תפריט עמוד

צפון הולנד: ים של חולות

הולנד מעלה דימויים מוכרים וברורים: טחנות רוח, תעלות מים, כפכפי עץ, פריחת צבעונים. אבל לא רק את אלה אפשר למצוא במדינה הקטנה והשטוחה הזאת. בצפונה של הולנד, בים ואדן (Waddenzee), הנופים שונים ומשתנים ללא הרף: בשעת השפל מישורי חול עצומים נחשפים, וכעבור 12 שעות, עם בוא הגאות, הם נבלעים במים כאילו לא היו פה מעולם. במקום המיוחד הזה, עם נופיו הליריים והענוגים, יש מגוון מעניין במיוחד של צמחייה ובעלי חיים – כלבי ים, צדפות, חלזונות ימיים וציפורים רבות. בעת השפל אפשר לצאת לטיולים רגליים (מודרכים, כדי לא לפגוע בחי ובצומח הייחודיים) לאורכם ורוחבם של החולות הלחים שזה עתה נחשפו ועוד כמה שעות ייעלמו.

כלבי ים בוואלדן. קשה להאמין שזוהי צפון הולנד | צילום: Mhaesen, GFDL

בים ואדן פזורים חמישה איים מאוכלסים ועוד כמה איים ואיונים ריקים מאדם. הגדול באיים המאוכלסים והמתויר ביותר הוא טסל (Texel), בית גידול טבעי לציפורים ומקום מפלט נעים בטבע. באי, שאורכו כ-25 קילומטר ורוחבו כתשעה קילומטרים, נהדר לטייל ברגל, לרכוב על אופניים או על גבו של סוס, לצפות בציפורים ולבקר בכפרים הציוריים. לכל צדו המערבי של האי, מצפון ועד דרום, נמתחת שמורת הטבע דוינן (Duinen). זהו אזור נפלא של דיונות וצמחיית חולות נמוכה, עם שלל עופות וציפורים קבועות ונודדות ושפע של מסלולי טיול רגליים ובאופניים.

בסרטון הבא אפשר לראות מבחר מבעלי חיים והצמחים באזור ים ואלדן:

איך מגיעים?
נקודת המוצא לטיול באיים בים ואדן היא העיר דן הלדר (Den Helder) שנמצאת כ-90 ק"מ מצפון לאמסטרדם. משך הנסיעה ברכבת מאמסטרדם – כשעה ורבע.

בתמונה: ים ואדן. טיול על החולות הרטובים שנחשפים בשעת השפל | צילום: Michielvd, GFDL

מטעמים הולנדיים

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.