקרחון הגדול, מחליקים על פני הקרקע ונמסים לבסוף לתוך אגמים גדולים הזרועים באזור.
בתמונה נראה אחד מקרחוני-בת אלה, כשהוא מתנקז אל תוך אגם ויאדְמה.
בדיוק כמו בולדוזר, בתנועתו הודף הקרחון קדימה גושים גדולים של אדמה וסלעים, המצטברים בשוליו. לעתים שני קרחוני-בת כמו זה שבתמונה מתמזגים לקרחון אחד, ואז מתנקזים גושי האדמה והבוץ למרכזו של הקרחון ומתמשכים לאורכו בפסים ארוכים. גושים אלה נקראים מוריינים, והחצים בתמונה מצביעים לעברם.
התמונה צולמה באפריל 2006. 

תצלום באדיבות נאס"א

המדריך המלא לטיול לארגנטינה

ארגנטינה נמצאת בדרום-מזרח אמריקה הדרומית. היא גובלת במערב בצ'ילה, בצפון בבוליביה, בצפון-מזרח בפרגוואי ובברזיל ובמזרח באורוגוואי ובאוקיינוס האטלנטי.
אורכה של ארגנטינה הוא כ-3,700 קילומטר, מבוליביה שבצפון ועד לארץ האש שבדרום. רוחבה כ-1,400 קילומטר, מהקצה המזרחי ועד לגבול עם צ'ילה במערב. הרי האנדים שבצפון-מערב ארגנטינה מחולקים לשתי שרשרות, מערבית ומזרחית, שפסגותיהן מהוות שלוחה של הרמה הבוליבית. ככל שמדרימים הופכת שרשרת ההרים לרכס יחיד, הנמשך עד הקצה הדרומי של היבשת. בעמקים הצפוניים שממזרח לאנדים נמצאים אגני הנהרות פרגוואי, פרנה ואורוגוואי, כולם יובלים של נהר לָה פלָטָה, הנשפך לאוקיינוס האטלנטי ליד בואנוס איירס. במרכז ארגנטינה נמצא אזור הפמפס, אזור ערבות פורה ובו גם ביצות. דרומית לריו נגרו עובר הגבול בין הפמפס לבין פטַגונְיָה הצחיחה.
ההר הגבוה ביותר בארגנטינה ובאמריקה כולה, הר אַקונְקגְווָה (6,960 מטר מעל פני הים), נמצא ברכס האנדים שבמערב המדינה.

 

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות