תפריט עמוד

אלג'יריה - המדריך המלא לטיול לאלג'יריה

אלג'יריה - המדריך המלא לטיול לאלג'יריה
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה הדמוקרטית והעממית של אלג'יריה (Algeria)

שפה רשמית: ערבית

מטבע: דינר אלג'ירי

בירה: אלג'יר (Algiers)

קידומת:

הפרש שעות: מינוס שעתיים

אלג'יריה

אקלים

ברוב שטחי אלג'יריה שורר אקלים מדברי יבש, המתאפיין בטמפרטורות גבוהות ובמיעוט משקעים. ברצועה שלחוף הים התיכון האקלים ממוזג ונוח יותר. באזורים המדבריים יש הבדלי טמפרטורות גדולים בין יום ללילה. כמות המשקעים הממוצעת בשנה קטנה יחסית בכל חלקי אלג'יריה: בצפון המדינה היא מגיעה עד 800 מילימטרים, ואילו בדרומה כמות הגשמים זעומה, ואינה עולה על 100 מילימטרים.

טבע וסביבה

ברצועת החוף ובהרי האטלס הצפוניים גדלה צמחייה ים תיכונית, הכוללת עצים ירוקי עד כמו אלון, אלה, זית, ער, קטלב ואורן, ושיחים כמו לוטם, קידה ואברש. ברמה הגבוהה, שבה המשקעים מעטים, צומחים רק עשבים ושיחים נמוכים, כמו עשב החלפה, שממנו מייצרים נייר וחבלים, ולענת המדבר. במדבר סהרה הצמחייה דלילה, וכוללת בעיקר רותם, מלעניאל דוקרני ויפרוק.
עם בעלי החיים הנדירים של אלג'יריה נמנים הנמר וכמה מיני אייל. במדבר סהרה יש שוכני חולות טיפוסיים, בעיקר עקרבים, לטאות ונחשים, ויונקים כמו שועל המדבר וצבי המדבר. בהרי הצפון המיוערים חיים חזיר הבר והאייל. בשמורות הטבע טסילי ואלגַ'ר נעשים מאמצים לשמר את אוכלוסיית הברדלסים, ובאזורים אחרים מנסות הרשויות לשמר מינים של צמחי מרפא. הבעיה הסביבתית העיקרית היא אובדן קרקע בשל רעיית יתר.

אלג'יריה, המדינה המוסלמית, שישראלים אינם מורשים לבקר בה, מציעה פנינים רבות למטיילים בה: סמטאות אבן צרות, ארמונות, אתרי עתיקות שמוכרזים כאתרי מורשת עולמיים, נאות מדבר ושמורות טבע יפות.

חשוב לדעת: יש אזהרת מסע של המטה ללוחמה בטרור, לפיה בשל עוינות רבה לישראל ברחוב האלג'יראי ולאור איומי טרור, מתקיים סיכון ממשי לביטחונם של ישראלים המבקרים/שוהים במדינה זו.

אתרי תיירות חשובים

הבירה אלג'יר מהווה למרבית המבקרים באלג'יריה לא יותר מאשר נקודת מוצא לטיולים בסהרה וברכסי ההרים שבמדינה. אף שאין זו עיר מרתקת במיוחד, יש בה כמה אתרים הראויים לביקור. אלג'יר הוקמה כבר בימי הרומים, ויש בה שרידים ארכיאולוגיים מרשימים מתקופתם. מומלץ לבקר גם במוזיאון לאמנויות פופולריות ולמסורות ובמוזיאון בארדו לאתנוגרפיה ולאמנות מקומית. בסמוך לאלג'יר יש חופים יפים, ובהם חופי זֶרַלְדָה וטיפּאזָה, שם נמצאות עתיקות רומיות. מזרחית מאלג'יר משתרע חוף הטורקיז, אחד החופים היפים באלג'יריה. מערבית לאלג'יר נמצאת עיר החוף אוראן, ובה שרידים ארכיאולוגיים ומסגדים רבים. דרומית מאוראן, במדרונות הרי האטלס החופי ועל גבול הרמה הגבוהה, נמצאת העיר העתיקה תלֶמסָן (Tlemcen). כדאי לבקר במסגד הגדול של תלמסן ובאתר הארכיאולוגי מנסורה, השוכן כקילומטר מערבית מהעיר. במזרח אלג'יריה, באיזור הרמה הגבוהה, שוכנת העיר קונסטנטין. כאן מומלץ לבקר בארמון אחמד ביי ובמסגד ג'אמה אל-קבּיר.
סביב נאות המדבר של מדבר הסהרה נמצאות ערים שונות, ובהן אל-גוּלֶעָה, המכונה "פנינת המדבר" בשל שפע המים והצמחייה שבסביבתה. כדאי לבקר גם בהרי אחג'אר שבדרום-מזרח אלג'יריה, על הגבול עם לוב. ליד נאת המדבר ג'אנת נמצאים ציורי הקיר המפורסמים של תאסילי.

הנחיות לתייר הישראלי

אזרחים ישראלים אינם מורשים להיכנס לאלג'יריה, ובמרבית המקרים לא תותר הכניסה גם לבעלי דרכון זר שהוחתם בישראל. בעלי דרכון זר המבקשים לבקר במדינה זקוקים לאשרה, למעט אזרחים ממרוקו ומתוניסיה. את האשרה ניתן להנפיק בשגרירויות אלג'יריה באירופה ובארצות הברית. שדה התעופה הבינלאומי העיקרי של אלג'יריה הוא נמל התעופה חוארי בומדיין, הנמצא כ-20 קילומטרים מזרחית לאלג'יר הבירה. טיסות סדירות מגיעות לכאן מפאריז, מרומא, ממרוקו וממדינות אחרות באירופה ובצפון אפריקה. גם ליד אוראן, ענבה וקונסטנטין יש שדות תעופה בינלאומיים.
תיירים מהווים כיום יעד מרכזי לטרור האיסלאמי. לפיכך, הביקור באלג'יריה עלול להיות מסוכן, במיוחד מחוץ לערים הגדולות.

באלג'יר, בירת אלג'יריה, כדאי לשוטט בין סמטאות האבן הצרות המפותלות, המסגדים והארמונות, וכן לבקר בקסבה של אלג'יר ובאתרי העתיקות הרומאים המרתקים ג'מילה וטימגאד, המוכרזים כאתרי מורשת עולמיים. אתר מורשת עולמי נוסף הסמוך לעיר הוא טיפאסה. כאן, לחוף הים התיכון, השתמרו שרידים רומיים ופיניקיים. במערב כדאי… קרא עוד

באלג'יר, בירת אלג'יריה, כדאי לשוטט בין סמטאות האבן הצרות המפותלות, המסגדים והארמונות, וכן לבקר בקסבה של אלג'יר ובאתרי העתיקות הרומאים המרתקים ג'מילה וטימגאד, המוכרזים כאתרי מורשת עולמיים. אתר מורשת עולמי נוסף הסמוך לעיר הוא טיפאסה. כאן, לחוף הים התיכון, השתמרו שרידים רומיים ופיניקיים. במערב כדאי לפקוד את העיר אורן, השנייה בגודלה במדינה היושבת לחוף הים,…

קרא עוד

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.