תפריט עמוד

קירגיזסטן: חלקת אלוהים הקטנה

הכנסת אורחים נדיבה, צירי נסיעה חווייתיים בנופים מרהיבים, טעימות מקטעי הליכה אלפיניים ואוכל מפתיע בטעמיו המיוחדים. או בקיצור, חוויה חד פעמית בקירגיזסטן

אגדה קירגיזית מספרת, שכשאלוהים חילק את העולם למדינות, נציג העם הקירגיזי נרדם בשמירה. כשהתעורר, התברר לו, לדאבונו, שאין לו חלקת אדמה. אלוהים לא יכול היה לעמוד מול תחנוני האיש, שהיה ידוע בטוב לבו ובהכנסת האורחים הנדיבה שלו, ולכן נתן לעם הקירגיזי את הפנינה שלו עצמו – הפנינה של מרכז אסיה, המכונה בהתאם "חלקת האלוהים". ואכן, זאת אחת המדינות היפות בעולם.


הפנינה של מרכז אסיה: גמלים כפולי דבשת ופסגות מושלגות משתקפים באגם

על גדות נהר הקוקמיראן
הרחוב הראשי של קיזיל אוי (Kyzyl-Oi), כפר קטן ויפהפה על גדות נהר הקוקמיראן במחוז נארין שבקירגיזסטן, היה ריק ומנומנם בזמן שמרבית תושביו פזורים בהרים סביב על עדריהם. נסענו לאטנו עד ה-Tourist Information (כן, יש שם דבר כזה), אך שלא במפתיע נמצא נעול ועזוב. ממול, בין בתי הבוץ, סוג של מאפייה ביתית. שתי נשים עמלות סביב תנור טאבון גדול על עצים וגללים. על האדמה ממתינים מגשי אלומיניום עגולים המכילים כדורי בצק המוגשים בתורם לטאבון ולאחר כמה דקות יצאו כפיתות טריות ותפוחות, חמות וריחניות, טעימות להפליא. למעשה, מעולם לא טעמנו פיתה מדהימה שכזאת.


טעם גן עדן: פיתות בטאבון, תפוחות, חמות וריחניות

הכפר הממוקם בגובה 1,800 מטר מעל פני הים, מספר בתמציתיות את סיפורה של קירגיזסטן. קיזיל אוי (אדום, בקירגיזית) מכונה כך על שם ההרים סביבו. אנשי הכפר עוסקים בעבודות חקלאיות. הם רועים את עדרי הצאן והבקר ומגדלים ירקות, אבטיחים ומלונים. רבים מהם מתפרנסים מהשכרת בתיהם לתיירים ללינת לילה ומהגשת ארוחות הכוללות פילאף, כיסוני בצק מיוחדים ממולאים בבשר, תה ירוק (בעיקר) וגם קומיס – חלב סוסות חמצמץ.

ממטעמי המטבח הקירגיזי, כיסוני בצק ממולאים

העם הקירגיזי ידוע בהכנסת האורחים הנדיבה שלו, שעטופה בתום שובה לב. הלינה בבתי המקומיים, שעשו כמיטב יכולתם כדי להנעים את השהות, התגלתה כחוויה מיוחדת. האנשים טובי סבר, החדרים נקיים מאוד, כלי המיטה מכובסים ונעימים וארוחת הבוקר העשירה כללה את מיטב התוצרת המשפחתית: לחם טרי וטעים להפליא חתוך גס על קדירת אלומיניום, חמאה מקומית, מעין גבינה במרקם מוס, ריבות מפתיעות, ירקות בלאדי ותה. הרבה תה ותמיד בקעריות קטנות.

מבט של ילדה. הלינה בבתי מקומיים מאפשרת להכיר את אורח חייהם

בבוקר יום המחרת יצאנו מהכפר והמשכנו בנסיעת ג'יפים למסלול שאורכו כ-160 ק"מ. התקדמנו בדרך מכרות הפחם לקראת חצייתו של רכס Kra Kichi בפס שגובהו 3,364 מ'. באזור זה נמצאים מרבצי פחם ענקיים, ואנחנו עצרנו מעל מחצבה שיצרה בריכת ממי תהום עצומה.

סטינו מהדרך וטיפסנו עם הג'יפים עד לקו הרכס העליון של Kra Kichi שם נגלתה לעינינו תצפית היקפית עוצרת נשימה לכל הכיוונים.

