חצי טון דוב

באלסקה אפשר לפגוש שלושה מתוך שבעת מיני הדובים המוכרים בעולם. הדוב השחור URSUS AMERCANUS, הדוב החום המכונה לעתים גריזלי URSUS ARCTOS, ודוב הקרח הלבן URSUS MERITIMUS, המבלה את רוב ימיו על גושי קרח באוקיינוס. אוכלוסיה מבודדת של דובי ענק חומים השוכנת על מספר איים מול חופי אלסקה, נחשבת לתת מין נפרד ונקראת על שם האי קודיאק.
אוכלוסית הדובים השחורים בצפון אמריקה מוערכת ב- 500-700 אלף פרטים ותפוצתה מאלסקה ועד מקסיקו לכל רוחבה של אמריקה.הדובים החומים מתרכזים בחלקה הצפון-מערבי של היבשת ומספרם נאמד ב-100,000, מחציתם באלסקה.
מאז תחילת המאה הנוכחית טרפו הדובים באלסקה כמאה אנשים. שבעים מתוכם נטרפו על-ידי הדוב החום. הדוב השחור אחראי לאלפי פציעות וחבלות שנגרמו במהלך אותה תקופה. חלק גדול מתקיפות הדובים השחורים כוון כנגד ילדים, ובמקרים רבים התקיף הדוב השחור בשל רעב. הדוב החום לעומת זאת, תוקף רק כאשר הוא חש באיום, מוקף בגורים עליהם הוא צריך להגן, או שמדובר בזכר טריטוריאלי. הדוב השחור סקרן ואמיץ יותר מאחיו החום. ככל שסל מזונותיו מכיל יותר שאריות ואשפה שמשאירים אחריהם בני האדם הוא מרבה להתקרב ומרחיב את מישורי החיכוך בינו לבינם. הדוב החום, למרות גודלו וחוסנו, נמנע מלהתקרב לאנשים ורוב הפגישות איתו מתרחשות בטריטוריה שלו.
כאשר מנסים לזהות את סוג הדוב בו מתבוננים יש לשים לב למספר פרטים ולהמנע מזיהוי המבוסס על צבע הדוב בלבד. באלסקה מוכרים גריזלים כהים מאוד ודובים שחורים שצבעם נע בין חום לבלונדיני. הגבנת הדבשתית על כתפי הגריזלי ופרצופו קצר החוטם הם המייחדים אותו מאחיו השחור יישר הגב וארך הזרבובית.
הדוב הוא צייד לא יעיל אך הוא היחיד בין הטורפים שהאריך די את מערכת העיכול שלו כדי שיוכל להתקיים בכבוד מדיאטה צמחונית טהורה. יחד עם זאת יש לזכור שהוא אינו בוחל בטרף קל או בפגר בשר אם אלה נקרים בדרכו. דובי הגריזלי של חופי אלסקה הם הגדולים שבטורפים ואת קומתם הגבוהה זוקפים רבים לזכות העובדה שהם ניזונים מדגי הסלמון. הזכרים שוקלים במקרים רבים יותר מ-600 ק"ג בעוד שאחיהם החיים בהרים, הרחק מהים, מגיעים ל-350 ק"ג בלבד. להקות הסלמון המונות מליוני פרטים, עולות בנחלים מדי קיץ על-מנת להטיל ביצים ולמות. הדובים, למרות גופם המגושם, מצליחים לצוד מאה קילוגרם דגים ביממה. אספקת מזון עשיר זה אורכת ימים ספורים בלבד אך די בה כדי לצבור שומן רב לקראת החורף.
הדובים השחורים אינם כבדים כאחיהם החומים. הגדולים שבהם שוקלים כ-300 ק"ג ותזונתם העיקרית היא שאריות מזון שמקורו בבני האדם. בתרדמת החורף שוקעים הדובים בשל העדר מזון ולא בגלל הקור כפי שמקובל לחשוב. בשל השלג מתקשים הדובים לצוד ציד כפי שעושים הזאבים והשועלים ואינם מסוגלים לעכל את קליפות העצים המזינות בקושי את היונקים מעלי הגירה. בלית ברירה, כדי לא לסבול חרפת רעב, חופרים הדובים מאורה במדרון ההר, מתעטפים בפרוותם, מאיטים את קצב ליבם מ-50 ל-10 פעימות בדקה ועוצרים כמעט כליל את חילוף החומרים. כאשר הם מתעוררים ויוצאים מן המאורה באביב מתברר שבמהלך החורף איבדו כ-40 אחוזים ממשקל גופם.