תפריט עמוד

מסלולי אופניים באירופה: המלצות

היתרונות של טיולי אופניים באירופה ברורים: המסלולים מסומנים היטב ועוברים דרך נופים נפלאים, עיירות נעימות וכפרים זעירים, אפשר ליהנות מהטבע באופן ישיר וללא חציצה ולהגיע למקומות שאין אליהם דרך גישה אחרת. הצעה לכמה מסלולים יפים במיוחד ברחבי אירופה, בהם כאלה שמתאימים למשפחות ורוכבים מתחילים

בשנים האחרונות, יותר ויותר מטיילים נוטשים את חופשות ה"בטן-גב" המסורתיות לטובת טיולים אקטיביים. המגמה, כמובן, אינה שמורה רק לחופשות, וניתן לראות את הטרנד בכל מקום – מהפקקים הארוכים בשעות הבוקר המוקדמות באתרי הרכיבה הפופולריים בארץ ועד לפרויקטים שאפתניים של רשויות מקומיות ומסלולים שאמורים לאפשר רכיבה לאורכה ולרוחבה של הארץ.

למרות ההתקדמות המבורכת, אין אנו מקדימים את זמננו אלא הולכים בעקבות מגמה גלובלית של הכשרת תשתיות אופניים ורכיבות כפעילות פנאי וחופש. באירופה כבר לפני שנים רבות החלו להכשיר את הקרקע למסלולי אופניים והליכה – נוחים, מותאמים ומשולטים היטב, לפעמים למרחקים של מאות ואלפי קילומטרים.


מסלול רכיבה בטוסקנה, שבמרכז איטליה, עובר דרך כרמים ויקבים קטנים

המטייל הישראלי, שנחשף לעובדה שניתן לחוות את הטבע במלוא עוצמתו על אופניים או בהליכה, ללא צורך ברכב, באופן קל ונוח, המאפשר לחוות מקומות ואזורים שלא ניתן להגיע בשום דרך אחרת (ובאותה הזדמנות גם עושה כושר "על הדרך"), לא נשאר אדיש. וכך ניתן לראות עלייה גדולה במספר הנוסעים בכל ההרכבים: משפחות עם ילדים, קבוצות רוכבים, זוגות, צעירים ומבוגרים, בכל רמות הרכיבה.

כיוון שטיולי האופניים מבוססים על מסלולי אופניים משולטים ומסודרים, לא צריך קבוצה או מדריך, וניתן לעשות את הטיול לבד, או בלוויית חברים או משפחה. כל יום רוכבים ממלון למלון, כאשר ספק הטיול מעביר את המזוודות, כך שלא צריך לרכוב עם משקל עודף. למרות שהמסלול משולט, מקבלים מפות ומידע נוסף על המסלול, כך שאין בעיה להתמצא במסלול ובמה שיש לראות לאורכו. כמובן שיש גם תמיכה טלפונית במידה ויש בעיה או תקלה לאורך המסלול.

הטיולים הללו מודולרים, וניתן לבחור את מספר ימי הרכיבה, רמת הקושי ורמת הלינה. אפשר ללון בחוות כפריות "על הקש", באכסניות, במלונות כפריים, במלונות ברמת תיירות טובה וגם במלונות ספא מפנקים. בדרך זו כל נוסע יכול למצוא טיול שיתאים לו מבחינת עלות.


מסלול אופניים בשווייץ. הרכיבה מאפשרת להגיע לאזורים שאינם נגישים בדרך אחרת

להלן כמה מסלולי אופניים מומלצים ברחבי אירופה:

מסלול הדנובה – מגרמניה לאוסטריה
הדנובה, הנהר השני באורכו באירופה (אחרי הוולגה), זורם לאורך 2,860 ק"מ, ועובר דרך עשר מדינות. טיול האופניים הקלאסי לאורך נהר הדנובה, מפסאו שבגרמניה לווינה, עובר דרך כפרים, כרמים, טירות ועיירות. המסלול נחשב לאחד המסלולים היפים והמבוקשים ביותר לטיולי משפחות, בשל נופיו עוצרי הנשימה ובשל העובדה שהוא מישורי ברובו ונחשב נוח וקל לרכיבה.

המסלול מתחיל בעיר "שלושת הנהרות" פסאו (Passau) המהווה מפגש לשלושה נהרות: הדנובה, האין (Inn) והאיץ (Ilz). פסאו, שנמצאת סמוך לגבול גרמניה-אוסטריה, היא עיר שופעת אמנות וארכיטקטורה עשירה. ביום הבא מתחילה הרכיבה. לאחר ארוחת בוקר מפנקת ובדיקת הציוד יוצאים לדרך.


העיירה אנגלהרצטל על גדות הדנובה. כאן מתחיל מסלול הרכיבה

הרכיבה מתחילה עם כיוון זרימת הדנובה, אל העיירה אנגלהרצטל (Engelhartszell), שבה מנזר שתקנים מיוחד. משם ממשיך המסלול אל "עיקול הדנובה" באזור שלוגן. במקום זה, נהר הדנובה העצום מתעקל בזווית של 180 מעלות ויוצר מעין לולאה מושלמת. משם עולים על מעבורת לצדו השני של הנהר, לבית המלון בו לנים.

המסלול ממשיך דרך עיירות על גדות הנהר, לכיוון העיירה הוותיקה לינץ (Linz), בירת אוסטריה העלית, השופעת במסעדות מגוונות עם מאכלים מקומיים, ותצפית פנורמית מדהימה על האזור. כדאי גם לטייל בפארק המקומי השמור והמטופח. התחנה הבאה בטיול מתחילה בהתרחקות קלה מהנהר, אל עבר מנזר סנט פלוריאן והעיר אנס, אשר לפני כאלף שנים היתה הראשונה לקבל מעמד של עיר, ולכבוד מאורע זה נבנה מגדל מרשים במרכז כיכר השוק. מומלץ לעצור לסיור במוזיאון לאוריאקום הסמוך לכיכר, האוצר בתוכו אוסף ארכיאולוגי מרשים מתקופות שונות.


מסלול הרכיבה לאורך הדנובה מישורי ברובו מה שהופך אותו מתאים גם לילדים ולרוכבים מתחילים

הרכיבה ממשיכה לעבר העיר העתיקה של גריין, בה שוכן התיאטרון העתיק ביותר באוסטריה, טירת גריינבורג המרשימה ומוזיאון השייטים. מכאן ממשיכים ברכיבה לעבר מלק ואל עבר גולת הכותרת של הטיול – עמק וואכאו (Wachau) המפורסם, אשר הוכרז כאתר מורשת עולמית בזכות מבנים ארכיטקטוניים עתיקים וייחודיים. הדרך עוברת באזור שופע מטעים, פרדסים וכרמים, דרך עיירות יין יפהפיות כמו שפיץ, וייזנקירשן ודורנשטין, עם עצירה לטעימות ביקב מקומי. יום הרכיבה מסתיים בקרמס העתיקה, יצרנית שנפס (ברנדי) האפרסקים הגדולה באוסטריה.

יום הרכיבה האחרון במסלול מתחיל לאורך הנהר לכיוון העיירה טולן (Tulln), הידועה כ"עיר הפרחים", ששופעת מרבדים ירוקים ופארקים רחבי ידיים. מומלץ לבקר במוזיאון אגון שילה, אחד הציירים המשפיעים ביותר של תחילת המאה ה-20, שנולד ויצר. בטולן מסיימת הרכיבה ומשם עולים עם האופניים על רכבת לווינה. בווינה, מומלץ לבקר בבית קפה וינאי טיפוסי ולטעום את עוגת הזאכר-טורט, או לעשות שופינג ברחוב הקניות מריה הילפרבקרו. לחובבי האמנות מומלץ ללכת לראות את אוצרות האמנות במוזיאון הפרטי בקלוסטרננויבורג ובאתרי מורשת האצולה האוסטרית, כגון ארמון שונברון בעל הגנים המטופחים. במהלך הטיול מומלץ מאוד לעצור לטעום שניצל וינאי אותנטי וללגום יין שטרום, יין בוז'ולה מקומי, צעיר ומתוק. בחודשים יולי-אוגוסט, כאשר המים כבר חמימים, מומלץ לשלב ספורט ימי במימי הדנובה המוצע באזורים שונים של הנהר.


מסלול הרכיבה עובר דרך נופים מקסימים ולצד עיירות וכפרים קטנים שיושבים על גדת הנהר

כמה רוכבים בממוצע ביום? כ-45 ק"מ
אופי המסלול:
מסלול מישורי עם מעט ירידות מתונות; לא נדרשים כושר גופני גבוה או מיומנויות מיוחדות.
למי מתאים?
לזוגות, לקבוצות חברים ולמשפחות שאוהבות לרכוב ביחד. יש גרסה משפחתית קצרה יותר – מלינץ לווינה.

רכיבת שטח בטוסקנה
השוויצרי ארנסטו הוטמאכר, רוכב אופניים מקצועי לשעבר, הגשים את חלומו ורכש אחוזה טוסקנית למרגלות הר המאסה מאריטמה, שיפץ אותה והפך את המקום למלון אופניים בשם "מאסה וקייה". מדובר באחד ממרכזי הרכיבה הפופולריים, אליו מגיעות קבוצות, משפחות ואף מגיעים רוכבים מקצועיים על מנת להתאמן. מתוך הבנת צרכיהם של הרוכבים, הפך הוטמאכר את האחוזה לאחד המרכזים הטובים והידידותיים ביותר באירופה לתרבות האופניים. המלון פועל בחסות המותג אופני "סקוט" הידוע באיכותו, כך שמומלץ לשכור אופניים במלון, במקום להגיע עם האופניים מהבית.


רכיבת שטח בטוסקנה. כרמים, עצי זית, שדות מעובדים ובתי חווה עתיקים

באזור המלון יש יותר מ- 1,000 ק"מ של מסלולי סינגל, וכן מסלול מודרך שמחולק לקבוצות של רוכבים על פי דרגת הקושי. המלון עצמו מציע מסלול מכשולים לאופניים, בריכה, מסעדה ואפילו יקב קטן. מאחר שהחבילה כוללת גם השכרת רכב, ניתן לרכוב עד הצהריים ואז לעלות עם הרכב להר המאסה מרטימה הסמוך ולצאת לטיול רגלי ותצפית. ההיצע הרחב של טיולים רגליים שיש באזור, העיירות הקטנות והשווקים, מאפשר להגיע עם חברים או בני משפחה שאינם רוכבים, או כאלה שרוצים לגוון ולטייל ברגל.


העיירות הקטנות והשווקים המקומיים של טוסקנה מספקים שפע של עניין גם לחברים או בני זוג שאינם רוכבים

כמה רוכבים בממוצע ביום? כ-40 ק"מ
למי מתאים?
המסלול מודרך ומתאים לרוכבים מכל הרמות

מסלול הארה בשווייץ
שווייץ היא ארץ האופניים של אירופה. במסגרת פרויקט שווייצרי ייחודי באירופה, נוצרו 13 מסלולי אופניים לאומיים משולטים היטב הנמתחים לכל אורכה של המדינה, כך שניתן להתמצא באזור בקלות וביעילות. המסלול שמוזכר כאן עובר לאורך נהר הארה (Aare), יובל של הריין, שזורם במרכז שווייץ. הארה הוא הנהר הארוך ביותר הזורם בתחומי שווייץ בלבד (293 ק"מ) והוא נחשב ל"נהר הלאומי" של המדינה.

המסלול מתחיל בעיירה מיירינגן (Meiringen), עיירה קטנה עם פאבים, מסעדות וחנויות. לאניני הטעם מומלץ לבקר במסעדת Du Sauvage שבמלון Parkohotel, שם ניתן למצוא מנות גורמה מיוחדות בשילוב גבינות מקומיות. במרחק של כ-15-10 דקות ממרכז העיירה נמצא קניון הארה, קניון צר באורך של 1,400 מטרים, בו ניתן לערוך טיול רגלי על מסלול קורות עץ לאורך הקניון, כאשר מי הנהר שוצפים מתחת.


שווייץ היא בירת האופניים האירופית עם לא פחות מ-13 מסלולי אופניים לאומיים הנמתחים לאורך המדינה כולה

הרכיבה ממשיכה לאורך אגם בריינץ (Brienz). בחודשי הקיץ מימי האגם נעימים ומומלץ לעצור לטבילה במים התכולים והצלולים. יום הרכיבה הבא מסתיים בעיירה אינטרלקן (Interlaken). לאורך הדרך נגלים אזורים כפריים ששמרו על קסמם הפרובינציאלי, עם אורח חיים כפרי ישן ואזורים מבודדים נטולי מגע אדם. בדרך חוצים את אזור שלושת האגמים ורוכבים לאורך מרגלותיהם הדרומיים של הרי היורה.

הרכיבה ממשיכה אל עבר העיירה טון (Thun). מאחר שזהו חצי יום רכיבה בלבד, מומלץ לדחות את טיול הרכיבה לאורך האגם לשעות הצהריים ולשמור את הבוקר לטיול בסמטאות אינטרלקן. המסלול לטון רצוף בנוף פנורמי מרהיב של פסגות מושלגות, כרמים, בקתות שוויצריות טיפוסיות ומים כחולים מהפנטים. הרכיבה ממשיכה דרך בירתה של שווייץ, ברן, עם נוף פתוח של מישוריו הרחבים של עמק הארה, באזור משולט היטב עם תנועת רכבים מעטה ביותר. מברן ממשיכים לאזור אגם ביל, כשבדרך פוגשים מתקנים של ייצור אנרגיה ואזורים חקלאיים נרחבים של גידול ירקות. לאחר קטע זה ברכיבה, חוזר נהר הארה ללוות את הטיול.


במהלך רכיבה במסלול הארה בשווייץ אפשר לעצור לטבילה מרעננת באגמים שבדרך

היום הבא מתחיל ברכיבה אל עבר העיירה סולטורן (Solothurn), שאותה ניתן לזהות מרחוק על פי הקתדרלה הגבוהה שנמצאת במרכזה. כדאי לשוטט בסמטאות של המרכז העתיק, בין בתי קפה וחנויות. הטיול מסתיים ברכיבה בעיירה וונגן, שעל גדות נהר הארה, דרך כפרים ועיירות, ועד להאראו, שם נפרדים מהאופניים ונוסעים לבלות את הלילה האחרון בציריך.

כמה רוכבים בממוצע ביום?
37 ק"מ
רמת המסלול: רמת קושי קלה עד בינונית

מסלול פרובאנס בדרום צרפת
פרובאנס, מחוז השמש של צרפת, שופע בעמקים פוריים לאורך חוף הים התיכון ובמרכזי תרבות עתיקים. בזכות הנופים, האור הייחודי והצבעים העזים המאפיינים אותו, משך אליו האזור ציירים רבים, בהם ואן גוך, גוגן, פיקאסו, מאטיס ושאגאל.

מלבד הנוף המגוון, פרובאנס מושכת אליה תיירים רבים בזכות ההיסטוריה, האמנות והארכיטקטורה שלה, כגון ארמון האפיפיורים באביניון, אשר הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, הזירה הרומית בארל, שרידי עתיקות יוונים ורומיים בגלאנום, גשר פון דו גאר והעיר העתיקה לה בו שבהרי האלפיל (Alpilles). שיא נוסף בטיול הוא רכיבה דרך קאמארג, שמורת אדמות הבור בדלתה של נהר הרון. כאן סמלי הנוף הם הפלמינגו הוורודים והסוסים הלבנים, המהווים ניגוד מושלם לאטרקציות שקדמו להם. לאורך המסלול כולו נשקפים חיי פרובאנס: עיירות שוקקות, שווקים ססגוניים, מסורות ספרדיות, חיי כפר ומשב קל של שלווה דרומית.


הרכיבה בפרובאנס עוברת בנופים מגוונים – מפסגות הרים ועד לחופים שטופי שמש

הטיול מתחיל בעיר אורנג' בעלת האלמנטים הארכיטקטוניים מימי הרומאים, התיאטרון הגדול וקשת הניצחון. יומו השני של הטיול, שמהווה גם את יום הרכיבה הראשון, מתחיל בדיווש קל אל עבר עיר היין המפורסמת שאטונף-דו-פאפ (Châteauneuf-du-Pape) עם עצירה וטיול רגלי בעיר, לאחר מכן ממשיכים ברכיבה בשבילי אופניים לאביניון, לאורך נהר הרון. מומלץ לשוטט בעיר העתיקה של אביניון ולבקר בארמון האפיפיורים. היום הבא ברכיבה מתחיל לאורך כבישים צרים, כמעט ללא תנועת מכוניות, אל עבר העיירה סן רמי (St Remy), המאפיינת את מלוא הדרו של הפרובאנס, דרך ניחוחות צמחי התבלין, עצי הדולב המקשטים את השבילים וסמטאות העיר. בהמשך, מאמץ קל בעלייה להרי האלפיל, אבל כפרס על המאמץ, זוכים בתצפית יפה על לה בו (Les Baux), שזכתה לכינוי "העיר בסלע" שבשל ההשתלבות ההרמונית שלה בטבע וכן בשל שרידי המצודה שבה. משם, שבילים קטנים ורחובות זעירים מובילים לארל. נוף העיר וההיסטוריה שלה צמחו מהתרבות הרומית וממסורת הבנייה הרומנסקית. ארל היתה העיר השנייה בגודלה באימפריה הרומית, והיא גם עירו של וינסנט ואן גוך.

היום הבא ברכיבה יוצא מארל לכיוון קאמארג, עם המראה הייחודי של אגמי מים מלוחים, סוסי בר ופלמינגו ורודים. שבילים צדדיים מובילים לתוך שמורת טבע יוצאת דופן. בעיירה מז'אן, שנמצאת בדרך, ניתן לנסוע ברכבת קטנה אשר חוצה את אזורי הטבע הפראי, ועם קצת מזל תוכלו לפגוש שורי בר וציפורים מיוחדות. יום הרכיבה מסתיים שוב בארל.


