תפריט עמוד

פולינזיה הצרפתית – גן עדן בסוף העולם

טיול לאי הפסחא המסתורי ומשם לאיי פולינזיה הצרפתית האקזוטיים מאפשר להכיר את החיים בקצה השני של העולם - את התרבות הפולינזית, הנופים המפעימים, החופים הלבנים והלגונות התכולות ואת אנשי האיים המרתקים

גם עבור מי שכבר טייל בכל העולם והגיע לפינות הקסומות והנידחות ביותר מצפות הפתעות באוקיינוס השקט: אי הפסחא המסתורי ופולינזיה הצרפתית, קבוצה של איים אקזוטיים, שעצם שמם מסעיר את הדמיון: בורה בורה, טהיטי, מוריאה, הואהינה ואחרים. ההגעה למקומות הללו אינה קצרה – הם נמצאים ממש בצד השני של הכדור, אבל החוויה כל כך מיוחדת ומפעימה, שהמרחקים נשכחים.

לפרטים על טיול ייחודי לאי הפסחא, טהיטי ובורה בורה לחצו כאן >>


שמות האיים בפולנזיה הצרפתית – טהיטי, בורה בורה, מוריאה ועוד – מצית את הדמיון, והמציאות לא מאכזבת

טיול באזור מתחיל באי הפסחא, המפורסם באלפי הפסלים הענקיים שבו, וממשיך לאיי פולינזיה הצרפתית, שנראים כמו התגשמות החלום על אי מרוחק ואקזוטי – חופים של חול לבן ורך כמו משי, דקלי קוקוס, הרים ירוקים, לגונות בצבע טורקיז, ונשות האיים, עם פרח בשערן השחור הגולש, כאילו יצאו זה עתה מתוך ציור של גוגן. ועוד לא הזכרנו את התרבות הפולינזית המרתקת, את המוזיקה והשפה הייחודית, את ההיסטוריה המדהימה ואת התהוות האיים, שגם כיום אפשר לראות סימנים שלה מכל עבר.

פסלים על החוף באי הפסחא. לא ברור כיצד הובילו בני האי את פסלי האבן ששוקלים טונות למרחק רב כל כך

מסתורי אי הפסחא
אי הפסחא (Easter Island) הוא אחד המקומות המבודדים ביותר על פני כדור הארץ. הוא נמצא באוקיינוס השקט, כ-3,700 ק"מ ממערב לחופי צ'ילה, שלה הוא שייך. האי התגלה במאה ה-18 על ידי חוקר הולנדי, שהגיע אליו בחג הפסחא הנוצרי, ומכאן שמו (שמו המקורי של האי הוא רפא נואי, Rapa Nui). בידודו של האי, מימדיו הצנועים וריחוקו מכל מקום יישוב (האי המיושב הקרוב ביותר אליו, פיטקרן, נמצא במרחק של כ-1,800 ק"מ), כל אלה תורמים לתחושה שהגעתם לסוף העולם.

הפסלים, שנחצבו במאות 15-13 בכלי עבודה פשוטים, מייצגים ככל הנראה את האבות הקדומים של תושבי האי 

אי הפסחא מעורר שאלות רבות. למשל, מהיכן הגיעו תושביו הראשונים וכיצד עשו את הדרך הארוכה אל לב האוקיינוס. יש חוקרים הסבורים שמוצאם של התושבים מאיי מרקיז בפולינזיה הצרפתית, אחרים טוענים שהם הגיעו בתקופה קדומה יותר מדרום אמריקה. וזוהי לא התעלומה היחידה שקשורה באי הפסחא. ברחבי האי פזורים מקבצים מרשימים של פסלים עצומים מאבן, חלקם שוקלים עשרות טונות, שנחצבו במאות ה-13 עד ה-15. לא ברור כיצד נוצרו הפסלים הללו, המכונים מואי (moai), בכלי עבודה פשוטים וכיצד הם הובלו למרחק של עשרות קילומטרים.

פסל אבן על רקע השקיעה באי הפסחא 

ריכוז גבוה במיוחד של פסלים נמצא באזור הר הגעש ראנו ראראקו (Ranu Raraku), שבלוע שלו נמצא אגם של מים מתוקים. פסלי ענק, השוקלים עשרות טונות, מכסים את מורדות ההר, חלקם עומדים, אחרים שוכבים על צדם או שבורים. עוד אתר מרתק נמצא באהו טונגאריקי (Ahu Tongariki) ליד הים, שם אפשר לראות 15 פסלים, שהגדול בהם מגיע לגובה של שבעה מטרים. במהלך טיול באי כדאי גם לבקר במוזיאון הארכיאולוגי בעיירה הנגה רואה (Hanga Roa), המשמר את ההיסטוריה והתרבות של בני האי, ולצאת למסלול הליכה לאורך מצוקי החוף, שהגלים נשברים עליהם.

