מלון הר ציון

אין עוד מקום כזה בעולם. אתה מסתכל מבעד לחלון החדר ורואה לפניך את חומת העיר העתיקה, ממגדל דוד עד הר ציון. גדול מדי בשביל להיות מלון בוטיק, אבל האווירה, היופי והמיקום מתאימים לתואר

מלון הר ציון

 

מלון הר ציון, הממוקם בסמוך לסינמטק בירושלים, הוקם במבנה מהמאה ה־19 ששימש בית חולים למחלות עיניים. המלון פועל בתוך שלל המבנים המקוריים של בית החולים שעברו שיפוץ ושחזור מוקפד.

המבנה הקיים הינו תוצאה של שילוב מגוון סגנונות ארכיטקטוניים ונמצא בו המספר הגדול ביותר של עיצוב חלונות שונים מבכל בניין ירושלמי אחר.

לאחר השיפוץ רוהט חלק מהמלון בריהוט מרוקאי מוקפד ומופלא. בחצר נמצאת הווילה, שהיא סוויטה מהאגדות עם סיפור מיתולוגי על הרופא שחי בה.  אפשר ללכת ברגל לעיר העתיקה, ובסמוך נמצא הסינמטק עם בית קפה־מסעדה.
בכל מבנה ירושלמי מאותה תקופה קיים היה מאגר מים לשמירת מי גשם. במבנה המלון התגלה מאגר מים גדול במיוחד, שלא ברור אם שימש את הטורקים למרחץ או כבור לאגירת מים. מאגר זה מתפקד כיום כחמאם אותנטי שאין כמותו בארץ.

הפתחים בכיפות התקרה הם כיום חלונות מסוגננים, והחורים שבקיר הוחלפו בברזים שמהם זורמים מים חמים או קרים. אך המבנה הכיפתי, אצטבות האבן והאדים הסמיכים היוצרים אפלוליות מסתורית – זהים לחלוטין.
בזמן מלחמת השחרור הקשר היחיד עם הרובע היהודי בעיר העתיקה היה באמצעות מנהרה תת קרקעית שעברה בגיא בן הינום. מאחר והמנהרה לא היתה יעילה, הותקן רכבל מהר ציון עד לאחד החדרים בבנין. בשעות היום הורד הכבל לתחתית הוואדי והשימוש בו היה בשעות הלילה. באותו חדר קיים מוזיאון בו ניתן לראות את הקרון, מנגנון ההפעלה, צילומים ומזכרות נוספות מהתקופה וחומר על היסטוריית בית המלון.

 

 

חשוב לציין בעת ההזמנה: הגעתי דרך מסע אחר אונליין!

 

תגובות פייסבוק

כתבות מירושלים

הגן הבוטני בירושלים: Seeing The Invisible
הגן הבוטני בירושלים: Seeing The Invisible

תערוכה בינלאומית של מציאות רבודה שמתקיימת בימים אלה בגן הבוטני בירושלים היא סיבה מצוינת לבקר בגן, ששווה לחזור אליו בכל עונה

שוק מחנה יהודה ונחלאות – ירושלים מתעוררת
שוק מחנה יהודה ונחלאות – ירושלים מתעוררת

בקושי התאוששנו מהקורונה והתחילו המהומות בירושלים, אבל זה ממש לא אומר שאתם צריכים לוותר על טיול בעיר. אפשר לשוטט בסמטאות הצרות של נחלאות, לבקר בשוק מחנה יהודה ביום ולחזור אליו בערב, לאכול נהדר – מאוכל שמבושל על פתיליות ...

מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים
מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים

היא ענקית, מורכבת, מגוונת ומסובכת, וגם אם הייתם בה עשרות פעמים, ירושלים תמיד מפתיעה. רשמים מטיול בן כמה ימים בירושלים, דרך שכונות חילוניות וחרדיות, בין דוכני שוק ומסעדות שף, בבתים של נשים מקומיות, על חומות העיר העתיקה ובטחנת ...