תפריט עמוד

פורטוגל – טיול ברכב שטח

פורטוגל מציעה למטיילים שילוב מנצח של טבע שופע, נופים מגוונים, ערים מרגשות ואתרי תרבות מרתקים. הצעה לטיול ברכב שטח בפורטוגל, שמשלב את האתרים הקלאסיים עם פנינים שנמצאות מחוץ למסלול התיירים הרגיל

פורטוגל היא אחת המדינות המרתקות באירופה ובשנים האחרונות גם המטיילים הישראלים מגלים את קסמה הרב. המדינה, ששוכנת לאורך החוף המערבי של חצי האי האיברי, בדרום-מערב אירופה, מציעה נופים מגוונים של חופים דרמטיים, שמורות טבע יפהפיות, יערות ומפלים, ולצד אתרי הטבע, מומלץ כמובן לבקר בערים ובעיירות המקסימות, דוגמת ליסבון, סינטרה, קוימברה ואובידוש.

אחת הדרכים הפחות שגרתיות לחוות את פורטוגל היא בטיול ברכב שטח. בניגוד לטיול רכוב רגיל, נסיעה ברכב שטח מאפשרת הגעה לשמורות טבע מרהיבות ונסיעה בדרכים הרריות ונופיות שלא ניתן להגיע אליהן ברכב רגיל, וחושפת את הצד הפראי של פורטוגל. ליקטנו כאן כמה מקומות, מראות וחוויות שלא כדאי להחמיץ בטיול בפורטוגל.

לקריאה נוספת:


טיול ברכב שטח מאפשר לנסוע בדרכים שלא ניתן לנסוע בהן ברכב רגיל ולהכיר את הצד הפראי של פורטוגל

קאבו דה רוקה
המצוק המרשים הזה, המתנשא לגובה של כ-150 מטר מעל חוף האוקיינוס האטלנטי ומכוסה בצמחייה ירוקה, הוא הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה. בעבר היו מי שסברו שזהו סוף העולם, והמשורר הלאומי בן המאה ה-16 לואיש דה קמואש כתב על המקום: "כאן המקום שבו מסתיימת היבשה ומתחיל הים שאין לו סוף". המגדלור מהמאה ה-18 ששוכן על המצוק תורם לאווירה הרומנטית במקום.


קאבו דה רוקה, הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה. המגדלור תורם לאווירה הרומנטית

סינטרה
העיירה ההררית סינטרה (Sintra), שהיתה חביבה במיוחד על רוזנים ומלכים, היא אחד היעדים המרתקים בפורטוגל, עם ריכוז גבוה במיוחד של ארמונות ומבנים מפוארים בתוך העיירה ובסביבתה הקרובה. עם אתריה הרבים של סינטרה ניתן למנות את פלסיו נסיונל, ששימש כארמון הקיץ של מלכי פורטוגל, את המבצר המורי, את ארמון פנה הססגוני ששוכן בליבו של יער הנושא את אותו שם, ואת אחוזת רגליירה המוקפת בגן יפהפה.


אחוזת רגליירה בסינטרה., אחת משורה ארוכה של ארמונות, טירות ומצודות בעיירה ההררית ובסביבותיה

אבורה
העיר אבורה (Évora), ששוכנת בחבל אלנטז'ו, כ-140 ק"מ דרומית-מזרחית לליסבון, מכונה גם "עיר מוזיאון", בשל העושר ההיסטורי והאדריכלי של המרכז העתיק שלה, שאף הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. ראשיתה של העיר בתקופה הרומית, ובהמשך הגיעו אליה כובשים שונים, בהם המורים והספרדים, שהותירו בה את חותמם. העיר הגיעה לשיא פריחתה במאה ה-16, אז היתה מרכז תרבותי ואקדמי חשוב. היום תענוג לטייל בין הסמטאות של העיר המבוצרת, שמערבת סגנונות ארכיטקטוניים שונים.


אבורה. עושר היסטורי ואדריכלי מדהים

חבל אלנטז'ו
אם כבר הגענו לאבורה, חבל לפספס טיול מורחב יותר בחבל אלנטז'ו (Alentejo) הגובל בספרד. האזור, שאינו מוכר לרבים מהתיירים המטיילים בפורטוגל, מציע נופים פסטורליים להפליא, עם גבעות עגולות, יערות אלוני שעם, שדות מעובדים משובצים בחוות מסורתיות (פינקות), שטחי מרעה, כרמי זיתים, ערים לבנות, מצודות עתיקות וכפרים שלווים. כאן עובר גם נהר הטז'ו, הגדול בנהרות פורטוגל.

