תפריט עמוד

בדרך לאילת

לפני שאתם מגיעים לאילת, כדאי מאוד לעצור בדרך. במרחק לא גדול מהעיר הדרומית יש שפע של אטרקציות נהדרות, מסלולי טיול מלהיבים והמון שלווה מדברית. הנה כמה הצעות לעצירות מלאות עניין וכיף בדרך לאילת

גם אם אתם משתוקקים להגיע במהירות לחופי העיר הדרומית, כדאי מאוד לעצור בדרך לאילת. מצפון לאילת, במרחק לא גדול מהעיר, יש כמה אטרקציות נהדרות ומסלולי טיול מלהיבים שכדאי מאוד להקדיש להם זמן. למעשה, יש סיכוי לא רע שתתאהבו באזור המדברי, בנופים הפתוחים, באוויר היבש והנקי ובשקט הנפלא ותחליטו להישאר לשנות את הסדר: להישאר ללון מחוץ לעיר ולקפוץ אליה לביקור בחופים ובמקומות הבילוי. הנה הצעה לכמה עצירות בדרך לאילת ולטיולים מדבריים בסביבתה, מסודרים על פי המרחק מהעיר.

65 ק"מ מאילת: חאן צל תמרים
על כביש הערבה בכניסה לקיבוץ יהל, חאן צל תמרים נמצא בנקודה אידיאלית לעצירה מרעננת בדרך הארוכה לאילת. המתחם, שבנוי בסגנון של חאן מרוקאי סביב חצר פנימית, מכיל כל מה שצריך להתרעננות וצבירת כוחות להמשך הנסיעה: יש בו מסעדות, חנויות, אזור משחקים לילדים, שירותים מצוחצחים ועוד. המתחם רחב הידיים ירוק ומוצל ובמרכזו יש לגונה עם שלושה איים המחוברים ביניהם בגשרים. אפשר לאכול באחת המסעדות או לשבת לפיקניק משפחתי באזור המיועד לכך, הילדים יכולים לשחק ולהוציא מרץ וההורים ישמחו לשוטט בחנויות האאוטלט עם מוצרים במחירים נוחים במיוחד. 

חאן צל תמרים. עצירה מרעננת בדרך הארוכה לאילת

בתיאום מראש, אפשר לצאת לסיור בפרדס הפומלות של קיבוץ יהל ובשטחים החקלאיים. ואם תרצו למתוח את הרגליים עוד קצת והבאתם אתכם אופניים, יש בסביבה מסלולי אופניים מסומנים המתאימים לרכיבה משפחתית. קבוצות יכולות להתארח (בתיאום מראש) באוהל הבדואי שבמתחם. אתר אינטרנט

50 ק"מ מאילת: תיירות אקולוגית בקיבוץ לוטן
קיבוץ לוטן שוכן בערבה הדרומית, למרגלות הרי אדום, מוקף בנופי מדבר קסומים, עם ההרים שמשנים צבע במהלך היום, דיונות חול, עצי שיטה ומטעי תמרים. הקהילה המקומית שואפת לקיים עקרונות אקולוגיים, עוברת לבנייה ירוקה, אנרגיה חלופית, טיפול אקולוגי בשפכים ועקרונות "קיימות", שאולי שמעתם או קראתם עליהם, וכאן אפשר להיווכח במו עיניכם וידיכם ביישום בשטח.

קיבוץ לוטן. לחיות בשיתוף פעולה עם הטבע

המבקרים בלוטן יכולים להצטרף לסיור ב"אקו-כיף", פארק אקולוגי, שמדגים כיצד האדם והטבע יכולים לחיות בשיתוף פעולה. במהלך הסיור פוגשים גינון אורגני ובנייה ירוקה, צופים בציפורי מדבר יפהפיות, שחלקן עוצרות כאן לביקור בעונת הנדידה, ואחרות שוהות במשך כל השנה. הסיור עובר גם דרך שכונת הבוסתן, שכונה מרתקת שבה יחידות דיור בנויות מקש וטיח אדמה ("בתי בוץ"), המים מחוממים על ידי אנרגיית השמש, יש מתקני מחזור וקומפוסט, גינון אורגני, מערכת של מים אפורים ועוד דברים מרתקים. הפעילות, שאורכת כשעה וחצי, מסתיימת בקפה ועוגה בית התה, הממוקם בלבו של הגן האורגני. בבית התה מוגשות גם ארוחות חלביות קלות עם מוצרים אורגניים מקומיים מהגינה, המשתלבים בתפריט לפי עונות השנה. מוצגות בו גם עבודות של אומנים מקומיים: ויטראז', קדרות, תכשיטים ועוד.

