תפריט עמוד

מרכז אמריקה מחוץ למסלול המוכר

עבור מטיילים רבים מרכז אמריקה מסתכמת בגואטמלה וקוסטה ריקה. אבל האזור מציע עוד חמש מדינות מרתקות שרק ישראלים מעטים מבקרים בהן, וחבל. הצצה למדינות מרכז אמריקאיות יפות להפליא, שכדאי מאוד להכיר אותן ולטייל בהן

אמריקה המרכזית, אותה רצועת יבשה ארוכה וצרה המחברת בין אמריקה הצפונית לדרומית, מציעה כל כך הרבה עניין ויופי, שקשה להבין למה היא אינה משמשת מגנט לאינספור מטיילים. יש כאן חופים נפלאים לאורך הים הקריבי והאוקיינוס השקט, יערות גשם טרופיים, יערות עננים ויערות ערפל, אתרי מאיה מדהימים שנחבאים במעמקי הג'ונגל, נהרות שאפשר לצאת עליהם למסע בקיאקים, מערות שאפשר לחקור את מעמקיהן, אנשים משלל קבוצות אתניות. ועם זאת, מבין מדינות אמריקה המרכזית, רק גואטמלה וקוסטה ריקה נמצאות על מסלול הטיול של הישראלים, ואפשר להוסיף גם את מקסיקו, שלמרות שמבחינה גאוגרפית היא שייכת לאמריקה הצפונית, הרי שמבחינה תרבותית ואתנית היא חלק בלתי נפרד מאמריקה הלטינית.

כיוון שרוב המדינות המרכיבות את הרצועה היבשתית המחברת בין שתי האמריקות אינן מוכרות למטיילים הישראלים, דילגנו על אלו שכן מוכרות ומטוילות והתמקדנו בחמש הנותרות: בליז, הונדורס, אל סלבדור, ניקרגוואה ופנמה. כל אחת מהן מציעה אזורי טיול יפים להפליא, שרידים של תרבויות עתיקות וחופים נעימים.


חוף בפנמה

בליז
בין המטיילים במקסיקו או בגואטמלה יש הקופצים לביקור קצרצר במדינה הקטנטנה הנמצאת בן שתיהן. אבל בליז בהחלט ראויה לביקור ארוך בזכות עצמה, ודאי אם אתם חובבי צלילה, אבל לא רק. השפה הרשמית כאן היא אמנם אנגלית (זו המדינה היחידה במרכז אמריקה ששפתה הרשמית אינה ספרדית), אבל הגיוון האתני מרתק – יותר מעשירית מתושבי בליז הם צאצאים של בני המאיה וכמחציתם הם תערובת של המאיה והכובשים הספרדים. תשתיות התיירות במדינה טובות וטיול כאן מתאים לא רק לתרמילאים או הרפתקנים, אלא גם למשפחות חובבות טבע – אלטרנטיבה מעניינת לקוסטה ריקה חביבת הישראלים. הים הקריבי נמתח לאורך כל גבולה המזרחי של בליז ופזורים בו איים ואיונים למכביר. אבל לכאן באים פחות כדי לרבוץ בחופים קריביים קסומים ויותר כדי לצלול – בליז נחשבת לאחד מיעדי הצלילה הטובים בעולם – לטייל בג'ונגלים, לצפות בציפורים, לסייר במערות, לשוט בקיאקים בנהרות ולבקר במקדשי מאיה מרתקים.

מה כדאי לעשות בבליז?
מתחת למים. שונית האלמוגים של בליז היא השנייה בגודלה בעולם, אחרי שונית המחסום באוסטרליה, והיא נמתחת לאורך 250 ק"מ בים הקריבי, ממזרח לבליז. השונית הזאת, שז'אק קוסטו אמר עליה שהיא "אחד מאתרי החובה לכל צולל", משמשת בית לכמאה סוגים של אלמוגים וכ-500 מיני דגים. מי הטורקיז השקופים של הים הקריבי מאפשרים להתרשם מהעושר התת ימי האדיר הזה גם בעזרת שנורקל ומסכה, אבל אם תצללו למעמקים תגלו מערות ימיות מרשימות ובראשן החור הכחול (The Blue Hole), מערה ימית שתקרתה התמוטטה וצורתה העגולה והמושלמת נראית אפילו מהחלל. לאורך החוף הקריבי של בליז יש מועדוני צלילה רבים שמאפשרים לצוללים בכל הרמות להתרשם מהעושר העצום שמתחת למים.