אחרי קפה זריז, ירדנו לצדו השני של הרכס, לכיוון אגם סונג קול (האגם האחרון, בקירקיזית). האגם היפהפה, הממוקם בגובה 3,016 מ' מעל פני הים, מוקף רכסים גבוהים ורכסי משנה. אנשי המקום מתגוררים כאן ביורטות במהלך חודשי הקיץ. היורטות הן אוהלים קירגיזיים של הנוודים המקומיים, שמגיעים עם משפחותיהם ומקניהם לרעות בשדות המוריקים, והן גם משמשות כאכסניות עונתיות ללינת מטיילים.


היורטות משמשות בית ארעי לנוודים במהלך חודשי הקיץ וכן אכסניות עונתיות למטיילים

יורט, מרק נפלא וצוק נסתר
בארוחת הצהריים המצוינת שהוגשה בתוך יורטה צבעונית, באווירה חמה ונעימה, סיפרו לנו המקומיים שהקרקע בתחילת הקיץ פורייה כל כך, עד שמרבדי הפרחים העצומים משמשים למאכל של העדרים. עובדה זו משפיעה על איכות הקומיס (חלב סוסות), שמסייע בריפוי בעיות מעיים ועיכול. ארוחת הערב הייתה נהדרת גם היא וכללה מרק מעולה ועשיר ודגים טריים ממי הנהרות באזור.

היום השלישי היה אתגרי ופעיל במיוחד. במשך כ-8 שעות צלחנו כ-180 ק"מ בדרך לעיירה נארין, עם שפע של הפתעות וגיחות קצרות מחוץ לציר הדרך. התחלנו ברכיבה על סוסים באזור האגם מול נוף בראשיתי. סוס, אגב, הוא הבהמה החשובה ביותר לנווד הקירגיזי, ושימושיו מגוונים: רכיבה, רעיית המקנה, מקור לחלב סוסות, בשר, וגלליו אף משמשים לבעירת מדורות, לבישול ולחום. המשכנו לטייל בין יורטות מקומיות בשדות ירוקים אינסופיים ועצרנו לפעילות אתגרית על צוק יפהפה החבוי לו בין עמקים במקום פסטורלי.

הנופים שפוגשים במהלך טיול בקירגיזסטן מבהירים היטב את הכינוי "חלקת האלוהים"

המשכנו בנסיעה לחציית רכס Kalamak Ashu pass הנישא לגובה 3,446 מ'. עצרנו לתצפית מדהימה החוצה את המעבר ויורדת ב-33 פיתולים תלולים (33 האחיות, אה-לה כביש שבע האחיות בדרך לקסטל), שאת רובם ניתן לראות מהתצפית. ירדנו לגובה 1,800 מטר בנסיעה אטית וחווייתית עד נהר, שממנו יצאנו רגלית למפל שוצף נסתר. קפה ועוגיות, חוזרים לג'יפים וממשיכים לעיר המחוז נארין.

ביום הבא המשכנו בנסיעה הרפתקנית לאורך נהר אקי נארין. חצינו קניון ענק וארוך באזור Central Tien Shan mountains, קניון פראי וירוק שהופך בהמשך הדרך למדברי וצחיח. יצאנו לעמקי ענק רחבים ומרשימים ונסענו לאורך ערבות העשב. יצאנו, כהרגלנו, מהציר ונסענו בדרכים מאתגרות בין הרכסים שמעל עמקי הענק, כדי ליהנות מתצפיות מרהיבות אל רכסים מושלגים לצד רכסים צחיחים ושלל עדרי סוסים, פרות ומשפחות של יאקים שעירים.

עם ערב הגענו אל העיירה Kochkor לאירוח ולינה בבתי המשפחות. אכלנו ארוחת ערב אצל פטימה, צפינו במופע פולקלור מקומי וביקרנו במפעל ביתי לייצור ביגוד קירגיזי מסורתי מלבד, שטיחים וכובעים.

אישה בפתח היורטה. העם הקירגיזי ידוע בהכנסת האורחים הנדיבה שלו

המשכנו לאגם איסיקול הענק (האגם החם), האגם ההררי השני בגודלו בעולם, שמפתיע במימיו הכחולים, חופיו החוליים וכל זה בתוך נוף הררי עם פסגות מושלגות. באחד הוואדיות מסתתר שביל צר ואדמדם ואזור מקסים של סלעי ארגמן והתרוממות קרקע מיוחדת ואדירת ממדים. בערוץ אחר חווינו הליכה רגלית למפלי ענק וחזינו במופע ציד מסורתי של עיט זהוב. בהמשך טיפסנו באופן רכוב אל הר הלב השבור ושבעת השוורים (את האגדה העצובה תשמעו בטיול).

