תפריט עמוד

סומליה - המדריך המלא לטיול לסומליה

סומליה - המדריך המלא לטיול לסומליה
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה הדמוקרטית הסומלית (Somalia)

שפה רשמית: סומלית

מטבע: שילינג סומלי

בירה: מוגדישו (Mogadishu)

קידומת:

הפרש שעות: פלוס שעה אחת

סומליה

אקלים

סומליה היא ארץ חמה מאוד במשך כל חודשי השנה. בדרום המדינה לח יחסית, אבל חלקיה המזרחיים יבשים. כמות המשקעים קטנה מאוד, והארץ מועדת לבצורת.

טבע וסביבה

בהרים שבצפון צומח חורש, ובו עצים כמו אשכרוע (עץ נמוך וירוק-עד), עצי קטורת ושיחי מור. הצמחים האופייניים לדרום סומליה כוללים עצי שיטה קוצניים, באובב ולבונה, שמהשרף שלו מפיקים בושם. בדרום יש גם שדות מרעה נרחבים.
הצמחייה המקורית של סומליה הושמדה כמעט כולה על ידי האדם, והדבר פגע גם בחיות הבר. כיום נותרו בסומליה מינים אחדים של חיות בר, ובהם הצבוע, השועל, הנמר, האריה, היען וכמה מיני אנטילופות קטנות, ובהם הדיקדיק הכסוף האנדמי, הנמצא בסכנת הכחדה. בעלי חיים אחרים – כמו הג'ירפות, זברות, היפופוטמים, קרנפים ופילים – הושמדו כמעט לחלוטין. בניסיון להגן על בעלי החיים השרויים בסכנת הכחדה הוקם בסומליה פארק לאומי.
על מה שנותר מעולם הטבע של סומליה מאיימים בירוא היערות (המכסים כיום כ-26 אחוז משטח המדינה), רעיית היתר והמדבור.

סומליה היתה יכולה להציע הרבה לתיירים, עם חופיה היפים והערים העתיקות המרתקות. אבל מלחמות האזרחים החוזרות ונשנות, הפשע וחוסר היציבות הפכו את המדינה לאחת המסוכנות בעולם. כיום לא קיימת כלל תיירות לסומליה וכל שנותר הוא להחזיק אצבעות ולקוות שבסומליה ידעו להתגבר על הקשיים, לשקם את המדינה ולהחזיר את התיירים.

קיימת אזהרת מסע של המטה ללוחמה בטרור, לפיה מתקיים איום טרור מוחשי על ישראלים המבקרים/שוהים בסומליה.

אתרי תיירות חשובים

למרות אי-היציבות הפוליטי השורר בסומליה, יש לה מה להציע לתיירים.
מוגדישו הבירה נמצאת במזרח סומליה, על חוף האוקיינוס ההודי. מומלץ לבקר כאן בחמרוויין, הרובע העתיק של מוגדישו; בשוק המקומי; במסגד עבד אל-עזיז, המסגד העתיק ביותר בעיר; ובקתדרלה הקתולית. מדרום למוגדישו שוכנת העיר מרקה (Merca), שבסמוך לה נמצא אחד החופים היפים בסומליה, חוף סינבוסי. דרומה משם נמצאת עיר החוף ברווה (Brava). בדרום סומליה, על הגבול עם קניה, נמצאת ליבואי (Liboi), עיר קטנה ויפהפייה שאורח החיים המודרני עדיין לא הגיע אליה.

הנחיות לתייר הישראלי

בשל מלחמת האזרחים הנמשכת בה, סומליה אינה ערוכה לקליטת תיירים, אך גם בעיתות שלום, הכניסה לסומליה אסורה על ישראלים. בעלי דרכונים זרים המעוניינים בכל זאת לבקר בסומליה זקוקים לאשרה, שאותה ניתן להנפיק באחת משגרירויות סומליה באפריקה ובאמריקה. שגרירות סומליה בארצות-הברית נמצאת בוושינגטון. בשל המצב הפוליטי בסומליה, רבות משגרירויותיה, כולל השגרירות בוושינגטון, סגורות בעת כתיבת שורות אלו. שדה התעופה הבינלאומי של סומליה נמצא במרחק שישה קילומטרים ממוגדישו. טיסות סדירות מגיעות לכאן מניירובי שבקניה. אזורים נרחבים בסומליה סובלים מכולרה וממלריה, ולפני הביקור בה יש לשקול קבלת חיסון וטיפול מונע.

מוגדישו, בירת סומליה, סבלה ועודנה סובלת הרס רב ממלחמות האזרחים החוזרות ונשנות. חלקים רבים בעיר הרוסים וכנופיות פשע מסיירות ביניהם. העיר העתיקה של מוגדישו, קסמר וויינה, היתה יפה ומרשימה, אך נפגעה גם היא בקרבות. חופי האוקיינוס ההודי של סומליה יפים ומוגנים על ידי שונית אלמוגים… קרא עוד

מוגדישו, בירת סומליה, סבלה ועודנה סובלת הרס רב ממלחמות האזרחים החוזרות ונשנות. חלקים רבים בעיר הרוסים וכנופיות פשע מסיירות ביניהם. העיר העתיקה של מוגדישו, קסמר וויינה, היתה יפה ומרשימה, אך נפגעה גם היא בקרבות. חופי האוקיינוס ההודי של סומליה יפים ומוגנים על ידי שונית אלמוגים נאה, אך במצב הקיים במדינה בלתי אפשרי לטייל ביניהם.

קרא עוד

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.