החור הכחול בלב שונית האלמוגים של בליז, אחד מאתר הצלילה הטובים בעולם

טבע. יותר מ-60% משטחה של בליז מכוסים ביערות ובאזור החוף הצפוני ישנם אזורי ביצות וסוואנות. מדהים לגלות שכ-36% משטחי הטבע הללו מוגנים – בתור שמורות טבע, פארקים לאומיים או אזורי שימור. לשם השוואה, בקוסטה ריקה, הנחשבת לאות ומופת לשימור טבע, רק כרבע מהשטחים שאינם מיושבים זוכים להגנה דומה מצד המדינה. היערות ואזורי הביצות של בליז משמשים מקום מחייה לבעלי חיים רבים, בהם יגוארים, טפירים, קופים, פרפרים ומאות מיני ציפורים. אם תרצו לראות יגואר בטבע (ומי לא ירצה?) כדאי לכם להגיע לשמורת Cockscomb Basin בדרום-מרכז המדינה למרגלות הרי האיה, הנחשבת לאיזור השימור הגדול והמוצלח בעולם ליגוארים. עוד בשמורה – נחלים ונהרות, מפלים וצמחייה מגוונת. מעבר ליערות גשם, נהרות והרים, הטבע הבליזי מציע עוד צד מרתק: אלפי מערות נמצאות כאן, יותר מבכל מדינה אחרת במרכז אמריקה, ואפשר לטייל בהן בשבילים חצובים שיורדים למעבה האדמה, לשוט בנהרות תת קרקעיים, לשוטט באולמות ענקיים של נטיפים וזקיפים ועוד.

יגואר בלב הג'ונגל בבליז

תרבויות עתיקות. בליז היתה מרכז חשוב של תרבות המאיה, ששגשגה כאן בין המאה השנייה לתשיעית ושרידי מקדשים וקברים פזורים ברחבי המדינה. מרשימים במיוחד המקדשים באתרים Caracol, שבמחוז קאיו במערב בליז, ו-Xunantunich, כ-130 ק"מ ממערב לעיר הבירה בליז סיטי.


ברחבי בליז פזורים שרידים מרתקים של תרבות המאיה

הונדורס
למרות שהיא גובלת בגואטמלה, רוב המטיילים לא ממשיכים דרומה להונדורס, שיצא לה שם של מדינה בעייתית, הן מסיבות פוליטיות והן בשל כמה אסונות טבע (הוריקנים, שטפונות) שפקדו אותה בעשורים האחרונים. אבל עם הצרות האלה מאחוריה, נכון לעכשיו, להונדורס יש המון מה להציע למטיילים, קל לטייל בה והמחירים זולים. יש כאן שילוב מוצלח של חופים קריביים, יערות גשם טרופיים ואתרי מאיה מרשימים. אפשר ליהנות מפעילויות של ספורט ימי והרפתקאות בג'ונגלים מהסוג שמוצאים בקוסטה ריקה במחיר זול בהרבה וכשמתרחקים מעט מהחופים הפופולריים מגלים אזורים יפים מאוד, ריקים כמעט ממטיילים.

מה כדאי לעשות בהונדורס?
ים וחופים. איי המפרץ (Bay Islands או בספרדית Islas de la Bahía) הם קבוצת איים – שלושה גדולים וכמה איונים קטנים – הנמצאים בים הקריבי מצפון להונדורס. הגדול והפופולרי שבהם, רוטאן (Roatán), משמש נקודת עגינה לספינות קרוז המשייטות בקריביים ויש בו תשתיות תיירות מפותחות, כולל מלונות מצוינים סמוך לחופים עם חול לבן ומי טורקיז. ביער הטרופי שבלב האי אפשר להתנסות בגלישת אומגות (זיפ-ליין) מעל צמרות העצים. איי המפרץ הם גם גן עדן לצוללים ובמים סביבם אפשר לפגוש דולפינים, מנטות, כרישים לוויתניים ולהקות גדולות של דגים ססגוניים מסוגים שונים.


