תפריט עמוד

אל סלוודור - המדריך המלא לטיול לאל סלוודור

אל סלוודור - המדריך המלא לטיול לאל סלוודור
תעודת
זהות

תעודת זהות

שם רשמי: הרפובליקה של אל סלוודור (El Salvador)

שפה רשמית: ספרדית

מטבע: דולר אמריקאי

בירה: סַן סַלְוודור (San Salvador)

קידומת:

הפרש שעות: מינוס תשע שעות

אל סלוודור

אקלים

באל סלוודור שורר אקלים סוב טרופי. העונה היבשה נמשכת מנובמבר עד אפריל, ואילו עונת הגשמים מתחילה במאי ומסתיימת באוקטובר. לאורך החוף חם ולח מאוד, אבל בסן סלוודור, הנמצאת בגובה 620 מטרים מעל פני הים, האקלים נוח יחסית.

טבע וסביבה

הנזק הסביבתי שנגרם באל סלוודור הוא החמור ביותר ביבשת אמריקה. רוב היערות של אל סלוודור נכרתו ונשרפו לצורכי חקלאות, וכיום רק כחמישה אחוזים משטחה מכוסים בעצים. בשל בירוא היערות, יש סחף קרקעות ואובדן אדמות פוריות. בעיה נוספת היא גידול האוכלוסייה המואץ. מהצומח המקורי של אל סלוודור נותרו רק שרידים מבודדים, בעיקר בפארקים הלאומיים, שם גדלים עצים כמו אורן ההרים ותאנה, וכן שרכים. לאורך קוסטה דל בלסמו, החוף שבדרום אל סלוודור, גדלים עצי בושמת, ובשפכי הנהרות יש מנגרובים.
בפארק הלאומי מונטכריסטו יש בעלי חיים שונים, כמו הטוקן, האייל הפרדי לבן-הזנב וכמה מיני קופים. ברצועת החוף חיים עופות רבים, ובהם אנפה אפורה, אנפה לבנה, שלדג, שקנאי חום ותוכי הצווארון. באל סלוודור כולה יש כ-400 מיני עופות ומגוון גדול של פרפרים. רבים מבעלי החיים של אל סלוודור, ובהם צבי הים והארמדיל, נמצאים בסכנת הכחדה.

אל סלוודור, מדינה קטנה במרכז אמריקה, גובלת בהונדורס בצפון ובמזרח, בגואטמלה במערב ובאוקיינוס השקט בדרום. היא אוחזת בכמה שיאים: זוהי המדינה הקטנה ביותר במרכז אמריקה (שטחה כ-21,000 קמ"ר, פחות משטחה של מדינת ישראל), עם כ-6.5 מיליון תושבים היא גם הצפופה ביותר והיחידה שאינה גובלת בים הקריבי.

לאורך המאה ה-20 אל סלוודור ידעה סערות ומשברים לא קלים, תחילה עם עלייתה של חונטה צבאית לשלטון, שדיכאה ביד קשה את מתנגדי המשטר ונאשמה בהפרה בוטה של זכויות אדם, ובהמשך מלחמת אזרחים עקובה מדם שנמשכה עד 1992, ואשר במהלכה, כך על פי ועדה של האו"ם, בוצעו פשעי מלחמה רבים. גם כיום, למרות שהיא מדינה דמוקרטית, עם בחירות חופשיות הנערכות כל חמש שנים, אל סלוודור סובלת מדימוי לא מחמיא בשל אחוזי פשיעה גבוהים. אבל למרות כל אלה, אם שומרים על כללי בטיחות בסיסיים, כדאי ואף מומלץ לטייל במדינה היפה, ודאי כחלק מטיול ארוך במרכז אמריקה.

באל סלוודור יש חופים נעימים, שמורות טבע הרריות, אתרים ארכאולוגיים רבים ותושבים מסבירי פנים וידידותיים באופן מיוחד. וחשוב לא פחות – בשל מידותיה הצנועות, אפשר להגיע בקלות רבה לאתרים המרכזיים, עד כדי כך קל לטייל בה, שיש המכנים אותה "מדינת 40 הדקות" – הזמן שלוקח להגיע מהבירה סן סלוודור למרבית המקומות המעניינים.

אתרים מומלצים באל סלוודור

סן סלוודור (San Salvador). בירתה של אל סלוודור והעיר הגדולה בה, היא המרכז הפוליטי, הכלכלי והתרבותי של המדינה. בין האתרים המרכזיים בעיר: הקתדרלה המטרופולינית, הארמון המלכותי, מוזיאון רומרו הנמצא באוניברסיטה הישועית והגן הבוטני לה לגונה. מדרום לעיר יש כמה חופים הפופולריים על גולשים. בסן סלוודור יש בתי מלון טובים ומגוון גדול של מסעדות, כולל של מטבחים בינלאומיים.