לילדים מחכה גן משחקים מלא הפתעות משמחות, שכולו מבוסס על בנייה באדמה ושימוש חוזר בפסולת. בתיאום מראש תוכלו להשתתף בסדנאות שונות, חלקן קצרות, אחרות בנות כמה ימים, בהן סדנת אדמה, סדנת צפרות, סדנת ווטסו (שיאצו במים) ועוד. 


בתים בלוטן. לבלות לילה תחת שמים זרועי כוכבים, ללא רעשים עירוניים 

ואם התאהבתם באווירה המדברית וברוח המיוחדת השורה על המקום, תוכלו להישאר ללון כאן – בלוטן יש 24 חדרי אירוח משודרגים (אפשר גם ללון באחת היחידות בשכונת הבוסתן, שם התנאים בסיסיים יותר). השמים זרועי הכוכבים וקולות הלילה הנטולים כל רעש עירוני הם חלק בלתי נפרד מהחוויה המדברית. לרשות האורחים עומדת בריכת השחייה של הקיבוץ, בבריכת הוואטסו אפשר ליהנות מחווייה משפחתית במים.
טלפון: 08-6356935, 054-9799030, אתר אינטרנט

35 ק"מ מאילת: שמורת טבע חי בר יטבתה
בערבה הדרומית, מדרום לקיבוץ יטבתה, על רקע הרי אדום ממזרח וחולות סמר מדרום, נמצאת שמורה ייחודית ומרתקת – חי בר יטבתה. השמורה הוקמה במטרה להשיב אל נופי הנגב והערבה מינים נכחדים של בעלי חיים, בהם כאלה שחיו באזור בתקופת התנ"ך. הביקור בשמורה אורך כשעתיים והוא כולל ספארי בשטח הפתוח וביקור במרכז הטורפים. 

ראם הסהרה. בשטח הפתוח בחי בר יטבתה אפשר לפגוש את בעלי החיים במרחק נגיעה כמעט | צילום: דורון ניסים

השמורה מתחלקת לשני אזורים: האחד כולל את מבואת הכניסה ומרכז הטורפים והשני את השטח הפתוח. במרכז הטורפים ניתן לצפות בטורפי מדבר, בהם נמרים, זאבים, צבועים, חתולי חולות, קרקלים ועוד ובבעלי חיים נוספים, כמו נחשים מדבריים, יונקים קטנים ועופות דורסים. בסמוך נמצא חדר חיי הלילה במדבר, שבו היום הופך ללילה, דבר המאפשר לצפות בפעילות של חיות ליליות דוגמת עטלפים, זוחלים, מכרסמים ועוד. אחרי שמסיימים לסייר באזור הזה, אפשר לצאת לספארי מדברי בשטח השמורה. הטיול כאן נעשה ברכב הפרטי שלכם בדרך מסומנת ומסודרת, ובמהלכו אפשר לצפות ממרחק נגיעה כמעט בבבעלי החיים שבשטח – פראים, ראמים, ערודים, דישונים, יענים ועוד. מי שרוצה לשמוע הסברים על בעלי החיים יכול לרכוש דיסק עם הסברים. בסופי שבוע  מתקיים סיור בעקבות פקח מאכיל בשמורה הפתוחה.


קרקל חושף שיניים במרכז הטורפים בחי בר יטבתה | צילום: דורון ניסים

עוד פעילות ייחודית, המתקיימת רק בחגים (סוכות, חנוכה ופסח), היא סיורי שקיעה מודרכים בשטח הפתוח, כשבתום הסיור, עם אור אחרון, חוזרים למרכז וצופים בהאכלת הטורפים. ואם כל זה גרם לכם לרצות להתחבר לטבע ולבעלי החיים המדבריים, בשמורה יש גם חניון לילה מוסדר (בתשלום) הכולל מקלחות, שירותים ומטבח לבישול עצמי.
השמורה פתוחה מדי יום, מ-9:00 עד 17:00. טלפון:08-6373057
איך מגיעים? על כביש 90 (כביש הערבה), בין הקיבוצים יטבתה וסמר, כ-30 ק"מ מצפון לאילת.

25 ק"מ מאילת: פארק תמנע
פארק תמנע, מהפארקים הגדולים בעולם, ממוקם כרבע שעה נסיעה צפונית לאילת. הפארק משתרע על שטח עצום של כ-60 אלף דונם, והוא מצטיין באתרי נוף רבים ומגוונים, תצורות סלע מרהיבות ואתרים גיאולוגים וארכיאולוגים רבי חשיבות. מומלץ פשוט להסתובב ברחבי הפארק, עם לב פתוח ועיניים פקוחות, ולחפש צורות אבן חול ייחודיות. הנה פרופיל של אדם בסלע, והנה ברווז או תנין… בקעת תמנע היא חלון גיאולוגי, בו נחשפים סלעים מגוונים, המכילים מינרלים שונים, בהם נחושת, ברזל, מנגן ועוד. זהו המקום הראשון בעולם בו כרו נחושת, וברחבי הפארק ניתן למצוא אלפי פירים של כריית נחושת ושרידים של תנורי התכה מתקופת האימפריה המצרית הקדומה.


פארק תמנע מצטיין באתרי נוף רבים ומגוונים ובתצורות סלע מרהיבות | צילום: חגית גל

מה עוד אפשר לראות ולעשות בפארק תמנע? המון! הנה, על קצה המזלג, כמה אטרקציות נפלאות: מיצג ממלכת הנחושת – מסע בזמן אל תור הזהב של ממלכת הנחושת; מסלולי אופניים – בשטח הפארק הוכשרו 14.2 ק"מ של שבילי אופניים בדרגות קושי שונות לרכיבה משפחתית או אתגרית; מסלולי טיול – מסלולים רבים ומגוונים בנופים הקסומים של הפארק, בדרגות קושי שונות; פעילויות באזור האגם –  בלב הפארק נמצא אגם מקסים ואפשר לשוט בו בסירות פדלים ולמלא בקבוקים בחול צבעוני; ביקור באוהל מועד – שחזור של המשכן באוהל מועד; תמנע אקשן – מתחם פעילויות ראשון מסוגו בישראל המציע למבקרים חוויית אקשן מדברית בסגנון מצרי קדום, בין השאר, זריקת כידונים מכרכרות פרעונים, טיפוס על גבי הירוגליפיים, קליעה בחניתות, ירי בליסטראות, דומינו מדברי ענק ועוד.

פארק תמנע יפה לא רק בשעות היום, אלא גם בשעות הלילה, כשעמודי הסלע מוארים בתאורה מיוחדת | צילום חגית גל

בפארק תמנע יש כמה אופציות ללינה: מתחם הווילה קאמפ – קמפינג בסטנדרטים גבוהים מאוד, עם שני חדרי שינה ומבואה מרווחת, על שפת האגם; מתאים ללינה של ארבע נפשות. במתחם הווילה קאמפ יש מקלחות ושירותים, חניה נוחה ותאורה היקפית, ומסעדת חאן המלך שלמה נמצאת בסמוך. לינת שטח במתחם האוהלים – לינה באוהלים האישיים שלכם במתחם סמוך לאגם, במקום יש מחצלות ומזרנים; למשפחות שאינן מאורגנות עם ציוד קמפינג או למטיילים ספונטניים שהחליטו לבלות כאן את הלילה יש אפשרות להשכרת אוהלי איגלו משפחתיים עם מזרונים.
טלפון: 08-6316756, אתר אינטרנט

במהלך טיול בפארק תמנע, פקחו עיניים וחפשו צורות מעניינות באבן החול, כמו למשל הברווז הזה… | צילום: חגית גל

20 ק"מ מאילת: עמודי עמרם
הצעה לטיול קצר, רובו ברכב ומיעוטו ברגל, אל עמודי אבן מרשימים במיוחד. בקילומטר 20 על כביש הערבה פונים מערבה (ימינה) בעקבות השילוט לעמודי עמרם ונוסעים בדרך עפר המסומנת כחול. בהמשך, הדרך מתפצלת – הצד השמאלי, המסומן ירוק, ממשיך לעבר קניון שחורת (ראו הצעה לטיול מתחת), הצד הימני מסומן בכחול, ובו אנחנו ממשיכים עוד כשישה קילומטרים. הדרך המסומנת ירוק מתחברת לדרך מסומנת בשחור, שחסומה בסופה לנסיעה. כאן נחנה את הרכב ונתחיל ללכת. הליכה של כחצי קילומטר בדרך המסומנת שחור מובילה אל עמודי עמרם. אלו חמישה עמודי אבן חול מרשימים, שנוצרו כתוצאה ממי גשמים שחרצו סדקים במצוק והעמיקו אותם מאוד. ליד העמודים אפשר להבחין במחילות ופירים, אלו שרידים של אתר כריית נחושת מהתקופה הרומית. בקירות הערוץ של נחל עמרם תבחינו במחשופי אבן חול צבעונית. המקום נפלא למנוחה ולפיקניק נינוח, כזה שיגרום גם לעכברי העיר הנמרצים ביותר להוריד הילוך ולהתחבר להוד המדברי.