מנופיו הפסטורליים של חבל אלנטז'ו. על אף יופיו הרב, הוא מתויר הרבה פחות מאזורים אחרים בפורטוגל

כל אלה מזמינים לנסיעה נינוחה בדרכים הנופיות, ואם אפשר לעשותה ברכב שטח – מה טוב. יש כמה מקומות באזור שכדאי מאוד לבקר בהם, כמו המצודה מרוואו, מצודה מסוף המאה ה-13 ששוכנת בראש גבעה ומחומותיה נשקף נוף נפלא. בין החומות מסתתרת עיירה זעירה שכדאי לטייל בין סמטאותיה. לא רחוק משם נמצאת קסטלו דה וידה, עיירה קטנה עם טירה, בתים לבנים, סמטאות צרות ותלולות ורובע יהודי שמאפשר הצצה לעבר היהודי המפואר של העיירה. מומלץ מאוד לבקר גם במונסנטו (Monsanto), כפר מקסים, שבתיו המסוידים לבן בנויים בין סלעי ענק.


בתי הכפר מונסנטו, שבחבל אלנטז'ו, בנויים בין סלעי ענק

בלמונטה והסיפור היהודי
בפורטוגל שגשגה קהילה יהודית מפוארת, שתחילתה במאה ה-12. ב-1492, עם גירוש יהודי ספרד, הוכפל מספר היהודים בפורטוגל והקהילה מנתה אז 70,000 איש, כעשירית מאוכלוסיית המדינה! אלא ששנים אחדות לאחר גירוש ספרד כל זה בא אל קיצו: בשונה משכנו ממזרח, המלך הפורטוגלי החליט לא לגרש את היהודים מארצו אלא לגרום להם להמיר את דתם. כך החל תהליך המוני של הטבלת יהודי פורטוגל לנצרות, אלא שרבים מהם שמרו על יהודתם בסתר וחיו כאנוסים. בעיירה ההררית בלמונטה (Belmonte, שם שפירושו "ההר היפה") חיה קהילה גדולה של אנוסים, שהמשיכה לשמור על מנהגי היהדות בסתר לאורך מאות שנים, ונמנעה מנישואים עם השכנים הנוצרים. סיפורה המיוחד של הקהילה הזאת נחשף בראשית המאה ה-20 ולקראת סוף המאה קיימה הרבנות הראשית בישראל מבצע של "השבה ליהדות", במהלכו גויירו מרבית אנוסי בלמונטה. כיום חיה בעיירה קהילה יהודית, יש בה בית כנסת ומוזיאון יהודי, שהוקם ב-2005 והמביא את סיפורם של יהודי האזור.

שמורת רכס הכוכב
לצד פנינים היסטוריות ותרבותיות, פורטוגל מציעה גם טבע מרהיב ביופיו. אחת ההוכחות הבולטות לכך היא שמורת הטבע רכס הכוכב (Serra de Estrela), הגדולה והמרשימה ביותר בפורטוגל. למרות יופייה הרב, היא נמצאת מחוץ למסלול של מרבית הישראלים המטיילים בפורטוגל. השמורה, שמהווה חלק מרכס ההרים הגבוה ביותר בפורטוגל (הפסגה הגבוהה ביותר בה מתנשאת לגובה 1,993 מטר), מציעה פסגות מרשימות, יערות, נהרות שוצפים, אגמים וסלעי גרניט שבהם נחצבו כנסיות. מומלץ במיוחד לטייל כאן ברכב שטח, שמאפשר לנסוע בכבישים הצרים של האזור ובתנאי שטח לא פשוטים ולהגיע למקומות שלא ניתן להגיע אליהם ברכב רגיל.


מפל בשמורת רכס הכוכב. טבע מרהיב ביופיו

שייט קיאקים בנהר המונדגו
רכס הכוכב הוא המקור של כמה נהרות, בהם מונדגו (Mondego), הנהר הארוך ביותר בפורטוגל (הטז'ו ארוך ממנו, אבל מרביתו זורם בספרד השכנה). הנהר זורם לאורך 234 ק"מ, משמורת רכס הכוכב עד שהוא נשפך לאוקיינוס האטלנטי. אחד משיאי הביקור באזור הוא שייט קיאקים במונדגו, אחד הנהרות היחידים בפורטוגל שבהם אפשר לשוט בנוחות לאורך כל השנה. השייט רגוע ועובר דרך נופים יפים של עמקים ירוקים.

קוימברה
העיר קוימברה (Coimbra), השוכנת על גדות נהר המונדגו, שימשה במאות ה-12 וה-13 כבירת פורטוגל. אחד מאתריה המרכזיים הוא האוניברסיטה, שנוסדה בשנת 1290 והיא נחשבת לאחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם. עוד מומלץ לבקר בקתדרלה הבנויה בסגנון רומנסקי, במנזר סנטה קרוז ובשוק הססגוני. מעבר לכך, נפלא פשוט לשוטט בסמטאות המרוצפות באבן של העיר העתיקה. קוימברה היא גם מקום מצוין ליהנות ממופע פאדו מסורתי.


קוימברה בשעת ערב. האוניברסיטה של העיר היא אחת העתיקות בעולם

אובידוש
העיירה הימי ביניימית אובידוש (Óbidos) התפרסמה כ"עיר הנישואין" משום שמלכי פורטוגל נהגו באופן מסורתי להעניק אותה כמתנת נישואין לנשותיהם… סיור בעיירה, שהקלישאה "ציורית" הולמת אותה להפליא, מגלה שזו היתה מתנה מוצלחת במיוחד: הסמטאות מרוצפות האבן, החנויות הקטנות, הבתים הלבנים העטורים בשיחי בוגנוויליה פורחים, החומות העתיקות והטירה שחולשת על העיר – כל אלה הופכים את השיטוט כאן למהנה במיוחד.


המרכז העתיק של אובידוש. בתים לבנים, גגות אדומים ושיחים פורחים המוסיפים כתמי צבע

ליסבון
טיול בפורטוגל כמעט תמיד נפתח ומסתיים בליסבון. בירת פורטוגל, השוכנת על גדות נהר הטז'ו, היא עיר נפלאה וידידותית מאוד, שמציעה שילוב של ארכיטקטורה נהדרת, אמנות וחיי תרבות ולילה עשירים. רבים מהאתרים המעניינים בליסבון מרוכזים ברובע בלם, בהם מנזר ז'רונימוש, אנדרטת המגלים, מגדל בלם ועוד. בנוסף, מומלץ לטייל בשדרת ליברדדה, הרחוב הראשי של העיר, לבקר בארמון פוש ובגנים הבוטניים, לבלות בכיכר רוסיו השוקקת ולשוט בנהר הרחב. כל אלה מהווים סיום הולם לטיול גדוש בחוויות בפורטוגל.


ליסבון, בירת פורטוגל, היא עיר נעימה וידידותית

בתמונה הפותחת: ארמון פנה הססגוני, הנמצא על גבעה מיוערת סמוך לסינטרה

עוד טיולי ג'יפים בעולם כאן >>
צילומים בכתבה: עופר וג'יפ, שאטרסטוק

הרצאת וידאו: פורטוגל

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מפורטוגל

בית מרפא לבובות, ליסבון: זכרונות של ילדות
בית מרפא לבובות, ליסבון: זכרונות של ילדות

עמי בן בסט ביקר בבית החולים לבובות בליסבון, פורטוגל, ושמע מהעובדות במקום כי הן מקבלות בובות מכל רחבי אירופה, ובעצם מכל העולם, ויש רשימת המתנה של כמה חודשים. מתברר כי המקום הזה איננו רק בית מרפא לבובות וצעצועים ...

פורטוגל מחוץ למסלול
פורטוגל מחוץ למסלול

אי יפהפה, טירה עתיקה, חוף בתולי, כפרים ציוריים, עתיקות רומיות: בין אם אתם חוזרים לפורטוגל ורוצים לגלות אתרים למתקדמים, ובין אם אתם רוצים לשלב פנינים פחות מוכרות בטיול הראשון בפורטוגל, אספנו בשבילכם כמה מקומות מומלצים לביקור, בהם לא ...

פורטוגל – לטייל בתוך תפריט יין מפואר
פורטוגל – לטייל בתוך תפריט יין מפואר

"כמו לשבת לקפה עם אמן שתמיד הערכת - המפגש האישי והפיזי עם פורטוגל גרם לי להבין טוב יותר את היינות אשר היא מייצרת. בסוף אותו הטיול היה ברור לי, שלא רק שאני והיא ניפגש שוב - למפגש הבא ...