דרך הפרחים (Ruta de Las Flores) – דרך מקסימה, באורך של כ-40 ק"מ,  העוברת בין עיירות וכפרים, המעוטרים בגינות פורחות. את שמה קיבלה הדרך לא רק מהפרחים שבגינות הבתים, אלא גם בזכות פרחי הבר שמכסים במרבדים ססגוניים את האזור בין אוקטובר לפברואר, תקופה שבה יפה במיוחד לטייל כאן. לאורך הדרך כדאי לעצור ביישובים שתושביהם מאירים פנים למבקרים, יפה במיוחד העיירה אטאקו (Ataco), שמעוטרת כולה בציורי קיר מרהיבים. האזור של דרך הפרחים שופע אפשרויות טיול ברגל, באופניים ועל גבי סוסים.

שמורת אל אימפוסיבלה (Parque Nacional El Imposible). את שמה – "הבלתי אפשרית" – קיבלה השמורה, כך מספרים המקומיים, בשל הנהר החוצה אותה ואשר נחשב בעבר לבלתי עביר. השמורה נמצאת באזור הררי, בשטחה זורמים כמה נהרות ויש בה יער טרופי עשיר בצמחייה ובבעלי חיים. בשמורה יש מסלולי הליכה יפים באורכים שונים וברמות קושי משתנות.

חויה דה סרן (Joya de Cerén). אתר ארכיאולוגי הנמצא כ-20 ק"מ מצפון לסן סלוודור. בתקופת המאיה היה כאן כפר חקלאי, אשר כתוצאה מהתפרצות של הר געש סמוך, נקבר כולו מתחת לאפר הוולקני. חפירות חשפו בתי מגורים, מבני ציבור, מבנים ששימשו מרפאים שמאנים, סאונה ועוד. הכפר, שזכה לכינוי "פומפיי של מרכז אמריקה", הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

מתי כדאי לטייל באל סלוודור?

אל סלוודור היא בעלת אקלים טרופי, עם שתי עונות עיקריות: עונה יבשה, בין נובמבר לאפריל, ועונה גשומה, בין מאי לאוקטובר. הזמן המומלץ לטיול הוא בעונה היבשה, בתקופה זאת חם ולח באזור החופים, ואילו בהרים הטמפרטורות נוחות יותר.

מטבע ב-2001 החליף הדולר האמריקאי את המטבע המקומי קולון. כרטיסי אשראי מתקבלים ללא עמלה בקניונים, בחנויות היוקרה ובמלונות ברמה גבוהה. במקומות קטנים יותר יגבו עמלה של 12%-6% על שימוש בכרטיס אשראי. כספומטים נמצאים במרבית הערים. הפרש שעות אל סלבדור מאחרת את שעון ישראל בתשע שעות… קרא עוד

אשרות ושגרירויות בעלי אזרחות ישראלית הנוסעים לאל סלוודור לא זקוקים לאשרת כניסה. שגרירות אל סלוודור בישראל כתובת: רח' המדע 6, הרצליה פיתוח טלפון: 09-9556237 שגרירות ישראל באל סלוודור כתובת: TORRE B PISO 11, AVENIDA SUR Y ALAMEDA ROOSEVELT, SAN SALVADOR טלפון: 503-22113434 איך להגיע שדה… קרא עוד

סן סלוודור סן סלוודור, שנוסדה ב-1525, היא העיר השנייה בגודלה באמריקה המרכזית. במרכז העיר נמצאת הקתדרלה המטרופולינית, ולא רחוק ממנה שוכן הארמון המלכותי. בדרום-מערב העיר נמצאת האוניברסיטה הישועית של אמריקה המרכזית, ובה פועל מוזיאון רומרו, לזכר הישועים שנטבחו ב-1989 על ידי צבא אל סלוודור. לא… קרא עוד

מטבע ב-2001 החליף הדולר האמריקאי את המטבע המקומי קולון. כרטיסי אשראי מתקבלים ללא עמלה בקניונים, בחנויות היוקרה ובמלונות ברמה גבוהה. במקומות קטנים יותר יגבו עמלה של 12%-6% על שימוש בכרטיס אשראי. כספומטים נמצאים במרבית הערים. הפרש שעות אל סלבדור מאחרת את שעון ישראל בתשע שעות   תקשורת קידומת החיוג הבינלאומית של אל סלוודור היא 503…

קרא עוד

אשרות ושגרירויות בעלי אזרחות ישראלית הנוסעים לאל סלוודור לא זקוקים לאשרת כניסה. שגרירות אל סלוודור בישראל כתובת: רח' המדע 6, הרצליה פיתוח טלפון: 09-9556237 שגרירות ישראל באל סלוודור כתובת: TORRE B PISO 11, AVENIDA SUR Y ALAMEDA ROOSEVELT, SAN SALVADOR טלפון: 503-22113434 איך להגיע שדה התעופה הבינלאומי של אל סלוודור ממוקם במרחק של כ-50 קילומטר…

קרא עוד

סן סלוודור סן סלוודור, שנוסדה ב-1525, היא העיר השנייה בגודלה באמריקה המרכזית. במרכז העיר נמצאת הקתדרלה המטרופולינית, ולא רחוק ממנה שוכן הארמון המלכותי. בדרום-מערב העיר נמצאת האוניברסיטה הישועית של אמריקה המרכזית, ובה פועל מוזיאון רומרו, לזכר הישועים שנטבחו ב-1989 על ידי צבא אל סלוודור. לא רחוק משם נמצא הגן הבוטני לה לגונה. חוף הרחצה הסמוך…

קרא עוד

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.