תפריט עמוד

עיראק - המדריך המלא לטיול לעיראק

עיראק - המדריך המלא לטיול לעיראק
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה של עיראק (Iraq)

שפה רשמית: ערבית

מטבע: דינר עיראקי

בירה: בגדד (Baghdad)

קידומת:

הפרש שעות: פלוס שעה אחת

עיראק

אקלים

בעיראק שורר אקלים ים תיכוני מדברי, המאופיין בחורף קר ולח ובקיץ חם ויבש. בהרי כורדיסטן קר ובחורף יורד שלג.

טבע וסביבה

בהרי כורדיסטן גדלים כמה צמחים אלפיניים, ובמדרונותיהם יש עוזררים, ערערים, אלות ואגסי בר. בדרום עיראק הצמח השליט הוא דקל התמר.
מגוון גדול של עופות מצוי בכל רחבי עיראק. בין היונקים החיים בעיראק – הזאב, השועל, התן, חזיר הבר, חתול הבר, הדלק, הגירית והלוטרה.

המדינה עם ההיסטוריה העשירה היא כיום אחת המדינות המסוכנות בעולם. במדינה בה זורמים הפרת והחידקל יש שפע של מוקדי עניין, בהם שרידיה של העיר התנ"כית בבל, שרידיה של העיר אור שבה, לפי הסברה, נולד אברהם אבינו, ועוד אתרים ארכיאולוגיים, ארמונות, מסגדים ושווקים עתירי ריחות וטעמים. חלק מהם נהרסו במלחמות ועל ידי כוחות דעאש.

לעיראק אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל. אזרחים ישראלים אינם מורשים לבקר בעיראק.

ישנה אזהרת מסע של המטה ללומה בטרור, לפיה ביקור בעיראק הינו מסוכן ביותר וקיים חשש ממשי לחייהם של ישראלים המבקרים בעיראק.

אתרי תיירות חשובים

עיראק עשירה באתרים ארכיאולוגיים ובאטרקציות תיירותיות אחרות, אבל המלחמות הרבות שעברו עליה  פגעו קשות בתשתית התיירות.

בגדאד הבירה נמצאת במזרח המדינה, במפגש בין נהר הדיאלה ונהר החידקל. כדאי לבקר כאן במוזיאון העיראקי המציג אוסף ארכיאולוגי מרשים; במוזיאון של בגדאד; במוזיאון המורשת העממית, המציג עבודות אומנות שונות; ובמוזיאון לאמנות מודרנית. בבגדאד מסגדים רבים, ואף שהכניסה אליהם אסורה לזרים, מומלץ לצפות בהם מבחוץ.
90 קילומטרים מדרום לבגדאד נמצאים שרידי העיר בבל. מדרום לה נמצאת העיר נג'ף, שנוסדה בשנת 791 לספירה, ובמרכזה נמצא קברו של עלי אבן אבו-טאלב, מייסד הזרם השיעי באיסלאם.
375 קילומטרים מדרום-מזרח לבגדאד שוכנת העיר נאצריה. במוזיאון המקומי יש אוסף ארכיאולוגי מעניין. מדרום לנאצריה נמצאת העיר בצרה, בה מומלץ לבקר במוזיאון של בצרה, שבו מוצגים ארכיאולוגיים שונים, ובשוק הססגוני של העיר.
396 קילומטרים מצפון לבגדאד נמצאת העיר מוסול, השוכנת על גדות החידקל. במוזיאון העירוני מוצגים ממצאים מהתקופה האשורית הקדומה. כדאי לבקר גם בארמון קרה סריה שהוקם במאה ה-13. בסמוך למוסול נמצאים שרידי העיר נינווה.
ממזרח למוסול נמצאת העיר ארביל, ובה מומלץ לבקר במבצר, שהוסב למוזיאון. גם במבנים הסמוכים לו פועלים היום מוזיאונים, המציגים חפצי אומנות כורדית ועבודות של אמנים עיראקים בני זמננו. מומלץ לבקר גם במוזיאון של ארביל.

הנחיות לתייר הישראלי

בעלי דרכון ישראלי או נתינים זרים שדרכונם הוחתם בישראל אינם מורשים לבקר בעיראק. בעלי דרכונים זרים זקוקים לאשרה, שאותה ניתן להנפיק באחת מנציגויות עיראק באירופה ובאמריקה. נציגות עיראק בבריטניה נמצאת בלונדון, ושגרירות עיראק בקנדה נמצאת באוטווה.

שדה התעופה הבינלאומי של עיראק נמצא 18 קילומטרים מדרום לבגדאד. לעיראק אפשר להגיע גם בדרך היבשה מירדן או מתורכיה.

בבגדאד, בירת עיראק, כדאי לבקר בארמון איקה אבסיד, במוזיאון לאמנות מודרנית, במוזיאון לפולקלור עיראקי, בארמונות הנשיאותיים לשעבר של סדאם חוסיין ובשווקים המקומיים עתירי הריחות והטעמים. בסמוך שוכנת אגאגואף, אתר עתיקות מעניין. דרומית לבאגדאד שוכנים שרידיה של העיר התנ"כית בבל, שהגנים התלויים שהיו בה התפרסמו כאחד משבעת פלאי העולם העתיק. בין העתיקות ששרדו נמצא המסגד הגדול…

קרא עוד

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.