חוף באי רוטאן, אחד מאיי המפרץ השייכים להונדורס

טבע. כמעט 40% משטחה של הונדורס הם פארקים לאומיים, שמורות טבע ואזורי שימור. בפארק הלאומי Jeannette Kawas, הסמוך לעיר טלה (Tela), יש חופים זהובים ומפרצים חבויים ובמזרחו נמצא אגם מקסים, Laguna de los Micos ("אגם הקופים") המוקף במנגרובים ובסביבתו אפשר לצפות במינים רבים של ציפורים ועופות מים. בפארק הלאומי Celaque נמצאת הפסגה הגבוהה במדינה, El Cerro de las Mina, המתנשאת לגובה של 2,849 מ'. בפארק הזה יש מפלים יפהפיים ושפע של בעלי חיים, בהם יגואר ואוצלוט, שאולי לא תזכו לראותם במעבה היער, אבל לעומת זאת תפגשו הרבה קופים, פרפרים וציפורים. תחום בין שתי שמורות טבע – Cerro Azul Meambar ופארק סנטה ברברה, בגובה של 700 מ', נמצא Lago de Yoja, אגם יפה שנוצר בלוע הר געש. בסביבות האגם יש כמות מדהימה של ציפורים – מעל 400 מינים שונים. זוהי גם הזדמנות לבקר באחת מחוות הקפה שבאזור – הקפה הגדל כאן נחשב איכותי במיוחד, יש אומרים מהטובים בעולם.


מטעי קפה נושקים לפארק הלאומי סנטה ברברה בהונדורס. הקפה שגדל כאן נחשב איכותי במיוחד

תרבויות עתיקות. במערב הונדורוס, לא רחוק מהגבול עם גואטמלה, בלב עמק פורה מוקף בהרים גבוהים, נמצא אתר מאיה מרתק, קופאן (Copán). העיר שגשגה במאות החמישית עד העשירית לספירה, ובין השרידים המרשימים שהשתמרו כאן – פירמידות, מקדשים, מזבחות ומצבות אבן מגולפות. במקום יש מוזיאון עם פסלים וממצאים נוספים מהאתר. קופאן הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. סמוך לאתר הארכיאולוגי ישנו כפר שאף הוא נקרא קופאן וכדאי מאוד לבקר ולהתרשם מהאווירה המיוחדת השוררת בו.


מצבות אבן מגולפות בקופאן, אתר מאיה מרתק שנמצא במערב הונדורס

אל סלוודור
גורלה של אל סלוודור, הגובלת בהונדורס, גואטמלה והאוקיינוס השקט, לא שפר עליה במאה ה-20. שלטון צבאי חונק שדיכא כל ניסיון התמרדות ביד ברזל, מליציות חמושות, "יחידות המוות", שעינו והרגו את מי שנתפס כאיום על הסדר הקיים, מלחמת אזרחים שגבתה את חייהם של עשרות אלפים, ועם לא די בכך – שתי רעידות אדמה עזות במהלך שנות השמונים שגרמו נזק רב. אחרי שנים של סבל ומאבקים, אל סלוודור פתחה דף חדש: סיומה של מלחמת האזרחים בשנות התשעים ופירוק המליציות והצבאות הפרטיים הביאו בשנים האחרונות שקט למדינה השסועה ואיפשרו לפתח את הכלכלה ואת ענף התיירות. כיום מעל מיליון תיירים מגיעים בכל שנה לאל סלוודור, רובם מארצות הברית ומיעוטם מאירופה, אלא שבשונה ממדינות אחרות במרכז אמריקה, התיירות באל סלוודור מתרכזת בעיקר בערים ולאורך החופים, ופחות באתרי טבע ובאתרים ארכיאולוגיים. כיוון שהתיירות המערבית עדיין נמצאת בחיתוליה, ורוב התיירים כאמור מעדיפים לשהות בחופים, מי שרוצה לטייל באזורי הטבע של אל סלוודור צריך לגלות יוזמה ורוח הרפתקנית, אולם התוצאה מצדיקה את המאמץ ויש כאן כמה פינות חמד יפהפיות שכדאי לבקר בהן.

מה כדאי לעשות באל סלוודור?
ים וחופים. בשונה מהחופים הקריביים של בליז והונדורס, עם ים צלול וחלק כראי, החוף הפסיפי של אל סלוודור, מציע אטרקציה מסוג אחר לגמרי: גלים ענקיים שמושכים לכאן גולשים רבים, בעיקר מארצות הברית. בין האתרים הפופולריים לגולשים – החופים בסביבת העיירה לה ליברטד (La Libertad), שמושכת גולשים מרחבי העולם, כולל כאלה שבאים לכאן לתחרויות גלישה בינלאומיות. האווירה בעיירה הולמת את רוח הגולשים, ויש כאן חנויות לציוד גלישה, בתי קפה, מסעדות ומועדונים.


גולש באחד מחופי לה ליברטד, איזור גלישת גלים פופולרי באל סלוודור

ערים ועיירות. בירתה של אל סלוודור, סן סלוודור, היא אחד המרכזים העירוניים הגדולים ביותר במרכז אמריקה. העיר נוסדה במאה ה-16 אולם רעידות אדמה הרסו חלקים ניכרים מהבנייה הספרדית קולוניאלית וכיום מרכז העיר נשלט על ידי שלל סגנונות אדריכליים – החל בבניינים גותיים וכלה במבנים מודרניים וכאלה שנבנו בסגנון עתידני. את הביקור בעיר כדאי להתחיל במרכז ההיסטורי של העיר ובו כמה מבנים מעניינים, בהם הארמון הלאומי, שנבנה מחדש בתחילת המאה ה-20 לאחר שנהרס ברעידת אדמה (על מנת לממן את הקמתו נגבה מס מיוחד על הקפה שמיוצר במדינה). תוכלו להתרשם מסגנון האדריכלות הייחודי של סן סלוודור בכנסיית אל רוסריו (Iglesia El Rosario), עם קשת ענקית בשלל צבעים המתוחה מעל אולם התפילה ופסלים, כולל של ישו הצלוב, עשויים משרידי מתכות.  בעיר יש כמה מוזיאונים מעניינים, ואחד המומלצים לביקור הוא המוזיאון לאמנות עממית (Museo de Arte Popular) שבו אפשר להתרשם מהשפעתה של אל סלוודור על האמנות העממית במרכז אמריקה. אם תרצו להתרענן ולנוח מעט מקצב העיר הגדולה, כדאי לכם לבקר בגנים הבוטניים (Plan de la Laguna) הנמצאים במכתש של הר געש סמוך לעיר (אוטובוס ממרכז והעיר יביא אתכם למרחק של כקילומטר מהכניסה לגנים).


כיכר  La Libertad בסן סלוודור. בירת אל סלוודור מפגינה עושר של סגנונות אדריכליים

אם אתם רוצים להכיר טוב יותר את התרבות והמסורת של אל סלוודור, תוכלו לעשות זאת בסנטה אנה (Santa Ana), העיר השנייה בגודלה במדינה, המוקפת בגבעות והרים שבמורדות שלהם נטועים מטעים רבים של קפה – אחד מענפי החקלאות העיקריים במדינה. בקרבת העיר נמצא הר הגעש סנטה אנה (Volcán de Santa Ana), שבמכתש שלו יש אגם קטן ואשר צורתו המיוחדת שימשה השראה לאנטואן דה סנט אכזופרי בבואו לתאר את הרי הגעש על הכוכב שבו התגורר גיבור ספרו, "הנסיך הקטן".

אווירה שונה ואורח חיים איטי יותר מאשר בערים הגדולות תמצאו בעיירה הקולוניאלית סוצ'יטוטו (Sochitoto), הממוקמת באזור הררי במרכז המדינה לצד אגם יפה. העיירה היא אחד היעדים החביבים על הסלוודורים לחופשת סוף שבוע. יש כאן רחובות מרוצפי אבן, אדריכלות ספרדית קולוניאלית מראשית המאה ה-18 וכנסיה מקסימה צבועה לבן.

לוע הר הגעש סנטה אנה באל סלוודור, ובתוכו אגם קטן. ההר הזה שימש השראה להרי הגעש בספר "הנסיך הקטן"

תרבויות עתיקות. כמו בשאר מדינות מרכז אמריקה, גם באל סלוודור יש אתרי מאיה רבים. השמור מכולם הוא Tazumal ליד סנטה אנה, ובו פירמידות ופסלים גדולים. עוד אתרי מאיה שכדאי לבקר בהם:  La Joya de Ceren ו-San Andres. 

ניקרגואה
גם ניקרגואה, בדומה לאל סלוודור, ידעה שנים קשות של דיכוי שלטוני ומלחמות פנימיות. במשך עשרות שנים מאז 1933 שלטו בניקרגואה רודנים ממשפחת סומוסה. את המאבק נגדם ניהלה החזית הסנדיניסית, שנשאה את שמו של המהפכן אוגוסטו סנדינו, אשר הוצא להורג באמצע שנות ה-30. התקופה העקובה מדם, שהסתיימה בניצחון המורדים ב-1976, הרחיקה מניקרגואה את המטיילים. כיום המצב הפוליטי יציב, ההרס מרעידות אדמה קטלניות תוקן והתיירים מתחילים להגיע למדינה היפהפייה הזאת. ניקרגואה היא הגדולה במדינות מרכז אמריקה ובעלת האוכלוסייה הדלילה ביותר, מה שהופך את הטיול כאן למיוחד ומעניין. יש לה שתי רצועות חוף ארוכות מאוד ושונות זו מזו: לכל אורך גבולה המזרחי היא גובלת בים הקריבי ולכל אורך הגבול המערבי – באוקיינוס השקט. מרכז המדינה הררי וחלקים גדולים ממנו מכוסים ביערות עננים.


