תפריט עמוד

מפת דיונות מפוסלות בסהרה, אלג'יריה

חפש מפה

נוף הדיונות שנראה בתמונה צולם ב"ים דיונות" קטן אחד במרכז הסהרה שבמזרח אלג'יריה, באוגוסט 2006.
הגיאולוגים קבעו שלוש קטגוריות שונות לדיונות, לפי גודלן: הגדולות ביותר מכונות מגה-דיונות, וגילן נאמד במאות אלפי שנים. דיונות הענק יציבות במקומן, אך דיונות בינוניות אינן יציבות והן נעלמות או זזות בטווח זמן של עשרות שנים. הדיונות הקטנות נמצאות בתנועה מתמדת, נבנות ונעלמות ממדרונותיהן של הדיונות הגדולות יותר.
בתצלום לוויין זה ניתן להבחין במגה-דיונות כגושים גדולים, מפותלים, העוברים בזיגזג בקצה הימני של התמונה. דיונות בינוניות מתבלטות בצורת כוכב או תמנון על מדרונותיהן של דיונות הענק. הדיונות הקטנות נראות כנקודות המקשטות את צדן המזרחי של דיונות הענק.
מדבר הסהרה עצמו החל להיווצר לפני כ-2.5 מיליון שנים, כשהנהרות שחצו את האזור בעבר החלו להתייבש. הרוח פיזרה את החול שבקרקעיתם לכל עבר, והוא החל להיערם בצורות האווירודינמיות האופייניות לדיונות. 

צילום באדיבות נאס"א

המדריך המלא לטיול לאלג'יריה

אלג'יריה נמצאת בצפון אפריקה. היא גובלת במזרח בלוב ובתוניסיה, בצפון בים התיכון, במערב במרוקו ובמאוריטניה, בדרום-מערב במאלי ובדרום-מזרח בניז'ר.
מדבר סהרה הצחיח והבלתי מיושב תופס כ-85 אחוזים משטחי אלג'יריה. כמעט כל האוכלוסייה מרוכזת בצפון, באיזור הפורה שלחוף הים התיכון. רצועת החוף מורכבת ממישורים הנקטעים על ידי גבעות. דרומית לרצועת החוף עוברים הרי אטלס תֶל (אטלס החוף), הנמשכים לאורך 1,000 קילומטרים, ממערב למזרח. כאן עוברים הנהרות הגדולים של אלג'יריה, הנשפכים אל הים התיכון: מג'רדה, סומָם ושֶליף, גדול נהרות המדינה, שאורכו כ-500 קילומטרים.
דרומית להרי אטלס תל משתרעת הרמה הגבוהה, שגובהה 800 עד 1,300 מטרים מעל פני הים. באיזור זה יש מלחות וימות גדולות. מדרום לרמה הגבוהה מתנשאים הרי אטלס הסהרה, המפרידים בין הרמה בצפון לבין מדבר הסהרה בדרום. למעט נאות מדבר, אין כאן מקורות מים. מדבר סהרה מישורי ברובו, אבל בדרום-מזרח אלג'יריה נקטע המישור המדברי על ידי הרי אחג'ר. כאן נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר באלג'יריה, הר טַהַת (2,918 מטר מעל פני הים).

 

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות