תפריט עמוד

ניקו פירוסמני – אייקון תרבות גאורגי

הצייר הגאורגי ניקו פירוסמני נולד בכפר קטן בחבל היין קאחתי, חי חיים של עוני ומחסור, צייר בתמורה לארוחה מזדמנת ואת תהילתו קנה רק לאחר מותו. קווים לדמותו של המאסטר הגדול של הציור הנאיבי בגאורגיה

ניקו פירוסמני הוא אחד מאייקוני התרבות הנערצים של גאורגיה. ציוריו הנאיביים המרהיבים מתארים את הנופים ואת חיי הכפר של חבל היין קאחתי, שבו גדל, את הכפריים, את בעלי החיים, דמויות היסטוריות נערצות כמו המלכה תמר והמשורר הלאומי שותה רוסטאוולי, וגם את בני טביליסי ואת תרבות השולחן והיין המפורסמים של גאורגיה. 

שני מוזיאונים מציעים היכרות עם יצירתו של פירוסמני (Niko Pirosmani), המשקפת את החיים בגאורגיה של המאה ה-19 וראשית המאה ה-20: הגלריה הלאומית בטביליסי (כתובת: 11 Shota Rustaveli Avenue), מוזיאון קטן ואלגנטי המוקף פארק פסלים מצודד, שהוא אחד ממקבץ מוזיאונים במרכז העיר, והמוזיאון בעיירה היפה סירנארי (Sighnaghi Musuem) שבחבל קאחתי. אוספי שני המוזיאונים כוללים מגוון מרשים מיצירות פירוסמני.


הגלריה הלאומית בטביליסי, שבה מוצגות, בין השאר, גם יצירות של פירוסמני | צילום: רוני ערן

פירוסמני (1862- 1918) נולד למשפחת איכרים בכפר קטן בקאחתי. להוריו היה כרם ועבודותיו המוקדמות מתארות את הנופים, חיי הכפר ועשיית יין. רבות מהן מוצגות במוזיאון בסירנארי. לאחר שעבר לעיר הגדולה טביליסי, החל לצייר גם את חיי העיר וטיפוסיה. הוא היה אוטודידקט שחי רוב חייו בעוני מרוד ובמשך שנים לא מעטות היה בעצם הומלס. לא פלא שרבים מציוריו, כמו Party in a Vine Pergola, מתארים סצנות סעודה, פיקניקים ואוכל – הוא הרבה לצייר במסבאות (על שלטי פח ושעווניות), שם הניחו לו בעליהן לעבוד ולאכול, לעיתים תמורת ציוריו. ב-Family Picnicking in Bego’s Company מתוארת ארוחת "טמדה" גיאורגית עם טקס שתיית היין המסורתית.


טבע דומם. רבים מציוריו של פירוסמני עוסקים באוכל

בגלריה הלאומית בטביליסי אפשר לראות את מה שהגיאורגים אוהבים לראות כשיא הרומנטי בחייו של פירוסמני. לציור ששמו "השחקנית מרגריטה", מהמפורסמות בעבודותיו, קושרים אגדה רומנטית לוהטת, שכלל לא ברור אם התרחשה במציאות. מרגריטה היתה שחקנית, זמרת ורקדנית צרפתייה, שהופיעה בטביליסי. פירוסמני, מספרים, היה מאוהב בה עד מעל לראשו וכנראה ניהל איתה רומן, וכדי להפגין את אהבתו כיסה בפרחים את כל הכיכר שמול חלון בית המלון שבו התגוררה.

השחקנית מרגריטה, אחד הציורים המפורסמים של פירוסמני, שהנציח שחקנית וזמרת צרפתייה שהופיעה בטביליסי

פירוסמני מת בחוסר כל ורק לאחר מותו זכה לתהילה ולהכרה כמאסטר גדול של הסגנון הנאיבי. ב-2002 הוטבע דיוקנו על שטר של לארי, המטבע של גאורגיה, ובכל חנות מזכרות אפשר למצוא עשרות חפצים ומתנות עם דמויות מציוריו – מלוחות שנה ועד מגנטים לדלת המקרר.

שטר של לארי, המטבע של גאורגיה, עם דיוקנו של פירוסמני

בתמונה הפותחת: Family Picnicking in Bego’s Company, ארוחת "טמדה" גיאורגית עם טקס שתיית יין 

לקריאה נוספת:

אוכל גיאורגי - פותחים שולחן  
אוכל גיאורגי – פותחים שולחן
השולחן הולך ומתמלא במיני מאפה ותבשילים ואם החינקלי מתקרר, מישהו כבר ידאג לחדש את המלאי. המטבח הגיאורגי טעים ומגוון, והגאורגים מארחים בנדיבות וברוחב לב

 

 

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.