עמודי עמרם. להתחבר להוד המדבר | צילום: דורון ניסים

20 ק"מ מאילת: קניון שחורת
הצעה לטיול מעגלי שמתאים מאוד גם למשפחות עם ילדים שאוהבים ללכת. נהדר לעשותו באביב, בסתיו או בחורף, לא מתאים לימי הקיץ החמים. אורך המסלול: 3 ק"מ, משך הטיול: כשלוש שעות.

בקילומטר 20 על כביש הערבה פונים מערבה (ימינה) בעקבות השילוט לעמודי עמרם אל דרך עפר המסומנת כחול. לאחר כשלושה קילומטרים, בהתפצלות הדרכים, פונים שמאלה, אל דרך המסומנת ירוק, בעקבות השילוט לנחל שחורת. הדרך מגיעה לחניון, שם משאירים את הרכב ומתחילים ללכת בשביל המסומן ירוק, שנכנס לתוך קניון שחורת. הקניון חתור בסלעים עתיקים, בני יותר מ-600 מיליון שנה, ואפשר להבחין בתוכם בגבישים בצבעים שונים. אורכו של הקניון כ-1.2 ק"מ וההליכה בו כוללת טיפוס בשני מפלים יבשים, הטיפוס אינו קשה אבל ילדים קטנים ידרשו לעזרה. בסופו של הקניון מגיעים לשביל מסומן אדום, שעולה לגדה הצפונית של האפיק משם יש תצפית נפלאה על כל האזור. שימו לב לסלעים כאן, השונים מאלו שראיתם בקניון. אלו הם סלעי משקע ימי, ואם תסתכלו היטב, תגלו בתוכם מאובנים. במפגש של השביל המסומן אדום עם שביל המסומן בשחור ובסימון כתום-לבן-כחול של שביל ישראל פונים כאן ימינה וממשיכים עם השביל השחור עד למפגש עם הרכב.

במהלך טיול בקניון שחורת, עם קצת מזל, אפשר לפגוש את צבי הנגב | צילום: דורון ניסים

3 ק"מ מאילת: קיבוץ אילות
פחות מחמש דקות מהחוף הצפוני של אילת אפשר ליהנות משלווה מדברית ונופים נהדרים של הרי אילת והרי אדום. האפשרות ליהנות מכל העולמות – מצד אחד, החופים והאטרקציות של אילת, ומצד שני, מרחבי המדבר הפתוחים והשלווה המבורכת – הופכת את בית ההארחה אילות לאופציה מפתה במיוחד. במקום מגוון של יחידות נופש מרווחות, הפזורות במרחבים המטופחים של הקיבוץ – יחידות אירוח שמתאימות לזוגות, אחרות, עם חדר שינה וסלון, מתאימות מאוד למשפחות. חדרי משפחה "מול הים" נמצאים במבני קומותיים, ארבע יחידות בכל מבנה, וכל דירה כוללות חדר שינה וסלון ומאובזרת בחדר אמבטיה עם מקלחון, מטבחון עם כלי אוכל, מקרר, ערכת קפה/תה ומיקרוגל, טלוויזיה בכבלים, טלפון ומזגן. חדרי משפחה "בין הדקלים" הם דירות אירוח צמודות קרקע מרווחות, הכוללות חדר שינה וסלון, בכל דירה יש מטבחון עם כלי אוכל, מקרר קטן, ערכת קפה/תה ומיקרוגל, חדר אמבטיה עם מקלחון, שירותים, טלוויזיה בכבלים, טלפון, מזגן ופינת ישיבה בחוץ. לזוגות מוצעים חדרי אירוח "בצל הרים", חדרים מרווחים ונעימים המאובזרים במקרר וערכת קפה/תה, מקלחת, שירותים, טלוויזיה בכבלים, טלפון, מזגן ופינת ישיבה בחוץ.