חוף מונטלימר בצד הקריבי של ניקרגואה

מה כדאי לעשות בניקרגואה?
ים וחופים. הגלים הגבוהים לאורך האוקיינוס השקט מושכים לשם חובבי גלישה, המים הצלולים ושוניות האלמוגים בים הקריבי קורצים לצוללים, ולאורך שתי רצועות החוף הארוכות אפשר למצוא כפרי דייגים קטנים ואזורים שלווים שבהם נהדר לשכוח מלחצי החיים ולהשתקע ליום-יומיים או שבוע-שבועיים (ולפעמים הרבה יותר מזה). החוף הפופולרי ביותר לגולשים נמצא בעיירה San Juan del Sur שבדרום-מערב המדינה. אם לא גלשתם מעולם, תוכלו לקחת כאן שיעורי גלישה במחירים נוחים. 


אי התירס הקטן בים הקריבי ממזרח לניקרגואה

אם אתם מחפשים מפלט קריבי קסום, שעוד לא נרמס על ידי גדודי נופשים, תמצאו אותו באחד משני איי התירס (Las Islas del Maíz) הנמצאים כ-70 ק"מ ממזרח לניקרגואה. תעשיית הקוקוס באיים מפנה אט-אט מקום לתיירות, אבל עדיין אפשר לשהות כאן בשלווה ובדידות יחסית. שטחו של הגדול באיים, אי התירס הגדול, כ-10 קמ"ר, בעוד שהקטן מהשניים, שנקרא כמובן אי התירס הקטן, הוא פחות משלושה קמ"ר. שניהם מכוסים בצמחייה עשירה, יש להם חופים לבנים ומי טורקיז צלולים והם מוקפים בשוניות אלמוגים יפות.

טבע. כשליש משטחה של ניקרגואה מכוסים ביערות. באזורי הביצות במזרח המדינה צומחים יערות מנגרובים, באזורים הדרומיים-מערביים יש צמחיית סוואנות. עולם החי בניקרגואה עשיר ומגוון והוא כולל, בין השאר, יגוארים, פומות, דובי נמלים, טפירים ומינים שונים של קופים. בדרום-מערב המדינה, סמוך לגבול עם קוסטה ריקה, נמצא אגם ניקרגואה (Lago de Nicaragua), האגם הגדול ביותר במרכז אמריקה. נהר הטיפיטפה מחבר בינו לבין אגם נוסף, קטן יותר, הנמצא מצפון לו – אגם מנגווה (Lago de Managua). האגם העצום המזכיר יותר ים מאשר אגם (המקומיים מכנים אותו "הים המתוק"), בין השאר בשל הגלים הגבוהים שמאפיינים אותו. במימיו חיים מינים רבים של דגים, בהם מין ייחודי של כרישים החיים במים מתוקים. במרכז האגם יש כמה איים, שהגדול בהם הוא אומטפה (Ometepe), ועליו יש שני הרי געש. הגבוה מבין שניהם, קונספסיון, מתנשא לגובה של 1,610 מ' וצורתו החרוטית המרשימה בולטת למרחוק. ואם כבר הזכרנו הרי געש, הר הגעש Cerro Negro הוא יעד פופולרי למטיילים, שנוהגים לטפס לראשו ומשם לגלוש במהירות מסחררת על קרש או על פיסת קרטון במורד התלול המכוסה אפר וולקני שחור.


הר הגעש קונספסיון מתנשא בלב אגם ניקרגואה, האגם הגדול ביותר במרכז אמריקה

פנמה
פנמה מציעה לא פחות עניין ויופי משכנתה ממערב, קוסטה ריקה, ויש לה תשתית תיירותית מפותחת, ועם זאת, מטיילים רבים מדלגים עליה. למעשה, פנמה מציעה כל מה שצריך לטיול מוצלח: חופים אינסופיים לאורך הים הקריבי והאוקיינוס השקט, יערות טרופיים עם מגוון עצום של צמחים ובעלי חיים, רכס הרים מרשים, ששיאו מגיע לגובה של 3,475 מ', מאות נהרות וגם תעלה אחת מפורסמת.