שחזור ההגעה של האבות הראשונים לאי הפסחא בסירות הקנו

טהיטי – הנשים של גוגן
מאי הפסחא ממשיכים לאיי פולינזיה הצרפתית האקזוטיים, שמציעים נופים שונים בתכלית וחוויות מסוג אחר. פולינזיה הצרפתית כוללת חמש קבוצות של איים, שיוצרות ארכיפלג בן 118 איים. הגדול בהם הוא האי טהיטי, שבו גם נמצאת בירת האיים, פפטה (Papeete). בסך הכל חיים בכל פולינזיה הצרפתית כ-200 אלף אנשים, מחציתם בטהיטי. אחד הדברים המרתקים באזור, מעבר ליופיו של הטבע ולתרבות הפולינזית המרתקת, הוא האפשרות לראות ממש מול העיניים את השלבים השונים בהתהוותו של אטול – איי הרים עם שוניות אלמוגים המקיפות אותם ובאיים ותיקים יותר אפשר לראות את האטול – לגונה שנוצרה סביב הר הגעש שנסחף ושקע.

ציור של גוגן מ-1891, השנה בה הגיע לטהיטי והתאהב באי ובתושביו

רבים מכירים את נופי האיטי ואת אנשיו (ובעיקר נשותיו) דרך ציוריו של הצייר הצרפתי פול גוגן, שהגיע לאי ב-1891, התאהב במקום ועבר להתגורר בו. "אני מנער מעלי את הציוויליזציה", כתב, "ושוקע בטבע". שוב ושוב הוא צייר בצבעים עזים ומלאי חיים את נשות האי האקזוטי, לרוב עם פרח בשערן השחור, עוטות בדים ססגוניים, על רקע נופי האיי והצמחייה העשירה. למרות השנים שעברו מאז והשינויים שטהיטי ידעה, עדיין אפשר למצוא בה את הטבע הפראי ואת הקסם ששבו את לבו של גוגן. השהות כאן מאפשרת להתרשם מהממצאים הארכיאולוגים, מהגיאולוגיה של פולינזיה, מהחי והצומח ומהתרבות והטקסים העתיקים והמודרניים של תושבי האי.

הנופים הם רק חלק מחוויית הטיול בפולינזיה הצרפתית, מרתק לא פחות הוא המפגש עם האנשים ותרבותם המיוחדת 

מוריאה, הואהינה ובורה בורה
במרחק שייט קצר מטהיטי נמצא האי מוריאה (Moorea), שנופיו הם מהיפים באיי פולינזיה הצרפתית. זאת הזדמנות לטיול שטח במעלה ההר הקסום (Magic Mountain), שמפסגתו נשקף נוף מרהיב אל אופונוהו (Opunohu), הלגונה והים, מסלול הליכה באזורים חקלאיים ירוקים, שייט אל מעבר לשוניות האלמוגים המקיפות את האי וצפייה בדולפינים ובלווייתנים. וכמובן, להתענג על פירות טרופיים עסיסיים, לשנרקל בין האלמוגים והדגים וגם סתם כך לרבוץ על החוף היפה. גן עדן, כבר אמרנו?

נוף הררי במוריאה, מהיפים באיי פולינזיה הצרפתית

ים טורקיז מנוקד באיים ירוקים – גן עדן כאן ועכשיו

אי נוסף שכדאי לעצור בו הוא הואהינה (Huahine), עם נופים של הרים ומצוקים, שדות חקלאיים וכפרים קטנים. בהואהינה אפשר ללמוד על ההיסטוריה והמסורת של פולינזיה, בין השאר בכפר מאווה, שבו מקבץ של מקדשים קדומים. לצד האגם אפשר להבחין במלכודות אבן המשמשות את הדייגים היום, ממש כפי ששימשו את אבות אבותיהם.

טיול בפולינזיה הצרפתית מאפשר להתחבר למוזיקה של האיים, לטקסים, למנהגים, לאוכל 

לאי בורה בורה, יותר מלכל אי אחר בפולינזיה הצרפתית, יצא שם של גן עדן, בין השאר בשם אתרי הנופש היוקרתיים שמושכים אליהם את עשירי העולם שנוהגים ללון בבקתות נופש ממש על המים. אבל לבורה בורה יש הרבה מה להציע למטיילים מלבד רביצה עצלה על החוף. אפשר לשוט בלגונה מסביב לאי, עם עצירות לשחייה ושנרקול בין האלמוגים, לחזות בטריגונים ("סטינגרייס") השוחים במים הרדודים ובכרישי שונית שחורי סנפיר מחוץ ללגונה; לצאת לטיול הליכה בטבע השופע של האי, ששיאו במקדש בלב היער; לנסוע הכביש המקיף את האי ולעצור לתצפיות על האי עצמו ועל האיים המקיפים אותו.

לפרטים על טיול ייחודי לאי הפסחא, טהיטי ובורה בורה לחצו כאן >> 

 

האם היית ביעד הזה?

 • 8

  כן הייתי

 • 29

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.