קיבוץ אילות הטובל בירק, במרחק נגיעה כמעט מאילת

מסעדת כפות תמרים מציעה אוכל טעים ובנוסף, האורחים יכולים ליהנות מבריכת שחייה חיצונית (בעונה) ומבריכת שחייה מקורה ומחוממת. בית ההארחה אילות מהווה נקודת יציאה מצוינת לטיולים רגליים או באופניים, במקום תוכלו לקבל המלצות למסלולי טיול. בתקופת הנדידה, כשהמוני ציפורים נוחתות בשדות הקיבוץ למנוחה ומזון, אפשר לצאת לסיור בין השדות כדי לצפות בהן. 
איך מגיעים? בכביש 90 פונים ימינה לקיבוץ אילות, 3.5 ק"מ דרומית לאזור תעשיה שחרות.
טלפון: 08-6358816 אתר אינטרנט

בית הארחה אילות. להתמכר לשלווה, חמש דקות מהחופים ההומים של אילת

ולסיום: הצעה לטיול בקניון האדום
טיול מומלץ לכל המשפחה, שילמד את הצעירים בחבורה ש"הקניון האדום" הוא לא רק מרכז קניות אילתי… אפשר לעשות את הטיול הזה בדרך לאילת או במהלך החופשה בעיר, והוא כולל נסיעה בנופים מרשימים של הרי אילת והליכה בקניון יפהפה. אורך מסלול ההליכה הוא 1 ק"מ, וזמן הטיול (לא כולל הנסיעה למקום) כשעה וחצי.

הרי אילת ומפרץ ים סוף. אל תחמיצו טיול בנופים האלה | צילום: דפנה טל, משרד התיירות

לבאים מצפון: לבאים ממצפה רמון בכביש 40, בהצטלבות עם כביש 12, פונים לכביש 12 וממשיכים דרומה לכיוון אילת. קצת לפני הק"מ ה-19 פונים מזרחה לפי השילוט לקניון האדום. ממשיכים עוד כקילומטר וחצי בדרך עפר מסומנת אדום, עד החניון שבסופה.

לבאים מאילת: עולים בדרך יותם לכיוון מערב וממשיכים בכביש המטפס להרי אילת. בדרך עוברים ליד מחסום צבאי במעבר הגבול נטפים וכתשעה ק"מ לאחריו יש שילוט לקניון האדום. כאן יורדים מהכביש וממשיכים בהתאם לשילוט בדרך עפר המסומנת אדום. לאחר כקילומטר פונים לדרך מסומנת ירוק וממשיכים איתה כ-300 מ' עד לחניון.

מהחניון מתחילים ללכת בשביל המסומן ירוק. השביל יורד לתוך ערוץ קטן ומתפתל אשר מתחבר בהמשך לערוץ של נחל שני. ממשיכים ללכת כל הזמן בשביל הירוק, בערוץ של נחל שני, עד שהוא מגיע לקניון האדום. הקניון, שאורכו 300 מ' בסך הכל, הוא אחד הקניונים היפים ביותר בהרי אילת, וכדאי להאט את קצב ההליכה ולהסתכל סביב-סביב. שימו לב לשכבות אבן החול המפותלות ולצבעים המרהיבים. במהלך הירידה בקניון נעזרים ביתדים וסולמות. בסוף הקטע הקניוני עומדות בפניכם שתי אפשרויות: להסתובב ולחזור בדרך בה הגעתם – במעלה הקניון האדום, משם לערוץ נחל שני עד לחניון ולרכב. אפשרות אחרת: ביציאה מהקניון, במקום בו הנחל מתרחב, יש שביל מסומן שחור העולה ומטפס מעל הקניון, עוקף אותו וחוזר לנחל שני, שם הולכים בערוץ הנחל (בשביל המסומן ירוק) עד שמגיעים חזרה לחניון. שימו לב: השביל העוקף את הקניון הוא צר ויכול להיות מעט מפחיד עבור הסובלים מפחד גבהים, אם אתם שייכים לקבוצה הזאת, טוב תעשו אם תבחרו באופציה הראשונה שהצענו.

בתמונה הראשית: פארק תמנע | צילום: חגית גל

טיולים נוספים בסביבת אילת:

נחל יואש 
נחל יואש
הצעה לטיול בנחל יואש שבהרי אילת, עם תצפיות נוף מרשימות ומפגש עם תצורות סלע מיוחדות המאפשרות לדמיון להתפרע

 

הר שלמה 
הר שלמה
הר שלמה אינו מההרים הגבוהים ביותר בגוש הרי אילת, גובהו בסך הכל 696 מטרים מעל פני הים, אבל בשל היותו מבודד ובשל קרבתו היחסית למפרץ אילת נשקפים ממנו נופים מרהיבים לכל עבר

 

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.