מופע ציד מסורתי בעזרת עיט זהוב

למחרת, השכם בבוקר, עלינו על משאית מיוחדת וטיפסנו 17 ק"מ במעלה ערוץ אלטין אראשאן (Altyn Arashan Gorge). ציר הנסיעה הוא טכני וקשה, ולכן נעזרנו במשאיות סובייטיות ישנות שהוסבו לטיוליות עם הנעה של 6X6, חוויה מיוחדת בפני עצמה. לעמק הרחב שנפרש בקצה הדרך מגיעים מהפסגות מטיילי הטרקים ומשתכשכים במי מעיינות חמים. בהמשך צעדנו בערוץ שמגיע עד לגובה 3,030 מ' ונהנינו מהנוף האלפיני היפהפה שהקיף אותנו.


הטיולים בקירגיזסטן הם ברכבי שטח – ג'יפים, משאיות 4X4 או 6X6

תשעה ימים של שכרון חושים
כמה מילים על קירגיזסטן. זוהי מדינה צעירה במובן של חיי עצמאות ופרידה מאמא רוסיה הגדולה מאז פירוק ברית המועצות באוגוסט 1991. התרבות הקירגיזית היא תרבות מיוחדת של נוודים הרריים עם מוזיקה ייחודית ו"האפוס של מאנאס" – אוסף סיפורים, שירים ואגדות על חייו והרפתקאותיו של הגיבור המיתולוגי מאנאס ולוחמיו האמיצים. מאנאס, שנחשב לאבי האומה הקירגיזית, ליכד את השבטים הקירגיזיים במאבקם לעצמאות מול השבטים הקילמיגיים באזור. האפוס מהווה חלק נכבד מההיסטוריה של העם הקירגיזי.

רוב שטחה של קירגיזסטן – פי 10 משטח מדינת ישראל – הוא הררי

את רוב שטחה של קירגיזסטן, שבה עוברים חלק מנתיבי המשי, תופס רכס הרי טיין-שאן שאורכו כ-3,500 ק"מ. הרי טיין שיין (ההרים השמימיים), מכונים גם "טנגרי-טאג" (הרי הרוח). הרכס האימתני, שגובה פסגתו המכונה "פיק פיבודי" (פסגת הניצחון ברוסית), הוא 7,349 מ' מעל פני הים, עובר בגבול עם קזחסטן, קירגיזסטן, אוזבקיסטן ומערב סין.

רוב שטחה של קירגיזסטן, שמתפרסת על פני 200,000 קמ"ר (פי 10 ממדינת ישראל), הוא הררי. רבים מתושבי המדינה הם נוודים המגדלים בחודשי הקיץ את עדריהם בהרים, בין שפע צמחייה ומים. הם לנים ביורטות שאותן הם מקימים לחודשי הקיץ, ואילו בחודשי החורף הקרים הם חוזרים לכפרים ומכנסים את עדריהם ליד בתיהם.


רבים מתושבי קירגיזסטן הם נוודים המגדלים בחודשי הקיץ את עדריהם בהרים, שם הם לנים ביורטות

הטיולים בקירגיזסטן הם ברכבי שטח (ג'יפים, משאיות 4X4 או 6X6), מיניבוסים המוגבלים בתנועתם, וכמובן טרקים הרריים. טיול הג'יפים המיוחד שהכנו הוא תמציתי (תשעה ימים, כולל טיסות), ומעניק מבט בלתי אמצעי ליופייה של המדינה ואנשיה: עמקי ענק, הרים ומעברים גבוהים, אירוח אצל המקומיים בכפרים וביורטות בהרים, נסיעה בינות לעדרי סוסים, כבשים, עזים, יקים, פולקלור מקומי, אוכל קירגיזי, ולאמיצים גם חלב סוסות. הטיול כולל צירי נסיעה חווייתיים לנהיגה, פעילות על צוק הניבט אל עמק יפהפה וערוצי נחל זורם, טעימות מקטעי הליכה אלפיניים והפתעות נוספות שיהפכו את הטיול לקירגיזסטן לחוויה בלתי נשכחת.

אורי שחף – מנכ"ל חברת פלטינום המארגנת טיולים ג'יפים 4X4 בעשרות יעדים בעולם, טיולי תמריץ ואתגר.

מסע אופניים בקירגיזסטן

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.