ים, חופים ומים. פנמה, מדינה ארוכה וצרה שצורתה מזכירה את האות S, מציעה כמות אדירה של חופים לאורך שני ימים שונים: הים הקריבי והאוקיינוס השקט. מי שמחפש חופשה שלווה על חוף קריבי, עם חול לבן ודקלים, ימצא את מבוקשו בקלות וכך גם מי שמעדיף חופשה אקטיבית עם ספורט ימי וצלילה בשוניות אלמוגים יפות. בסמוך לחופי פנמה פזורים איים רבים, שבאחדים מהם אפשר לראות את בני השבטים המקומיים השומרים על חיים מסורתיים. בים הקריבי כדאי לבקר באיי סן בלאס (San Blas), ארכיפלג בן מאות איים ואיונים המהווים מחוז אוטונומי של שבט הקונה. אפשר לראות כאן את בני השבט שטים בין האיים בסירות קנו צרות. 


ילדים משבט הקונה ליד אחד מאיי סן בלאס, המהווים מחוז אוטונומי של השבט

לא פחות מ-500 נהרות זורמים מההרים שבמרכז המדינה אל עבר החופים. אבל ללא ספק גוף המים המפורסם ביותר הוא תעלת פנמה, שעוברת במרכז המדינה, בנקודה הצרה ביותר שלה, ומחברת בין האוקיינוס השקט לים הקריבי. בניית התעלה, שאורכה יותר מ-77 ק"מ, ארכה 24 שנים והיא נחשבת גם כיום, כמאה שנה לאחר סיומה, כאחד האתגרים ההנדסיים הגדולים והמסובכים בעולם. מדי שנה עוברות דרך התעלה יותר מ-14 אלף אניות נוסעים וספינות משא.


פסגת הר בארו, הגבוהה בפנמה. ביום בהיר אפשר לראות מכאן גם את הים הקריבי וגם את האוקיינוס האטלנטי

טבע. כ-45% משטחה של פנמה מיוערים ויש כאן מגוון ענק של בעלי חיים – ביחס לשטחה, מספר מיני הציפורים בפנמה הוא הגדול בעולם. מלבד ציפורים, ביערות של פנמה חיים עצלנים, דובי נמלים, קפיברות, קופים ועוד. בפארק הלאומי הר בארו (Parque Nacional Volcán Barú), שבצפון פנמה, נמצאת הפסגה הגבוהה במדינה, הר בארו (3,475 מ'). בפארק יש כמה מסלולי הליכה, שהפופולרי בהם – Sendero Los Quetzales – מוביל מהעיירה Boquete עד למרגלות ההר. מסלול נוסף, למיטבי לכת, מטפס על ההר – הליכה מאומצת של כשש שעות תביא אתכם לראש ההר, משם ביום בהיר אפשר לראות את שני האוקיינוסים משני צדי המדינה.
 עולם החי של פנמה מגוון להפליא וישמח כל חובב טבע

בתמונה הפותחת: אתר המאיה Xunantunich בבליז

לרכישת מפות, מדריכים וספרים על מרכז אמריקה >>

מפת מרכז אמריקה:

לחצו להגדלה

 לקריאה נוספת:

קוסטה ריקה עם ילדים  
קוסטה ריקה עם ילדים
קוסטה ריקה הופכת בשנים האחרונות ליעד נחשק למשפחות שכבר ראו הכל. יערות גשם, חופים יפים, מעיינות חמים, מגוון בעלי חיים ואטרקציות אתגריות במדינה שבה ירוק זה לא רק צבע

 

גואטמלה - צבעים, קולות וטעמים  
גואטמלה – צבעים, קולות וטעמים
35 קונוסים מושלמים של הרי געש, 325 צבעים בביגוד המסורתי, עשרות חגיגות מקומיות, אינדיאנים, צאצאי ספרדים, ומה שבאמצע מצטופפים על פני יותר ממאה אלף קילומטרים רבועים. ברוכים הבאים לגואטמלה

המאיה - תרבות עתיקה, פנים חדשות  
המאיה – תרבות עתיקה, פנים חדשות
חקר המאיה חי ותוסס: אתרי מאיה לא מוכרים נחשפים ביערות מרכז אמריקה, חוקרים מנסים לפענח את כתב הסתרים של התרבות העתיקה, ארכיאולוגים חושפים פרטים חדשים על אורח חיי תושבי הערים. כל אלה מנסים לשפוך אור על השאלה הגדולה – מדוע נעלמה התרבות המפוארת?

 

 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.