מלבד הנוף המגוון, פרובאנס מושכת מטיילים רבים בזכות ההיסטוריה, האמנות והארכיטקטורה שלה

למחרת יוצאים ברכיבה אל עבר אזור המכונה "קאמארג הקטנה" ואל סן מיגל (St. Gilles), שם מומלץ לבקר בכנסייה המפורסמת עם השער המעוטר מהתקופה הרומאית. משם, ממשיך המסלול דרך שדות אורז וכרמים, אל העיר טאראסקון (Tarascon). מצודת טאראסקון המתנוססת באופק מעל נהר הרון, תלווה את הרכיבה ביום הבא, דרך כרמי הקוסטיאר דה נים, אל פון דן גאר, אמת המים הידועה, שהוכרזה אף היא כאתר מורשת עולמית. ניחוחות של צמחי לבנדר, טימין ורוזמרין מלווים את הרכיבה אל עבר אוזס (Uzès), עיירה ימי-ביניימית שכיכר השוק בה מוקפת קשתות.

ביום הרכיבה האחרון בפרובאנס הנופים שוב מתחילים להשתנות. דרך הנוף ההררי של הגריג, על עצי האלון והתבלינים הים התיכוניים שלו, כשלפתע משתלטים שוב על הנוף הכרמים והפרדסים המוריקים של פרובאנס. לאחר חציית הנהר מדוושים דרך ליראק ולודן, אזורי יינות מפורסמים של הקוט דו רון. משם ממשיכים ברכיבה לנקודת ההתחלה של המסע, באורנג'.


ובצרפת כמו בצרפת – בסוף מסלול הרכיבה תמיד מצפה ארוחה משובחת (או לפחות קינוח חלומי)

כמה רוכבים בממוצע ביום? 50 ק"מ דרך שבילי אופניים, כבישים צרים ודרכי כורכר
דרגת קושי של המסלול: בינונית
למי מתאים? בעיקר לרוכבים המיומנים ברכיבה עצמית

מסלול עמק הלואר בצרפת
עמק הלואר שוכן בלב צרפת ומשתרע לאורכו של הקטע המרכזי של נהר הלואר, הנהר הארוך ביותר בצרפת. האזור, שנמצא כשעה וחצי נסיעה מפריז, נראה כאילו נלקח מתוך סיפורי אגדות. על גדות הנהר שוכנות מאות טירות מרהיבות, שנבנו על ידי אצולת צרפת בימי הביניים. אזור הלואר שופע תרבות, אדריכלות, גנים מטופחים, כפרים ציוריים ושטחים נרחבים של כרמים. זהו אחד האזורים המתוירים ביותר בצרפת והוא מציע טעימות של היקבים המשובחים ביותר והמטבח הצרפתי המצוין.


רכיבה בעמק הלואר מאפשרת להתרשם מטירות וארמונות שכמו יצאו מסיפורי אגדות

כמה רוכבים בממוצע ביום? 45 ק"מ
דרגת קושי: קלה עד בינונית

המלצות וטיפים לטיולי אופניים:
אל תרכבו ביום הטיסה. מומלץ להקדיש את יום הטיסה להכרת האזור ולפעילות חופשית, ולשיטוט בשווקים, בגלריות ובפארקים.
על מנת להוזיל עלויות, אפשר ללון באכסניות במקום בבתי מלון. לרוב, האכסניות במסלולים הן ברמה טובה ומציעות ארוחת בוקר ושירותים נוספים.
מומלץ להצטייד בחטיפי אנרגיה, בפירות ובכריכים, וכמובן להקפיד על שתייה מרובה.
במהלך הרכיבה מומלץ להצטייד במזון במרכולים, הזמינים כמעט בכל כפר ועיירה בדרך, ולמצוא נקודה יפה לערוך פיקניק.
אפשר להזמין אופניים חשמליים, אך יש לציין זאת מראש בהזמנת החופשה.
מומלץ להתעדכן מראש לגבי אירועים מיוחדים החלים באזור בזמן הטיול.
ברוב המקומות ניתן לנסוע עם האופניים ברכבת (בשווייץ מחיר נסיעה עם האופניים ברכבת הוא 50% משווי כרטיס רגיל)
הנופים בדרך עוצרי נשימה ונראים כמו גלויה, אל תשכחו לקחת מצלמה ולתעד רגעים ומראות מיוחדים.
אמצעי התחבורה באירופה (ובמיוחד בשווייץ) יעילים ודייקניים, מומלץ להגיע כמה דקות מוקדם יותר על מנת לא לפספס את הנסיעה.

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.