תפריט עמוד

איראן - המדריך המלא לטיול לאיראן

איראן - המדריך המלא לטיול לאיראן
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה האיסלאמית של איראן (Iran)

שפה רשמית: פרסית

מטבע: ריאל איראני

בירה: טֶהרן (Tehran)

קידומת:

הפרש שעות: פלוס שעה וחצי

איראן

אקלים

ברוב האיזורים שורר אקלים מדברי, המתאפיין בקיץ חם ובחורף קר ויבש. מצפון להרי אלבורז, בסמוך לים הכספי, האקלים ממוזג. במדבריות שבדרום איראן מגיעות הטמפרטורות בקיץ לכ-40 מעלות צלזיוס, ובחורף הן יורדות מתחת לאפס. כמות המשקעים נמוכה בכל חלקי המדינה.

טבע וסביבה

במדבריות איראן הצמחייה דלילה, ובמדבריות המלח אין צמחים כלל. בהרים היו בעבר חורשי אלון, אשור ועצים אחרים, אבל באיזורים רבים, למשל בהרי זאגרוס, הם נכרתו. הרי אלבורז שבצפון עדיין מיוערים. כאן צומחים האלון, האשור, התרזה ועצים ירוקי-עד אחרים. בערבות יש שיחים כמו עצבונית, לענה מצויה, שיטה ותמר ננסי.
עולם החי של איראן עשיר ומגוון. עם בעלי החיים הנמצאים בה נמנים הזאב, השועל, הנמר, השונר (לינקס) ומיני צבאים ואיילים שונים. בהרים חיים גם עִזי בר וכבשי בר.
המהפכה האיסלאמית הביאה עמה תפיסות שהִיקשו על שמירת הטבע. מנהלי המשרד להגנת הסביבה באיראן הכריזו: "אלוהים ברא את הטבע ובעלי החיים, והוא יגן עליהם. לכן אין צורך בצעדי שימור כלשהם". מדיניות זאת וריבוי כלי הנשק המיטו אסון על בעלי חיים אנדמיים רבים. כיום מנסות הרשויות לאכוף את חוקי שמירת טבע ולְשמר בתי גידול טבעיים ובעלי חיים נדירים.
ערי איראן, וטהרן בראשן, סובלות מזיהום אוויר כבד. בכבישי הבירה נעות כשני מיליון מכוניות. כרבע מהן בנות 20 שנה ויותר, ואין בהן מתקנים לצמצום פליטת המזהמים.

בטהראן הבירה יש מספר אטרקציות תיירותיות. כדאי לבקר במסגד שהיד מאטאהארי (Shahid Matahari Mosque), שלו שמונה צריחים המאפשרים תצפית על כל חלקי העיר. הבזאר של טהראן הוא אחד היפים והססגוניים בעולם כולו. בטהראן יש מגוון מוזיאונים בנושאים שונים. כדאי להגיע למוזיאון לשטיחים, שבו מוצגים שטיחים פרסיים מהמאה ה17- ועד ימינו. מומלץ לבקר גם במוזיאון לארכיאולוגיה, במוזיאון לאתנולוגיה, במוזיאון לאמנות בת זמננו, במוזיאון לזכוכית ולקרמיקה, במוזיאון לאמנות קישוטית ובמוזיאון הלאומי לאמנות.

איספהאן, בירת ממלכת פרס העתיקה, נמצאת במרכז איראן, ומציעה למבקר ארכיטקטורה מוסלמית מרהיבה. כדאי לבקר כאן בכיכר המרכזית, שהוקמה ב-1612 והגדולה פי שבעה מכיכר סן-מרקו בוונציה. מסגד יום השישי, השוכן בסמוך לכיכר, הוא אחד היפים באיראן. לא הרחק מאיספהאן נמצאת העיר קאשאן, השוכנת בנווה מדבר וידועה זה מאות שנים בשטיחים, באריחי הקרמיקה ובאריגי המשי המיוצרים בה.

שיראז, הנמצאת בדרום איראן, היתה בימי הביניים אחת הערים החשובות בעולם המוסלמי ומרכז חשוב ללימודים איסלאמיים ולשירה. מומלץ לבקר בבזאר של שיראז ובמסגד השהידים, שנבנה במאה ה-13.
בעיר הדתית משהאד שבצפון-מזרח איראן כדאי לבקר במסגד האימאם רֶזָה, אתר עלייה לרגל לשיעים.

הנחיות לתייר הישראלי:

אזרחים ישראלים אינם מורשים לבקר באיראן, ואפילו לאזרחים זרים שדרכונם הוחתם בישראל לא תותר הכניסה למדינה. גם בעלי דרכונים זרים עלולים להיתקל בקשיים בכניסה למדינה, ונשים שלבושן אינו צנוע דיו לדעת פקידי ההגירה של איראן לא יורשו לבקר בה.
כמעט כל התיירים המגיעים לאיראן זקוקים לאשרה, התקפה למשך עד שלושה חודשים. שדה התעופה הבינלאומי של איראן נמצא חמישה קילומטרים ממערב לטהראן. טיסות סדירות מגיעות לכאן מצרפת, מבריטניה, מהולנד, מגרמניה ומשווייץ.

איראן: לא מה שחשבתם

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.