תפריט עמוד

שייט נהרות ביעדים אקזוטיים

שייט נהרות במקומות רחוקים מאפשר לגלות את העולם בקצב נינוח, ליהנות מנופים נפלאים ולהגיע למקומות שנמצאים מחוץ למסלול התיירים השגרתי, בלי לוותר על תנאים נוחים ומפנקים. הצעה לארבעה מסלולי שייט נפלאים במקונג, בגנגס ובאמזונס

 שייט נהרות ביעדים רחוקים ואקזוטיים אינו דומה לשום טיול אחר. השייט מתנהל בקצב נינוח, כשספינת הנהר חולפת באיטיות על פני הנופים ואפשר לספוג בנחת את הטבע והאווירה המיוחדת. בכל יום הספינה עוגנת ביעד אחר והנוסעים יוצאים לסיורי עומק המלווים בהדרכה מקצועית, מבקרים בכפרים קטנים, מתרשמים מאתרים היסטוריים, מטיילים בטבע ופוגשים את התושבים המקומיים. ספינות הנהר מגיעות פעמים רבות גם לאתרים פחות מתוירים, שנמצאים מחוץ למסלול הטיול הרגיל, מה שתורם לחוויה המיוחדת. הבילוי על הספינה מענג לא פחות מהביקור ביעדים השונים. ספינות הנהר הן למעשה מלון בוטיק צף עם כל הפינוקים. הספינות מפוארות ומעוצבות, עם מספר מצומצם של חדרים, שבכולם מרפסות המשקיפות לנוף. יש גם סיפון שיזוף, מסעדות המגישות אוכל משובח, תכניות תרבות עשירות ואיכותיות ולפעמים גם פינוקים נוספים כמו ספא או ג'קוזי. 
 

                       
הנה ארבעה מסלולי שייט מיוחדים בנהרות באסיה ובדרום אמריקה:

שייט על המקונג בווייטנאם ובקמבודיה
נהר המקונג האדיר, אחד מהנהרות הגדולים באסיה, מתחיל את דרכו בסין וזורם דרך בורמה, לאוס, תאילנד וקמבודיה עד שהוא נשפך לים סין בדרום וייטנאם. לאורך הנהר יש ערים גדולות ותוססות לצד כפרים קטנים, בהם ניתן להתרשם מאורח החיים המקומי. לאורכו של המקונג הזורם בווייטנאם ובקמבודיה יש יערות עבותים, אתרים ארכיאולוגיים מרתקים, ערים מלאות חיים ואפשרויות רבות למפגשים עם התרבות המקומית.


ילדים בקמבודיה. במהלך השייט במקונג יש הזדמנויות למפגשים עם התושבים המקומיים | צילומים: עולם נסתר

הטיול מתחיל בסיאם ריפ, אשר מהווה בסיס טוב לטיול במקדשי אנגקור וואט המפורסמים, המהווים את אחד משיאי הטיול בקמבודיה. הביקור באנגקור כולל, בין היתר, תצפית מלהיבה על המקדשים בשעת הזריחה. משם נוסעים לעיירה קמפונג צ'אם, בה עולים על ספינת הנהר ומתחילים בשייט. השייט עובר דרך נופים פסטורליים של שדות אורז וכפרי דייגים. בדרך עוצרים באתר המקדשים וואט האצ'ני, ובכפר המסורתי אנגקור באן, מבקרים בכפר אמנים, נוסעים בעגלות רתומות לשוורים בשדות אורז ולא פוסחים על ביקור בפנום פן, בירת קמבודיה, בה מבקרים בארמון המלכותי ובפגודת הכסף, בשוק מקומי ובמוזיאון רצח העם הקמבודי. מקמבודיה ממשיכים בשייט על המקונג לווייטנאם, שם מבקרים בשווקים המרתקים של טאן צ'או ובשוק הצף של קאי בה. לסיום מגיעים לסייגון הנהדרת, הגדושה בפנינים קולוניאליות כמו בית האופרה, בית העירייה הישן ובזיליקת נוטרדאם.


נערה עם פרח לוטוס בסייגון, בירתה המרתקת של וייטנאם | צילום: שאטרסטוק           

שייט על המקונג בלאוס
קטע מסעיר נוסף של נהר המקונג נמצא בלאוס, בין הבירה ויינטיאן למשולש הזהב – משולש הגבולות בין לאוס, בורמה ותאילנד. אזור זה כולל קטעים קשיים לניווט והספינה עוברת בקניונים צרים ויורדת במים גועשים. זהו שייט נופי במיוחד, שלאורכו אפשר לראות הרים המכוסים בצמחייה ירוקה, סלעים וצוקים מרשימים המזדקרים מהנהר וכפרים מבודדים השוכנים על גדות הנהר. השייט, שנמשך 12 ימים, נפתח בבירת לאוס, ויינטיאן, בה מבקרים במקדש הבודהיסטי פא תאט לואנג, אשר מופיע על סמל לאוס, ובמקדש וואט סי סקאט, העתיק ביותר בעיר. לאחר מכן מצפים לנוסעים יומיים של שייט על המקונג, בטבע מרהיב ובין כפרים מסורתיים ומבודדים, שמעטים התיירים המגיעים אליהם. בהמשך הספינה עוגנת בפאק לאי, עיירת נמל לצד הנהר, ובה בתים בסגנון לאו מסורתי ובסגנון קולוניאלי צרפתי וכן שוק אקזוטי.
           
נופים דרמטיים נגלים במהלך שייט על המקונג           

בימי השייט הבאים מגיעים לכמה מהאתרים החשובים והמרתקים בלאוס, ובהם מפלי קואנג סי המרשימים, שנופלים מגובה 50 מטר בשלוש מדרגות; העיר לואנג פרבאנג, הבירה המלכותית הקודמת של לאוס שאף הוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ובה מקדשים עצומים, ארכיטקטורה צרפתית קולוניאלית ושוק לילה ייחודי; ומערות פאק או, מערות טבעיות בהן ניצבים אלפי פסלי בודהה קטנים. אזור זה עשיר באתרי טבע ומציע חוויות מרגשות, כמו הליכה בג'ונגל וביקור בכפרים מסורתיים. הטיול מסתיים באזור משולש הזהב, ובו אתרים מעניינים רבים, כולל הבודהה המוזהב, פסל ענק היושב בספינת מתכת.


המקדש הבודהיסטי פא תאט לואנג בבירת לאוס, אחד ממגוון מקדשים וסטופות שפוגשים במהלך השייט      

שייט על הגנגס בהודו
נהר הגנגס, אשר זורם לאורך 2,507 ק"מ בצפון הודו, מהרי ההימלאיה ועד למפרץ בנגל, נחשב לקדוש בדת ההינדית, וההינדים מאמינים שטבילה בנהר שוטפת את החטאים. לאורך הגנגס יש מקומות קדושים רבים והשייט כאן הוא חוויה מיוחדת, ולא רק בשל הנופים היפים שנשקפים לאורך הדרך. במהלך השייט מבקרים בעיירות ובכפרים מסורתיים, בארמונות ובמבצרים, באתרים בודהיסטים ועוד. ניתן לשוט במורד הנהר או במעלה הנהר, כאשר נקודת המוצא או הסיום היא ורנאסי, העיר הקדושה ביותר בהינדואיזם ובג'איניזם ואחת הערים העתיקות בעולם שעודנה מיושבת. בוורנאסי מזומנת לנוסעים חוויה מיוחדת – שייט בסירות משוטים בשעת הזריחה לעבר גאטות הרחצה ההומות, בהן טובלים המוני מאמינים לשם היטהרות. חוויה בלתי נשכחת נוספת היא שייט בסירות משוטים לצפייה בטקס הגאנגה ארטי, פולחן המתקיים בשעות הערב  על גדות הנהר וכולל הדלקת קטורת, פרחים, שירה ותפילה.
           
נהר הגנגס, שלאורכו ערים עתיקות, מבצרים וארמונות

עוד בטיול: ביקור בעיר העתיקה בוקסאר ורכיבה בריקשת אופן למדרגות הנהר בעיר, ביקור בגאזיפור, שבה יש בזאר ססגוני מהסוג שתמצאו רק בהודו, ביקור באתר הבודהיסטי סארנת שבו נשא בודהה את הדרשה הראשונה שלו לאחר שזכה בהארה, ביקור בארמון ובמוזיאון של המהרג'ה בראמאנגר ועוד.

גאנגה ארטי, פולחן שמתקיים בערב על גדות נהר הגנגס בווראנסי | צילום: שאטרסטוק

שייט באגן האמזונס באקוודור 
נהר האמזונס, האדיר בנהרות תבל, זורם דרך יער האמזונס, היער הגדול בעולם. שייט באגן האמזונס, בלב הג'ונגל הפראי, הוא הדרך הטובה ביותר לגלות את האזור המרתק הזה. שייט בנהר נאפו (Napo), יובל של האמזונס באקוודור, הוא בגדר חוויה בלתי נשכחת לכל אוהב טבע. השייט, שאורך כשבוע, כולל מפגש עם בעלי חיים רבים, בהם דולפיני נהרות ורודים, קופי סנאי ואינספור תוכים ססגוניים. אבל לא רק הטבע מדהים כאן, כך גם המפגש עם נשות שבט הקיצ'ואה המקומי וההיכרות עם חיי היום יום שלהן וביקור בבית ספר על גדת הנהר, שבו פוגשים את הילדים החיים באזור ולומדים על מערכת החינוך באזורים הנידחים של אקוודור.


שיט בקיאק בלב הג'ונגל של אגן האמזונס מהווה הדמנות למפגשים עם בעלי החיים שביער


בעיני רבים, גולת הכותרת של האזור היא הפארק הלאומי יאסוני, הגדול מבין הפארקים הלאומיים היבשתיים באקוודור, ובו צמחייה טרופית ועולם חי עשיר. בפארק ניתן לשוט בקיאק או בקאנו בלב הג'ונגל העבות ובדרך אפשר לראות דולפינים ורודים, תניני קיימן שחורים, אנקונדות, צבי נהר, ציפורים ייחודיות ומינים רבים של קופים. לצד אלה הג'ונגל של אקוודור מספק חוויות מרגשות נוספות, כמו טיפוס על מגדל תצפית בגובה 100 מטר ומשם לצפות על צמרות העצים באגן האמזונס.


סוויטה בספינת נהר באגן האמזונס. מהחלונות הגדולים נשקפים הנהר והג'ונגל שעל הגדה

גם על סיפון ספינת הנהר לא משעמם לרגע: מהסוויטות המרווחות שבאנייה וממרפסת הנוף ניתן להשקיף על הנהר ועל יער הגשם ולהקשיב לקולות הבלתי פוסקים של הטבע. במהלך השייט מתקיימות הרצאות מרתקות, מוקרנים סרטים תיעודיים ונערכות סדנאות מלאכה עם יצירת עבודות יד האופייניות לאזור.

 

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.